Biura przenoszą się poza centrum

Biura przenoszą się poza centrum

Polska jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek w Europie. Atutem przy wyborze lokalizacji biznesu naszym kraju jest centralne położenie, postępujący rozwój infrastruktury transportowej i logistycznej oraz dostępność wykwalifikowanej siły roboczej. Czytaj dalej

 

Polskie miasta przyciągają coraz szerszą grupę inwestorów, poszukujących oszczędności w wydatkach na zatrudnienie i bieżących kosztach operacyjnych, w tym za użytkowanie powierzchni biurowych.

 

Większość zawartych w 2009 roku transakcji najmu to renegocjacje dobiegających końca umów podpisanych w okresie dynamicznego wzrostu stawek czynszów, lub skutek restrykcyjnej polityki kosztowej przedsiębiorstw, które szukając oszczędności zmieniały lokalizacje na tańsze, bądź podnajmowały powstałe na skutek cięć w zatrudnieniu nadwyżki powierzchni. Widocznym trendem na rynku nieruchomości komercyjnych w ostatnich latach są zatem migracje obecnych najemców. Relokacje mogą być również rezultatem rozwoju firm i związaną z nim potrzebą większej powierzchni, liczby miejsc parkingowych, rosnącego wymagania odnośnie standardu i dostępności technologii, czy też możliwości dalszej ekspansji w obrębie kompleksu. Innym motywem zmiany lokalizacji może być restrukturyzacja lub konsolidacja portfela nieruchomości korporacji.

 

Lokalizacja jest jednym z ważniejszych kryteriów wyboru powierzchni biurowej. Branże, dla których istotny jest bezpośredni kontakt z klientem, wybierają na biura miejsca charakteryzujące się dostępnością komunikacyjną i dobrą widocznością, a więc preferują lokalizacje w centrach miast. Jest to szczególnie istotne dla biur obsługi klienta czy placówek handlowych. Natomiast sektory rynku, dla których kontakt personalny z ostatecznymi klientami nie jest niezbędny, jak np. BPO, na swoje siedziby wybierają biura poza ścisłym centrum miast.

 

 

Rozwój inwestycji biurowych na obrzeżach Warszawy i największych miast regionalnych w Polsce staje się widocznym trendem na rynku. Wynika to zarówno z planów miejskiego zagospodarowania przestrzennego oraz braku dostępności wolnych powierzchni pod nowe inwestycje, jak i zmieniających się potrzeb najemców. Lokalizacje na obrzeżach miast stają się bardziej atrakcyjne dzięki możliwości obniżenia kosztów najmu oraz dużo większej możliwości ekspansji, jakie ofertują położone poza centrum parki biznesu. Dodatkowym atutem jest brak uciążliwości związanej z rosnącym ruchem ulicznym po zatłoczonych dzielnicach śródmiejskich.

 

W Warszawie rozwijającymi się lokalizacjami są al. Jerozolimskie, Wola oraz przede wszystkim Mokotów z takimi inwestycjami jak Trinity Business Park. We Wrocławiu są to ulice Powstańców Śląskich (w kierunku Bielan Wrocławskich) i Legnicka (w kierunku lotniska z Quatro Forum). W Trójmieście al. Grunwaldzka i obwodnica w rejonie lotniska to miejsca, w których powstają najnowsze biurowce. W Łodzi natomiast zauważalny jest rozwój wzdłuż ul. Piłsudskiego, a także na osiedlu Teofilów Przemysłowy z powstającym właśnie Parkiem Biznesu Teofilów.

 

Fot. Łukasz Maciak

 

2011-04-12
Źródło: 38PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 411

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >