Aranżacja wnętrza - mieszkanie w stylu lat 50-tych

Aranżacja wnętrza - mieszkanie w stylu lat 50-tych

Mody zmieniają się, jak w kalejdoskopie. Styl lat 50-tych w USA, czyli modernizm amerykański to dziś znowu bardzo popularny trend w architekturze wnętrz. Lekkie, eleganckie, proste formy ponownie wypełniają współczesne budynki Czytaj dalej

Z pomocą wyobraźni i niewielkiego nakładu pracy, sami możemy przenieść nasze mieszanie w połowę XX wieku. Styl lat 50-tych to meble z charakterystycznymi, cienkimi nóżkami, posiadające proste, lekkie formy. Powinny być wykonane z drewna, najlepiej fornirowanego, czyli pokrytego warstwą drewna o jeszcze wyższej jakości - forniru, dzięki czemu wyglądają one wyjątkowo elegancko. Dominują proste lub nieco zaokrąglone kształty w neutralnych kolorach. Kanapy i fotele powinny być pokryte naturalnymi materiałami lub skórą. Podłoga może być wykonana z kolorowej żywicy albo winylowej wykładziny – chodzi o błyszczący efekt. Uzupełnieniem wystroju mogą być plastikowe lub szklane dodatki, takie, jak lampy, wazony czy misy. Styl ten dobrze prezentuje się zarówno w nowoczesnych apartamentach, jak i w starych kamienicach.

Aby przenieść nasze mieszkanie w epokę amerykańskich lat 50-tych wcale nie musimy wydawać majątku. Meble i dodatki można kupić niedrogo na internetowych aukcjach, sami możemy także zmienić kolor ścian oraz położyć wykładzinę. Na początku powinniśmy ustalić kolorystykę mieszkania, inspiracją mogą być delikatne pastele, świetnie będą wyglądały beże, brązy i szarości. Drugi etap to zmiana podłogi. Dziś w sklepach znajdziemy wiele wykładzin, możemy więc dowolnie wybierać spośród ogromu kolorów i faktur.

Szybko i łatwo – kleimy wykładzinę
Położenie wykładziny jest szybkie i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Potrzebny będzie ostry nóż, szpachla do rozprowadzania kleju i miarka. Przed przystąpieniem do pracy trzeba oczyścić podłoże z kurzu i usunąć wystające elementy, tak aby pozbyć się nierówności. Na tak przygotowane podłoże rozkładamy wykładzinę i przycinamy brzegi. Następnie możemy nałożyć klej, najlepiej przy pomocy szpachli o drobnych zębach trójkątnych 3 mm. Klej do wykładzin podłogowych Soudal 26 A doskonale spaja różnego rodzaju wykładziny - linoleum, winyl, PCV oraz wykładziny dywanowe na spodzie piankowym i tekstylnym z wszelkimi typami podłoża: betonem, kamieniem lub drewnem.  Klej do wykładzin podłogowych Soudal 26A ma konsystencję gotowej do użycia pasty, przez co jest wygodny w rozprowadzaniu. Na metr kwadratowy zużywa się około 300-400 g kleju.

Charakteryzuje się on długim czasem schnięcia, dzięki czemu nie trzeba się spieszyć z przyklejaniem wykładziny i można spokojnie rozprowadzić klej na całej powierzchni. Jeśli od razu nie uda się nam precyzyjnie rozłożyć wykładziny, jest zapas czasu, aby poprzesuwać i dociąć poszczególne elementy. Położoną już wykładzinę

należy przycisnąć i pozwolić jej schnąć przez 12 godzin. Ważne, aby wykładzina została przyklejona do podłoża na całej powierzchni. Narzędzia czyścimy wodą. Potem pozostaje tylko przycięcie i zamocowanie listew przypodłogowych. Kilka godzin pracy i niewielki nakład finansowy, a w efekcie zupełnie nowe wnętrze -  radzi Michał Sawicki z firmy Soudal.


Na sam koniec pozostaje chyba najprzyjemniejszy etap przemiany mieszkania – wybór mebli. Najłatwiej dostać je na aukcjach internetowych. Jednak można poszukać ich także w sklepach i komisach z oryginalnymi, nowymi i starymi meblami, których powstaje u nas coraz więcej. Jak więc widać, nie trzeba wielkich nakładów finansowych by przenieść nasze mieszkanie w modne lata 50-te. Liczy się pomysł, wyobraźnia i zapał do pracy – wcale nie tak ciężkiej.

Źródło: Pegasus Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 351

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >