Azbest: dochodowy, ale niebezpieczny interes

Azbest: dochodowy, ale niebezpieczny interes

Azbest, który zalega na budynkach w całej Polsce, musi zniknąć do 2032 roku. Usuwanie tego rakotwórczego materiału może być na wiele lat intratnym zajęciem dla specjalizujących się w tym firm.

W Polsce wciąż na usunięcie czeka ponad 14 mln ton azbestu. Eternit – czyli cementowo-azbestowe płyty faliste – zalega na dachach tysięcy domów w całej Polsce. Ponieważ ten materiał budowlany używany przez dziesięciolecia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, w 2002 roku rząd przyjął Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski. Zgodnie z nim rakotwórcze produkty tego typu mają zostać zutylizowane do 2032 roku. Z biznesowego punktu widzenia jest to więc perspektywiczny rynek. Do tego bardzo wartościowy – Ministerstwo Gospodarki (MG) koszt realizacji programu w latach 2003–2032 oszacowało bowiem na ponad 48 mld zł. Sam rynek usług związanych z usuwaniem azbestu wart jest ok. 7 mld zł.

Rynek wciąż nie jest nasycony

W ciągu pięciu lat funkcjonowania Programu do składowisk materiałów niebezpiecznych skierowano jedynie 1 milion ton odpadów. W resorcie gospodarki przyznają, że tempo oczyszczania kraju z azbestu jest niewystarczające. Stąd MG zamierza zintensyfikować dotychczasowe prace w tym zakresie. Radzie Ministrów ma zostać przedłożony znowelizowany program na lata 2009–2032. To szansa dla wielu firm zajmujących się usuwaniem azbestu. Dotychczas bowiem przedsiębiorcy z branży narzekali na brak pracy i niskie stawki.

– Gdy wzrośnie zapotrzebowanie, może wzrosną też ceny – liczy Marek Michałowski, szef prac budowlanych w Budeko MM, spółce, która zamierza zająć się wkrótce także pracami związanymi z azbestem.

Na razie rynek usług tego typu nie jest jeszcze nasycony. Z danych znajdujących się w ogólnopolskiej bazie prowadzonej przez spółkę Ekofol II wynika, że tzw. usługami azbestowymi w Polsce zajmują się 262 firmy. 198 z nich posiada zezwolenia starosty powiatu lub prezydenta miasta na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych, 179 – na transport takich materiałów niebezpiecznych.

Większość tych przedsiębiorstw to małe, zatrudniające najwyżej kilka osób firmy.


czytaj więcej...

Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • jak transportować duze gabaryty Liczba postów: 26 Grupa: Trudne tema... Prowadzisz firmę transportową? TGZ oferuje świetne warunki ubezpieczenia dla samochodów dostawczych i ciężarowych https://tgz.katowice.pl/blog/ubezpieczen ie-tra...
  • Gry komputerowe Liczba postów: 123 Grupa: Trudne tema... Cześć! Korzystam z Mostbet od kilku miesięcy i mogę rozwiać Twoje wątpliwości. Jeśli chodzi o bonus powitalny, jest to bardzo korzystna oferta, szczególnie dla....
  • Jaki hosting wybrać? Liczba postów: 37 Grupa: Trudne tema... Siemka! Chciałbym stworzyć serwer Minecraft na modach, ale nie wiem, które paczki są najbardziej stabilne i warte uwagi. Zastanawiam się nad modami technicznymi...
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 579 Grupa: Trudne tema... Hej wszystkim! Pracuję nad poprawą stanu zdrowia po kontuzji i rozważam zakup urządzenia vitafon do domowej rehabilitacji. Czy ktoś z Was korzystał z tego sprzę...
  • Drukarnia Omega-Druk Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Drukarnia Omega-Druk - polecacie? Chciałabym zlecić wykonanie personalizowanych kart do gry z logo firmy jako gadżet reklamowy na targi promocyjne.

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19509 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 428

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >