Biurowiec o innowacyjnej elewacji na zamówienie

Biurowiec o innowacyjnej elewacji na zamówienie

12 pięter, 13 tys. mkw., umowa najmu na cały budynek podpisana jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Platinium Business Park IV to jeden z czterech budynków zespołu biurowego Platinium Bis, powstającego w nowym warszawskim city – Służewcu Przemysłowym. Cała ślusarka aluminiowa została dostarczona przez Reynaers Polska. Czytaj dalej

 

Platinium Business Park IV to wysokiej klasy biurowiec usytuowany na Mokotowie, przy skrzyżowaniu ulic Domaniewskiej i Wołoskiej, 10 minut jazdy samochodem na lotnisko i 15 min do centrum Warszawy. Przestrzeń biurowa została zaprojektowana jako biura typu „open space”, z możliwością podziału na mniejsze jednostki na etapie aranżacji wnętrz. Swoistą ciekawostką związaną z kompleksem jest fakt, że cała powierzchnia została wynajęta jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

 

Czytaj również: Architektura z greckich wysp

 

 

Przenikające się bryły

 

Konstrukcja budynku Platinium IV to 2 przenikające się prostopadłościenne bryły. Pierwsza z nich, tworząca ciężką podstawę, nawiązuje rozwiązaniem kubaturowo-materiałowym do istniejącego budynku B1, oraz wysokością do pozostałych budynków na działce. Druga prostopadłościenna bryła, została wycofana w głąb działki i wznosi się na wysokość 12 kondygnacji, tworząc w ten sposób tło dla 7-kondygnacyjnych budynków widocznych od ulicy Wołoskiej.

 

Indywidualne rozwiązanie elewacji od Reynaers

 

Architektom z Pracowni Grupa 5 zależało na stworzeniu prostej bryły z powtarzalną elegancką elewacją, pozwalającą na dostosowanie kompleksu do potrzeb przyszłych użytkowników. Na przeważającej części elewacji zastosowano specjalnie dla tego budynku zaprojektowane indywidualne rozwiązanie Reynaers CS 99-HV-SG. Główną cechą tych konstrukcji jest możliwość wykonywania wielkogabarytowych elementów na bazie profili okiennych montowanych na budynku szeregowo (tzw. okna pasmowe). Dzięki zastosowaniu w profilach aluminiowych wielokomorowych izolatorów o szerokości 41 mm, całość elewacji osiągnęła wysoki poziom izolacyjności termicznej.

 

 

W konstrukcji Reynaers zastosowano aluminiowe panele nieprzezierne, przeszklenia stałe oraz uchylne okna w wersji z niewidocznymi z zewnętrz profilami aluminiowymi, skrzydła z szybą klejoną spoiwem konstrukcyjnym (szklenie strukturalne). Tego typu możliwości pozwoliły na bardzo ciekawe ukształtowanie elewacji – elementem wyróżniającym Platinium IV są tzw. „świecące żyletki”, stanowiące po zmroku efektowną iluminację.

 

Czytaj również: Połączenie nowoczesności ze przeszłością

 

Część elewacji została wykonana w oparciu o sprawdzoną w poprzednich realizacjach Grupy 5 (np. Harmony Office Center) ścianę osłonową słupowo-ryglową Reynaers CW 50-SC. W tym rozwiązaniu szklenie jest mocowane mechanicznie za pomocą ciągłych listew mocujących wewnętrzną taflę szyby zespolonej – z wewnątrz elewacji nie są widoczne profile aluminiowe, a jedynie
20-milimetrowej szerokości fuga silikonowa. W niektórych modułach ściany osłonowej, za pomocą specjalnego profilu adaptacyjnego, zostały wpięte okna uchylne CS99-HV-SG z niewidocznymi z zewnętrz profilami aluminiowymi skrzydła.

 

 

Na parterze, zarówno w konstrukcje CS 99-HV-SG jak i w CW 50-SC zostały zamontowane drzwi wykonane w systemie okienno-drzwiowym Reynaers CS 86-HI. Wewnątrz budynku zastosowano aluminiowe konstrukcje wewnętrzne, w tym konstrukcje drzwi dymoszczelnych, wykonane z nowo wprowadzonego na rynek systemu do wykonywania wewnętrznych ścian działowych i drzwi CI 45. 

 

Źródło: PUBLINK / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 605

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >