Biopaliwo Pelet - jedno z wielu przedsięwzięć ekologicznych

Biopaliwo Pelet - jedno z wielu przedsięwzięć ekologicznych

Prowadzenie dochodowej firmy wcale nie wyklucza społecznej odpowiedzialności biznesu. Czytaj dalej

Założona strategia CSR wynika ze zrozumienia, że biznes i społeczeństwo potrzebują siebie nawzajem, a prowadzenie firmy jest możliwe tylko dzięki temu, że środowisko naturalne i ludzie „stworzyli” taką możliwość. Korzystając z surowców naturalnych, istniejących technologii, stanu wiedzy czy też naturalnych sił i zasad organizacji społeczeństwa – firmy zaciągają swego rodzaju dług, niemożliwy do spłacenia tylko przez zaoferowanie sprzedaży wytwarzanych produktów lub usług. Odpowiedzialnością firmy i jej moralnym zobowiązaniem jest co najmniej nienaruszanie zastanej równowagi, ale również podjęcie działań przewidujących potrzeby przyszłych pokoleń.

Barlinek SA w swej strategii CSR określa trzy podstawowe kategorie odpowiedzialności: za surowiec, w tym również energię zużywaną do produkcji; lokalną społeczność, współzależną przez zatrudnienie i czynniki ekologiczne od firmy oraz wobec konsumentów.

Ekologia

Większość podejmowanych działań i inwestycji z zakresu odpowiedzialności biznesu koncentruje się na ekologii, w tym szczególnie na poszanowaniu surowca oraz energii wykorzystywanej do produkcji. Działania rozpoczęły się od unowocześnienia, a tym samym uszczelnienia procesu produkcji pierwszego zakładu w miejscowości Barlinek w woj. zachodniopomorskim. Przejęty przez Michała Sołowowa państwowy zakład przemysłu drzewnego wymagał wielu modernizacji. Do 2007 łączna suma inwestycji o charakterze proekologicznym wyniosła około 60 mln zł. Każdy kolejny zakład, zarówno powstający w Polsce, jak i za granicą (Ukraina, Rumunia, Rosja) był już planowany jako obiekt zamknięty, którego wpływ na środowisko poprzez hałas, pył, zużycie wody, surowca, zasilającej energii zostały zminimalizowane.

Barlinek szanując drewno  surowiec zużywany do produkcji, wprowadził zamkniętą gospodarkę surowcową zakładów, w których kupowane drewno znajduje 100 % wykorzystanie. Automatyzacja linii produkcyjnych i odpowiednia organizacja pracy pozwala na zminimalizowanie strat drewnianego surowca, a powstająca podczas procesu produkcji podłóg biomasa (trociny, zrębki, itp.) jest przerabiana na ekologiczne paliwo – pelet i częściowo zużywana jako źródło energii zakładu oraz sprzedawana na wolnym rynku. Już wkrótce, po ukończeniu budowanych fabryk w Rosji i Rumunii, grupa Barlinek będzie wytwarzała 200 tys. ton rocznie tego biopaliwa. Pelet jest ciągle nowością na rynkach Europy Wschodniej, dlatego Barlinek, m.in. w ramach projektu Komisji Europejskiej PELLETS@LAS, koordynowanego w Polsce przez Bałtycką Agencję Poszanowania Energii SA, prowadzi edukację na temat jego korzyści ekologicznych oraz dla indywidualnych użytkowników. Dzięki temu rośnie świadomość, że pelet zachowując bardzo dobrą wartość opałową, jest praktycznie wolny od pyłów, nie zawiera i nie wydziela prawie żadnych substancji toksycznych (przy spalaniu peletu poziom CO2 jest taki sam, jak przy naturalnym butwieniu drewna), a powstający w ten sposób popiół może być wykorzystywany jako nawóz. Stosując pelet, Barlinek i inni użytkownicy, unikają emisji gazów cieplarnianych, pomagając tym samym ustrzec atmosferę przed szkodliwym dwutlenkiem węgla i uczestniczą w światowej strategii stosowania alternatywnych źródeł energii.

W Barlineckich zakładach każdy etap produkcji uwzględnia czynniki ekologiczne, np. przesył trocin odbywa się poprzez pneumatyczne zasysanie, co ogranicza jego przedostawanie się do środowiska; powietrze służące do transportu jest oczyszczane przez stacje filtracyjne, których skuteczność wynosi 99,5%. Nowoczesne ekofiltry tkaninowe, używane do odpylania zakładu gwarantują 99,8 % skuteczność redukcji emisji pyłów drzewnych do atmosfery. Niemalże w 100 % ograniczona jest emisja tlenku siarki, azotu i węgla, a także emisja pyłów podczas spalania.

Odpowiedzialność za używany w procesie produkcji surowiec przejawia się w firmie już na etapie jego pozyskiwania. Nadany firmie prestiżowy certyfikat Forest Stewardship Council (FSC) jest świadectwem, że wytwarzane przez Barlinek SA produkty powstały z surowca pozyskiwanego z racjonalnie eksploatowanych zasobów leśnych.



Barlinek SA od 2000 roku realizuje program „Zasada 1 za 1”. Polega on na sadzeniu jednego drzewka za każdą zakupioną paczkę deski barlineckiej, oznaczonej logo programu. Powstający w ten sposób “Las Klientów” rośnie łącznie na powierzchni około 500 ha, liczy 4 miliony drzew, wytwarzając około 50 tysięcy litrów tlenu dziennie  i pochłaniając 75 tys. ton CO2 rocznie. W ramach działań edukacyjnych prowadzone są również projekty takie jak konkursy o tematyce ekologicznej dla dzieci czy też istotna dla polskiej tradycji opieka nad legendarnym dębem „Bartek”.  

Jeszcze bardziej systemowe myślenie o środowisku objawia się we współfinansowaniu, prowadzonego przez Stację Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu programu przywracania populacji “nadrzewnej” sokoła wędrownego. Dzięki podjętym działaniom udało się przywrócić lasom trzydzieści tych niezwykle rzadkich i pięknych ptaków.

Społeczność lokalna


Barlinek wywodzi się z miejscowości Barlinek w woj. zachodniopomorskim. Tu powstał pierwszy zakład firmy, tu testowane były najważniejsze rozwiązania technologiczne i konsumenckie. Niemalże co czwarty mieszkaniec miasta związany jest bezpośrednio lub pośrednio z zakładem poprzez zatrudnienie. To duża odpowiedzialność. Firma minimalizuje wpływ zakładu produkcyjnego na otoczenie, ale również dba o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Prowadzona jest edukacja ekologiczna dla uczniów, wsparcie otrzymał Środowiskowy Dom Samopomocy oraz szpital powiatowy w Barlinku. Przekazując podłogę Europejskiemu Domowi Wzorcowemu w pobliskim Drezdenku, w którym prezentowane są materiały, technologie i rozwiązania architektoniczne przyjazne dla osób niepełnosprawnych, firma zapoczątkowała wsparcie dla osób niepełnosprawnych, rozszerzając je również na inne obszary kraju. Kontynuacją tej sfery działalności społecznej jest m.in. współpraca z fundacją Habitat for Humanity Warszawa, Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Fundacji „Mimo Wszystko” Anny Dymnej.

Konsumenci

Estetyka naturalnych podłóg barlineckich jest doceniana przez klientów już w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Konsumenci muszą mieć pewność, że jest to produkt nie tylko piękny, ale również bezpieczny. Gwarantuje to m.in. certyfikat PZH oraz “Świadectwo na brak emisji substancji toksycznych” przyznane Barlinkowi przez Instytut Włókien Naturalnych. Ta ostatnia informacja jest szczególnie ważna dla alergików, coraz liczniejszej grupy społeczeństwa i konsumentów. Układając gotowe podłogi pokryte w warunkach fabrycznych bezpiecznymi lakierami unikamy kontaktu z pyłami podczas cyklinowania oraz oparów chemicznych przy lakierowaniu. Stosowanie podłóg drewnianych tworzy przyjazne wnętrza – inaczej niż w dywanach czy wykładzinach nie gromadzą one kurzu i pyłów sprzyjających rozwojowi alergizujących roztoczy.

Barlinek SA, jako jedna z niewielu firm w branży, realizuje cały proces produkcji w jednym miejscu. W dobie outsourcing’u przedsiębiorstwo pozostało przy modelu, który pozwala na pełną kontrolę przebiegu produkcji, a tym samym jakości finalnego produktu. Posiadając własny dział zakupu drewna kontroluje również obróbkę tartaczną czy kluczowy etap suszenia i klimatyzacji drewna. Na miejscu jest także dział badań i rozwoju technologii, którego pracownicy mają stały wgląd i wpływ na produkcję. Wszystkie te aspekty dają możliwość zaoferowania gwarancji na produkt nawet do 30 lat. Może ona budzić zaufanie klientów, a przez firmę jest przyznawana z całą odpowiedzialnością.

Barlinek SA jest doceniany przez wiele instytucji i urzędów. Wśród nagród i wyróżnień można wymienić tytuł “Inwestora roku” przyznany przez Wojewodę Zachodniopomorskiego, nominację w konkursie Nagroda Gospodarcza Prezydenta w kategorii “Polskie Przedsiębiorstwo”, tytuł Business Superbrands, uznający Barlinek za jedną z najsilniejszych i najbardziej rozpoznawalnych marek business to business na polskim rynku. Doceniona została również działalność zagraniczna: rząd ukraiński uznał wybudowaną w Winnicy fabrykę deski barlineckiej za wzorową inwestycję zagraniczną i przyznał większościowemu udziałowcowi firmy Michałowi Sołowowowi tytułu „Inwestora roku”. Według Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwój zaangażowanie Barlinka na Ukrainie przyczynia się do efektywniejszej gospodarki zasobami leśnymi, transferu technologii i pobudzania zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Barlinek wprowadził do lokalnej branży przetwórstwa drzewnego energooszczędne technologie oraz unijne standardy ochrony środowiska i BHP.

Źródło: PUBLIK / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • IVM – procedura nadzoru nad pozaustrojowym dojrzew... Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Anyway, I’ll be subscribing to your feed....
  • Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Pracujesz z sieciami światłowodowymi? Warto postawić na najwyższej jakości sprzęt, jak spawarka światłowodowa Fujikura 90R dedykowana do łączenia włókien wstęgo...
  • fotografia biznesowa Liczba postów: 287 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • Jak zabezpieczyć telefon komórkowy - iPhone 12 Liczba postów: 12 Grupa: Trudne tema... Cześć! Także miałem problem z natrętnymi numerami, które nieustannie do mnie wydzwaniały – często były to jakieś podejrzane firmy, ankieterzy lub naciągacze. Na...
  • Potrzebny adwokat Liczba postów: 417 Grupa: Trudne tema... Jeżeli chodzi o specjalistów z zakresu prawa patentowego to najlepszym wyborem będzie ta https://madpat.eu/wynalazki-i-wzory-uzyt kowe/ Oni zadbają o czystość pa...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 394

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >