Bambus mrozoodporny Phyllostachys 'Aureocaulis'

Bambus mrozoodporny Phyllostachys 'Aureocaulis'

Jeden z najbardziej mrozoodpornych gatunków bambusów polecanych do uprawy w większości regionów Polski (strefa 6). Charakteryzuje się pięknymi, złocistymi łodygami, których grubość jest tym większa im starsza jest cała roślina. Czytaj dalej

 

Na szczytach łodyg rozmieszczone są drobne rozgałęzienia z zielonymi, podłużnymi, ostrymi liśćmi. W Polsce dorasta do około 5 metrów, z tym, że w pierwszych latach wzrost jest dość powolny, gdyż sadzonka potrzebuje sporo czasu na aklimatyzację i zbudowanie silnych podziemnych kłączy. W kolejnych latach zaś, wzrost jest bardzo dynamiczny. Odmiana 'Aureocaulis' charakteryzuje się złotym kolorem pędów.

 

Czytaj również: Nachyłek lancetowaty - Sterntaler

 

 

Gatunek rzadko spotykany w sprzedaży, jednak bardzo wartościowy ze względu na nietypowy, egzotyczny pokrój oraz szybki wzrost.

 

 

Czytaj również: Bez koralowy - Sambucus racemosa 'Plumosa Aurea'

 

Bambusy należą do wysokich traw, zatem każdego roku tracą zwykle części nadziemne i odrastają z podziemnych kłączy. W młodym wieku zaleca się okrywanie karpy, aby dać roślinie większe szanse na dobrą aklimatyzację. W tym celu przed zimą obsypuje się okolice systemu korzeniowego grubą warstwą kory. Bambusy wymagają gleby bardzo zasobnej, próchniczej, stale wilgotnej. Warto zadbać aby przed sadzeniem gleba była odpowiednio wzbogacona, zaś w trakcie wzrostu nie należy zapominać o stałym podlewaniu i częstym nawożeniu. Najlepiej sadzić w ciepłym, nasłonecznionym miejscu.

 

 

Czytaj również: Żurawka - Shanghai

 

Uprawa:
Gatunki tego rodzaju dla prawidłowego wzrostu wymagają bardzo żyznej, zasobnej w próchnicę i składniki pokarmowe oraz stale wilgotnej gleby. Przed sadzeniem zatem warto odpowiednio przygotować glebę wykopując dół średnicy co najmniej 80cm i głębokości do 40cm i uzupełnić go mieszanką kompostu, torfu odkwaszonego i piasku w proporcjach 2:2:1. W tak przygotowaną glebę sadzimy sadzonkę na głębokość dokładnie taką jak rosła w doniczce, obficie podlewamy i od tej pory już dbamy o stałą wilgotność gleby. Po około 4 tygodniach od posadzenia, kiedy zauważymy, że sadzonka kontynuuje wzrost można nawieść nawozem wieloskładnikowym w płynie. O ile wzrost w kolejnych tygodniach jest prawidłowy stosujemy stale nawóz aż do końca sierpnia w dawkach i odstępach czasowych zalecanych przez producenta. Do uprawy bambusa wybieramy miejsce ciepłe, osłonięte od silnych wiatrów, zaciszne i jasne –najlepiej w pełni nasłonecznione. Przed zimą, szczególnie w pierwszych latach uprawy, w okolicach wzrostu pędów rośliny usypujemy kopiec z kory sosnowej, aby zabezpieczyć system korzeniowy w razie bezśnieżnej lub bardzo surowej zimy. Wiosną korę rozgrabiamy i wycinamy pędy, które przemarzły na wysokości około 20cm nad ziemią. Gatunek ten po okresie aklimatyzacji rośnie dość dynamicznie i w dobrych warunkach może być ekspansywny, dlatego jeśli nie chcemy aby zbytnio się rozrastał na szerokość, należy wokół systemu korzeniowego wkopać tzw zaporę korzeniową np. z grubej folii.

 

bambus mrozoodporny

Źródło: Albamar / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 387

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >