Bez czarny

Bez czarny

Dorasta do ok. 2 metrów wysokości i podobnej szerokości zachowując lekki, orientalny pokrój dzięki silnie powcinanym, pierzastym liściom i sztywnym pędom. Podczas kwitnienia krzew wygląda bardzo efektownie ze względu na harmonię który przynosi połączenie czarnych liści z różowymi kwiatami.

 

 

Ozdobą są pierzaste, prawie czarne liście. Wiosną pojawiają się baldachy biało-różowych kwiatów, a jesienią czarne owoce. Widowiskowa odmiana polecana przede wszystkim do nasadzeń pojedynczych oraz kompozycji naturalistycznych. Jej orientalny pokrój może zastąpić walory klonów palmowych w ogrodach japońskich.

 

 

Czytaj również: Korzyści z uprawiania ogrodu

 

Uprawa: Bzy mimo dużej tolerancji co do właściwości gleby, najlepiej rosną na glebach lekko wilgotnych i w miarę próchniczych. Jeśli w ogrodzie mamy glebę bardzo suchą i ubogą, konieczne będzie poprawienie jej struktury poprzez wymieszanie z torfem odkwaszonym oraz kompostem lub obornikiem bydlęcym. Natomiast gleby gliniaste i ciężkie rozluźnić należy piaskiem. W okresie letnim dbamy o w miarę wilgotną glebę. Sadzimy w miejscu słonecznym lub pół cienistym, nawozimy najlepiej jedynie wiosną nawozem wieloskładnikowym typu amofoska lub nawozem organicznym. W młodym wieku, dla prawidłowego wzrostu krzewu istotne jest cięcie, które powinno być dość silne, aby odpowiednio pobudzić roślinę do wzrostu i krzewienia. Optymalnie jest przyciąć wszystkie pędy o ½ długości przez pierwsze 2-3 wiosny. W kolejnych latach, cięcie jest zbędne. Bzy nie wymagają okrywania na zimę.

 

 

Czytaj również: Dlaczego dbanie o bioróżnorodność w naszych ogrodach jest tak bardzo ważne dla środowiska?

Źródło: Albamar / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 588

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >