Aranzacja wnętrz: nowoczesny gabinet stomatologiczny

Aranzacja wnętrz: nowoczesny gabinet stomatologiczny

Jeden z katowickich stomatologów postanowił przekształcić zwykły gabinet w starej kamienicy w architektoniczne cacko - wszystko według zasady less means more

Dentim clinic łamie raz na zawsze stereotypowy wizerunek gabinetu stomatologicznego. Legendarne meble duetu Ray and Charles Eames, drzwi z iluzją optyczną , egzotyczne drewno kontrastujące z zimną szpitalną stalą, do tego czerwona cegła, wykopana spod starych tynków stuletniej kamienicy – bo Śląski akcent musi być. 

Architektoniczny kontrast stomatologa

Gabinety stomatologiczne coraz częściej przypominają dopieszczone w każdym calu designerskie i architektoniczne cuda. Także na Śląsku stomatolodzy stawiają na unikalną architekturę i wystrój w niczym nieprzypominający dawnych gabinetów. Jednym z takich miejsc, które postanowiło zaryzykować jest katowickie Dentim clinic. Projekt wnętrza i przebudowę starego mieszkania w kamienicy powierzono slabarchitekci:: młodej pracowni architektonicznej z Bytomia. Grafikę i identyfikację wnętrza studentce z katowickiej ASP. Efekt? Jedno z najciekawszych wnętrz placówki medycznej na Śląsku

Partyzancki gabinet stomatologiczny dla Anny Wintour
Kamienice na ulicy Opolskiej w Katowicach niczym się nie wyróżniają.  Większość z nich powstała na początku XX wieku, część to zapomniane perełki secesji i moderny. Na próżno szukać w nich modnych wnętrz, architektonicznych trendów czy światowego wzornictwa. A jednak, pod numerem 7 znajduje się jedno z najciekawszych dziś wnętrz w Katowicach. Troszkę partyzancko ukryte wśród kamienic Opolskiej.

O tym, że siódemka odstaje od reszty ulicy sygnalizuje już billboard z hartowanego szkła przymocowany na surowych, metalowych krążkach do elewacji i charakterystyczne żółte nadgryzione jabłka, stworzone przez studentkę katowickiej ASP Annę Mannę Maciągowską, która prowadzi własną małą pracownię projektową. Wszystko minimalistyczne, żadnych zbędnych ozdób i stomatologicznych symboli.  - Ludzie mówią, że jest surowo, wolimy jednak określenie minimalistycznie i nowojorsko – śmieje się lek. stom. Wojciech Fąferko właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.

I faktycznie minimalizm i kontrast uderza już od samego progu kliniki. We wnętrzu dominuje złamana biel, jedynymi dominującym akcentem są dwie surowe ściany z czerwonej cegły, ciemna podłoga z egzotycznego drewna i zielone designerskie krzesła. Całość bardziej przypomina wnętrze redakcji pisma modowego, niż gabinet stomatologiczny. – Anna Wintour z Vogue poczułaby się tutaj dobrze – śmieje się Fąferko.  

To, co rzuca się w oczy od samego wejścia do Dentim clinic to rygor prostoty, jaki nałożyli projektanci na wnętrze. Minimum ozdób, wszystko bardzo graficzne. Jeśli już obraz, to w wersji XXL i to koniecznie czarno biały, jak wielka, uśmiechnięta fototapeta za kontuarem rejestracji. Jednym elementem kolorystycznym na ścianie są pojedyncze motywy kwiatowe i jabłka stworzone przez Maciągowską, ale też monochromatyczne i minimalistyczne. Żółte, dla kontrastu z szarością i bielą ścian gabinetów.

 

Z loftowym akcentem

 
 - Gabinet stomatologiczny musi wyglądać czysto, co wcale nie oznacza, że nie można pobawić się designem, tworząc z wnętrza niecodzienne opakowanie z ciekawym wzornictwem, dziełami sztuki współczesnej czy materiałami – mówi Fąferko. – Długo zastanawialiśmy się nad tym jak ma wyglądać wnętrze. Chcieliśmy odejść od szpitalnego klimatu, ale jednocześnie zachować prostotę znaną z nowoczesnych wnętrz klinik w Nowym Jorku. Miało być zen, ale ze Śląskim, loftowym akcentem.  Postanowiliśmy więc zaryzykować i oddaliśmy się w ręce młodych zdolnych ze Śląska – dodaje.

Przebudowę liczącego sobie ponad 100 lat wnętrza powierzono pracowni architektonicznej slabarchitekci z Bytomia. – Pomysł był prosty. Dużo  złamanej bieli, z nielicznymi akcentami w kolorze zielonym i żółtym, kontrastujące ze sobą, często surowe materiały i ostre, geometryczne krawędzie, przełamane przez miękkie meble i drewno. Postawiliśmy na połączenie materiałów -  metalu z tworzywem sztucznym, szkłem, a także surową cegłą, żeby zaznaczyć historię budynku, w którym mieści się gabinet  – mówi Marek Słaboń – architekt z bytomskiej pracowni slabarchitekci::

 

Plastik i aromamarketing


Poczekalnia Dentim clinic to fuzja różnych styli. Dominującym akcentem jest kontuar recepcji, będący autorskim pomysłem slab’u. Jego szklana surowość, przełamana jest przez miękkie krzesła wykonane z tworzywa sztucznego. Całe wnętrze tworzy swoistą oś widokową. – Poczekalnia miała być przede wszystkim ciepła i zachęcająca. Stąd pomysł na przełamanie surowości drewnem, plastykiem i roślinnością – mówi Fąferko. Ale nie tylko architekturą przełamano surowość, także zapachem. Dentim clinic stosuje bowiem aromamarketing, dostosowany charakterem do wnętrza i pór roku.

Ostatecznie wnętrze Dentim podzielono  na 3 moduły. Dwa gabinety i poczekalnię. Każde z wnętrz jest ze sobą połączone, tworząc geometryczny labirynt. W gabinetach dominują ostre krawędzie. Meble to również pomysł slab’u. Są proste, białe – połączenie lakierowanego na wysoki połysk MDF-u, metalu i szkła. Hartowane, zielone szkło stanowi także element dekoracyjny ścian. Wyłożona jest nim także podłoga. Kolory są ascetyczne -  biel, przełamana żółcią. Krzesła designerskie, z pracowni szwajcarskiej Vitry wykonane ze skóry. Skóra to element kontrastujący w gabinetach, podobnie jak plastik w poczekalni.  Na ścianach wiszą czarno białe fotoboardy, też pomysł Maciągowskiej. – To takie umilacze podczas wizyty. Patrząc na uśmiechniętych ludzi, łatwiej znosimy stres związany z wizytą w gabinecie. Chciałam żeby ludzie patrząc na nie reagowali śmiechem, tak samo jak na gaz rozweselający podawany w gabinecie – mówi Anna Manna Maciągowska.

 

Drzwi jak optyczne złudzenie

Wnętrze wszystkich pomieszczeń – jak podkreśla Fąferko – to minimalistyczny kontrast -  cegła/tynk, biel/szarość, drewno/metal, szkło/plastik. – Pomimo kontrastów, osiągnęliśmy upragniony minimalizm wnętrza. Jak się okazało te kontrasty przyciągają się, a do tego są bardzo praktyczne – mówi.

To właśnie praktyczność, a raczej użytkowość jest kolejnym elementem wyróżniającym wnętrze Dentim clinic. Każdy metr kliniki został zagospodarowany i spełnia swoją funkcję, od gabinetów, poczekalni po aneks kuchenny oddzielony od reszty wnętrza drzwiami z hartowanego szkła projektu Maciągowskiej.  Ich grafika została tak zaprojektowana, aby wyróżnić pomieszczenie dostępne wyłącznie dla personelu. - Zaprojektowane pasy sprawiają  pozorne wrażenie krzywych drzwi wraz z przenikającym do wnętrza korytarza światłem, pasy mienią się w oczach i działają podobnie jak ostrzegający przed wejściem sygnał dźwiękowy. Jest problem z ich sfotografowaniem, przyjemnie okłamują ludzkie oko – wyjaśnia Maciągowska.

- Wnętrze, jego układ i wygląd w niczym nie przypomina tego, które zastaliśmy. Było to zwykłe mieszkanie, jakich wiele w kamienicach. Efektem jest powierzchnia użytkowa o loftowym klimacie z wieloma kontrastami, daleka od wizerunku gabinetu stomatologicznego, jaki znaliśmy przez lata – mówi Fąferko.

 

Źródło: Guarana Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 172

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >