
Automatycznie ryglowane drzwi zewnętrzne
Prawie połowa rejestrowanych obecnie prób włamań nie udaje się dzięki prostym, ale skutecznym mechanizmom zabezpieczającym – wynika z policyjnych statystyk. Nowoczesne rozwiązania, takie jak systemy automatycznego ryglowania, nie tylko jednak chronią przed włamaniem, ale podnoszą też komfort obsługi.
Granica trzech minut
Do standardowego wyposażenia zabezpieczającego drzwi należą obecnie: czopy przeciwwyważeniowe po stronie zawiasów, dodatkowe rygle oraz zaczepy w ramie drzwiowej. - Te rozwiązania wydłużają czas potrzebny włamywaczowi na podważenie lub zwykłe wyważenie drzwi zewnętrznych – podkreślają policjanci z wydziałów kryminalnych policji. Jeżeli drzwi stawiają opór przez ponad trzy minuty, przestępca na ogół wycofuje się z próby włamania. Z policyjnych danych wynika, że większość tego typu przestępstw popełnianych jest w biały dzień, gdy mieszkańcy przebywają poza domem. Nocą - hałas, światło i dziwne zachowania zwracają większą uwagę sąsiadów.
Bezpieczeństwo i komfort
Nowoczesne drzwi wejściowe są jednak nie tylko bezpieczne, ale też wygodne.
- Obecnie zmierzamy ku takim rozwiązaniom, by zabezpieczenia przeciwwłamaniowe podnosiły komfort obsługi drzwi zewnętrznych i dlatego wyposaża się je w automatyczne ryglowanie - wyjaśnia Harald Bermes, konstruktor drzwi zewnętrznych w firmie Hörmann. Takich drzwi nie trzeba już zamykać ręcznie na główny rygiel. Nowe zamki, takie jak zamek H5, który firma Hörmann montuje nawet w wersji standardowej aluminiowych drzwi zewnętrznych, ryglują się automatycznie. W chwili domknięcia drzwi trzy stalowe haki i dwa dodatkowe rygle blokują się w zaczepach i powodują zakotwienie drzwi w pięciu punktach ramy drzwiowej. To rozwiązanie wyraźnie zwiększa bezpieczeństwo, nie trzeba już pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz. - Mimo to wiele osób, z myślą np. o dzieciach, chce mieć możliwość wchodzenia do domu w ciągu dnia bez użycia klucza - wyjaśnia Bermes. Dlatego mechanizm zabezpieczający posiada funkcję wyłączania automatycznego blokowania. Funkcja położenia dziennego w połączeniu z elektrozaczepem (popularnym „buczkiem“), stosowanym często w domach wielorodzinnych, umożliwia otwarcie drzwi w każdej chwili poprzez lekkie popchnięcie.
Fot.1
Krytyczna granica czasu: jeśli drzwi zewnętrzne z dobrym wyposażeniem zabezpieczającym wytrzymują próbę podważenia i wyważenia, większość włamywaczy wycofuje się.
Fot. 2
Skuteczne mechanizmy zabezpieczające:
rozeta zabezpieczona przed rozwierceniem (3).
Haki blokujące (4),
haki stalowe i rygle (1) powodują automatyczne zakotwienie drzwi podczas domykania w ramie.
System automatycznego ryglowania można stosować w połączeniu z automatycznym elektrozaczepem (2).
Fot. 3
Komfortowe mechanizmy zabezpieczające: aluminiowe drzwi zewnętrzne firmy Hörmann standardowo posiadają automatyczne ryglowanie. Użytkownik nie musi więc obawiać się, że zapomni zamknąć drzwi na klucz.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Sterowanie światłem: ściemniacz Kontakt Simon z sy... Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re...
- Listwa otwarta na remont Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re...
- Czym kierować się wybierając drzwi zewnętrzne Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Ja drzwi w domu wymieniałem kilka lat temu ale faktycznie coraz częściej myślę o tym, aby znów je wymienić.. trochę są zjechane i niestety nie są w 100% nieprze...
- Budowa domku narzędziowego krok po kroku Liczba postów: 12 Grupa: Budowa i re... Zgadza się, budowa domku narzędziowego wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Jeśli ktoś ma podstawowe umiejętności stolarskie i trochę woln...
- Jak sprzątać po pracach budowlanych sprawnie i bez... Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re...