Apartament pokazowy w kamienicy Rynek 50 we Wrocławiu

Apartament pokazowy w kamienicy Rynek 50 we Wrocławiu

Griffin Real Estate – deweloper działający na rynku luksusowych nieruchomości mieszkaniowych – zaprezentował drugi apartament pokazowy w kamienicy Rynek 50 we Wrocławiu. Koncepcja artystyczna apartamentu to unikalna kompozycja współczesnej sztuki użytkowej oraz vintage.

Wnętrze zdobią prace malarskie, grafiki oraz rzeźby polskich i zagranicznych artystów. Autorem całości projektu jest Piotr Płoski z galerii „smallna”.

 

Koncepcja artystyczna:
Ideą aranżacji apartamentu pokazowego Rynek 50 było wykorzystanie potencjału przestrzeni przy użyciu niestandardowych środków wyrazu. Wnętrze zdobią prace autorstwa międzynarodowej sławy twórców: projektantów, artystów, rzeźbiarzy, malarzy. Vintage showroom to m.in. unikatowe i kolekcjonerskie meble, elementy sztuki (obrazy, rzeźby) oraz eksponaty sztuki użytkowej. Zabawa światłem i refleksami, przenikanie cieni, faktur i płaszczyzn budują element zaskoczenia, pokazują nowe oblicze obiektów i całego pomieszczenia. Meble z kolekcji „smallna” to także niszowe i bardzo rzadkie na polskim rynku okazy kolekcjonerskie, które są poszukiwane i cenione przez miłośników wzornictwa przemysłowego z okresu 1920 – 1980.

 

Sztuka w apartamencie pokazowym:

 

Rzeźby/obraz/grafika:
•    rzeźba C. Jere lata 70’;
•    rzeźba Bubbled – limited edition Milano Fair 2008;
•    graficzne instalacje - logo vintage na drzwiach wejściowych do vintage showroom, grafiki i rysunki w apartamencie pokazowym – Ania Brzezińska;
•    obraz Nippon and others, obraz Tomka Partyki z kolekcji galerii LeGuern;
•    obraz Jarosława Flicińskiego z kolekcji galerii LeGuern;
•    tryptyk plakatów Sexus Plexus Nexus zaprojektowanych przez Kasię Rogowiec do trylogii Henry Millera pt. „The Rosy Crucifixion: Sexus, Plexus, Nexus”.

 

Instalacje autorskie:
•    „expositure” – ekspozytor pod album Gaetano Pesce - z trójnogu będącego częścią przyrządu do pomiarów geodezyjnych;
•    „upside-down” – instalacja świetlna z fotela bujanego (podwieszonego pod sufitem);

•    „instalacja wujka Mirka” - lampa sufitowa inspirowana twórczością Jean Miro;
•    „3nóg” - stolik z oświetleniem; wykonany z trójnogu wojskowego;
•    „lampa zmienną jest” – wisząca instalacja świetlna o zmiennych kształtach; wykonana z rzeźby Tangle Sculpture autorstwa Richarda Zawitz’a.

 

Meble projektu m.in.: Marcel Breuer, Jean Prouve, Charles & Ray Eames, Vico Magistretti oraz mniej popularnych, czy anonimowych autorów z lat 50’, 60’, 70’ i 80’.

 

Detale:
Zarówno wnętrze kamienicy Rynek 50 jak jej zewnętrza fasada zostały dopracowane z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów.

 

 

Kamienną fasadę budynku, wykonaną ze szlachetnego piaskowca, wyróżnia ornament okuciowy, typowy dla XVII-wiecznej rzeźbiarskiej dekoracji Europy Północnej. Budynek wieńczy smukły, trójkątny szczyt, a wykusz dominujący w partii środkowej wyróżnia pas z czterema rzeźbionymi puttami. Neomanierystyczne zdobienia kamienicy Rynek 50 nadają charakteru smukłym proporcjom fasady. Secesyjne okna przyziemia i pierwszego piętra świadczą o handlowym przeznaczeniu budynku zapisanym w projekcie z początku XX wieku.

 

 

Na uwagę zasługuje także ekskluzywna posadzka w wejściowym hallu budowli, która zachowała oryginalną secesyjną strukturę i stanowi obecnie wyrafinowany element przestrzeni wspólnej. Chłodny i wyciszony wystrój hallu, wyłożonego satynowym granitem w kolorach shivakasi wprowadza w klimat elegancji, subtelnej gry faktur i materii niepowtarzalnego wnętrza.

Interesującym akcentem ozdobnym jest także awangardowy żyrandol znajdujący się w centralnej części głównego korytarza mieszczącego recepcję apartamentów. Rozproszone strugi światła płynące z ramion lampionu symbolizują indywidualny styl życia mieszkańców Rynku 50. Autorem jego projektu jest Piotr Płoski z galerii smallna.

 

 

Projektant o aranżacji:
„Przestrzeń z jednej strony ma być inspirująca dla wszystkich, którzy będą odwiedzać Rynek 50, a z drugiej stanowić alternatywę dla współczesnego showroomu, który smallna przygotowała dla Rynku 50 w zeszłym roku. To kolejna próba pokazania, jak w unikatowy sposób można wykończyć mieszkanie w ekskluzywnej lokalizacji. Projekt zaskakuje świeżością pomysłów zagospodarowania przestrzeni, która – paradoksalnie - została osiągnięta w drodze kolażu przedmiotów starych (mających nawet ponad pół wieku), elementów sztuki i autorskich instalacji. Wykorzystane w vintage showroom meble to kultowe, niszowe i bardzo rzadkie na polskim rynku okazy kolekcjonerskie, które są poszukiwane i cenione przez miłośników wzornictwa przemysłowego na całym świecie. Ostateczna kreacja i wygląd przestrzeni są wynikiem mojej współpracy z młodymi polskimi artystami, m.in. Anią Brzezińską, która wykonała szereg grafik w całej kamienicy” – powiedział Piotr Płoski, założyciel galerii „smallna".

 

Rynek 50:

Rynek 50 to wyjątkowa inwestycja zlokalizowana na starym mieście we Wrocławiu. W zabytkowej kamienicy z początków XX wieku znajduje się 11 luksusowych apartamentów wykończonych pod klucz, do których wchodzi się przez reprezentacyjne lobby odrestaurowane z zachowaniem historycznych elementów budynku.

Prestiżowa kamienica zlokalizowana przy Rynku 50 we Wrocławiu została wybudowana w pierwszej dekadzie XX wieku według projektu pracowni architektonicznej „Schesinger & Benedict”. Północna strona Rynku, gdzie zlokalizowana jest inwestycja, nazywana była dawniej Stroną Targu Łakoci (Naschmarkt-Seite).

 

Źródło: GENESIS PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19408 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 136

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >