Błędy projektu i wykonania murów szczelinowych
Artykuł omawia powszechnie spotykane błędy w projektach i realizacjach budynków mieszkalnych ze ścianami zewnętrznymi w postaci muru szczelinowego.
Czytaj dalej
1. Wstęp
W budynkach mieszkalnych wznoszonych w ostatnich latach występują nagminnie dwa rodzaje wad:
- mostki cieplne w przegrodach oraz
- stosowanie zbyt szczelnych okien, bez urządzeń do napływu powietrza zewnętrznego.
Przyczyną powstawania mostków cieplnych jest błąd projektowy detalu budowlanego, lub brak rozwiązania detalu w projekcie. Projekt architektoniczno-budowlany jest często niedopraco-wany, jeśli chodzi o detale i nie spełnia wymagań wymienionych w [1]. W szczególności często brak jest w projekcie rozwiązań detali budowlanych w miejscach, w których występuje nie-ciągłość izolacji cieplnej. Braki projektu "uzupełnia" wykonawca, z różnym skutkiem.
Do często stosowanych należą ściany zewnętrzne szczelinowe. W ścianach tych materiał warstwy izolacji cieplnej o niskiej przewodności cieplnej stosuje się łącznie z materiałami o relatywnie wysokiej przewodności (cegła pełna ceramiczna, cegła wapienno-piaskowa, beton). W niektórych miejscach (nadproża, wieńce, dodatkowe słupy żelbetowe w murze) może wystę-pować lokalne przebicie izolacji cieplnej materiałami lepiej przewodzącymi ciepło i temperatura powierzchni przegród może lokalnie przyjmować niskie wartości.
Szczelne okna, uniemożliwiają dopływ właściwego strumienia powietrza wentylacyjnego; w wyniku wzrostu wilgotności w pomieszczeniach mostki cieplne w przegrodach objawiają się lokalnym wykraplaniem pary wodnej i rozwojem pleśni.
2. Charakterystyka ścian szczelinowych
Ściana szczelinowa składa się z dwóch warstw muru połączonych kotwiami (najczęściej łącznikami metalowymi). Pomiędzy warstwami muru występuje szczelina o grubości do 15 cm, z reguły wypełniona całkowicie lub częściowo materiałem izolacji cieplnej. Wewnętrzna warstwa muru jest konstrukcyjna (nośna lub usztywniająca); warstwa zewnętrzna ma charakter licowy.
Współpracę obu warstw muru na siły poziome i wyboczenie przy ściskaniu zapewnia zastosowanie nierdzewnych kotew w ilości ok. 4 sztuk na metr kwadratowy ściany [2]. Przy wysokości muru do ok. 12 m (a więc w budynkach do czterech kondygnacji) nie są potrzebne żadne wsporniki wychodzące z wieńców dla podtrzymania zewnętrznej warstwy muru, ani słupy wzmacniające; powinno stosować się wieńce oparte tylko na wewnętrznej warstwie muru i nadproża dwugałęziowe z przekładką z materiału izolacyjnego. W budynkach wyższych zaleca się opieranie ścian co kondygnację na stropie [2], co staje się często źródłem wad cieplnych.
3. Spotykane błędy
W spotykanych przez autora realizacjach zdarzają się wieńce przechodzące na wylot przez obie warstwy muru, z ociepleniem wieńca od zewnątrz warstwą styropianu o grubości 4 cm; na krawędziach paska styropianu ciepło ucieka przez warstwę materiału konstrukcyjnego (muru z cegły ceramicznej lub wapienno-piaskowej), jak zaznaczono to strzałkami na rys. 1 a. Poprawne rozwiązanie wieńca pokazano na rys. 1 b.
Rys. 1. Niepoprawne (rys. 1 a) i poprawne (rys. 1 b) rozwiązanie wieńca w ścianie szczelinowej.
Na szerokości okna i drzwi balkonowych wieniec przechodzi w nadproże (rys. 2), przy czym często projektant przewiduje ocieplenie nadproża tylko od zewnątrz, też warstwą styropianu o grubości 4 cm; nad ościeżnicą ciepło ucieka przez beton nadproża, jak zaznaczono to strzałką na rys. 2 a. Przy poprawnym rozwiązaniu okno powinno być osadzone z usytuowaniem ościeżnicy w granicach grubości warstwy izolacji cieplnej, jak pokazano na rys. 2 b.
Rys. 2. Niepoprawne (rys. 2 a) i poprawne (rys. 2 b) osadzenie okna w ścianie szczelinowej
Bardzo duże odprowadzenie ciepła od wieńca i stropu (co zaznaczono strzałkami) daje wspornikowa płyta balkonu (rys. 3 a). Przy szerokim balkonie straty ciepła w wyniku odpro-wadzenia go przez balkon są porównywalne ze stratami ciepła przez ścianę zewnętrzną po-mieszczenia. Strat tych można uniknąć, ocieplając płytę balkonową od góry i dołu warstwą izolacji cieplnej (rys. 3 b); rozwiązanie to, znane dotąd z literatury i budownictwa Austrii i Niemiec, staje się ostanio popularne także i w Polsce.
Rys. 3. Niepoprawne (rys. 3 a) i poprawne (rys. 3 b) rozwiązanie płyty balkonowej
Dobrym rozwiązaniem są też płyty balkonowe oparte na odrębnej konstrukcji wsporczej (analogicznie do loggii dostawianych) z oddylatowaniem warstwą izolacji cieplnej od betonu nadproża. Odrębny problem stanowią w ścianach szczelinowych dodatkowe słupy żelbetowe; nie zawsze są one potrzebne, jak w prezentowanym poniżej czterokondygnacjowym budynku miesz-kalnym w Białymstoku. W budynku tym zastosowano słupy żelbetowe na węzłach ścian zewnętrznych z wewnętrznymi (rys. 4). Słupy naruszają ciągłość izolacji cieplnej ściany ze-wnętrznej i są ocieplone od zewnątrz warstwą styropianu o grubości 4 cm; na krawędziach paska styropianu ciepło ucieka przez warstwę muru z cegły ceramicznej, jak zaznaczono to strzałkami na rys. 4.
Rys. 4. Niepoprawne rozwiązanie słupów żelbetowych w murze szczelinowym:
połączenie dwu ścian zewnętrznych (rys. 4 a) i zewnętrznej z wewnętrzną (rys. 4 b). Sytuację w tym budynku pogarsza połączenie słupów z wieńcami rozwiązanymi jak na rys. 1 a, oraz odprowadzenie ciepła przez słupy do nieogrzewanej i kontaktującej się z powietrzem zewnętrznym przestrzeni garażowej. Spowodowało to występowanie pleśni w pasach szerokości do 0,5 m nad podłogą parteru. Podobne rozwiązanie słupów żelbetowych spotkał kiedyś autor w projekcie budynku wielo-kondygnacyjnego, gdzie słupy były skądinąd uzasadnione; nic nie stało jednak na przeszkodzie, aby cofnąć słup z muru do wnętrza pomieszczenia, lub obrócić go o 90° (rys. 5).
Rys. 5. Niepoprawne (rys. 5 a) i poprawne (rys. 5 b i 5 c) usytuowanie słupa w murze szczelinowym
Często mostek cieplny objawia się występowaniem pasa pleśni nad podłogą w mieszkaniu na parterze. Jest to przypadek charakterystyczny dla nieocieplonych ścian piwnicy (nieogrzewa-nej), odprowadzających ciepło od wieńca stropu nad piwnicą, ocieplonego tylko paskiem styropianu na wysokości wieńca (rys. 6 a). Jedynym środkiem zaradczym jest ocieplenie ściany piwnicy wraz z wieńcem i zejście warstwą styropianu na głębokość co najmniej ok. 1 m poniżej poziomu terenu lub do wierzchu ławy fundamentowej (rys. 6 b); do tego celu nadają się płyty z twardego poliuretanu lub styropianu przewidziane do kontaktu z gruntem (i wodą gruntową).
Rys. 6. Niepoprawne (rys. 6 a) i poprawne (rys. 6 b) ocieplenie wieńca stropu nad piwnicą
Przyczyną "przemarzania" ścian może być nawet nieprzemyślane osadzenie okien w murze szczelinowym. Na rys. 7 a ościeżnica osadzona jest na samej krawędzi muru od zewnątrz, przy czym mur szczelinowy od strony ościeża zamknięty jest przez przemurowanie cegłą. W efekcie ciepło ucieka na zewnątrz przez kilkucentymetrowej zaledwie grubości warstwę cegły. W innym przypadku ościeżnica była tak cofnięta do środka, że wewnętrzna warstwa muru była w ościeżu odsłonięta od zewnątrz (rys. 7 b). W obu wymienionych przypadkach wystę-powały paski pleśni wzdłuż ościeżnicy od wewnątrz.
Rys. 7. Nieprawidłowe usytuowanie ościeżnicy względem izolacji cieplnej
Specyficzny problem występuje w budynkach (najczęściej wyższych od 4 kondygnacji), w których warstwę zewnętrzną opiera się na wspornikach wychodzących z wieńca.
Na rys. 8 a jest pokazany taki detal według projektu, natomiast na rys. 8 b według faktycznego wykonania w reprezentacyjnym budynek mieszkalnym w Ostrowi Mazowieckiej. Na rys. 9 fragment elewacji tego budynku pokazany jest po stronie lewej, natomiast wnętrze znacznej części mieszkań po stronie prawej.
a)
b)
Rys. 9. Budynek mieszkalny w Ostrowi Mazowieckiej: a) fragment elewacji, b) pleśń wokół okna
Na zakończenie chcę pokazać nieco inny przykład błędu, choć też związany z polem tempe-ratury w ścianie. Mur warstwy zewnętrznej licowej zaprojektowano z cegły dziurawki, a do budowy użyto cegłę marnej jakości, otynkowaną mocnym tynkiem cementowym. Podczas letniej operacji słonecznej (elewacja południowa) tynk odpadł, przy czym pęknięcia przebiegają i przez cegły. Wskazuje to na celowość stosowania w warstwie elewacyjnej cegły pełnej dobrej jakości.
Fot. 1
Fot. 2
Literatura:
1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 listopada 1998 r. (Dz. U. nr 140 poz. 906) w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
2. Instrukcja ITB 341/96 Projektowanie i wykonywanie murowanych ścian szczelinowych. ITB, Warszawa 1997.
Artykuł przekazano do Redakcji Prac Instytutu Techniki Budowlanej w dniu 29 lipca 2002 r.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...
Ostatnio na forum
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
- Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...
uważam że jeśli zauważymy błędy projektu wykonania murów szczelinowych należy pójść do eksperta albo złożyć reklamację czy skargę polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór artykułów budowlanych chemii budowlanej lakierobejcy klei farb pap pianek gipsów betonów zapraw suchych środków HG i wiele innych artykułów mają miłą i fachową obsługę miejscowy transport i stronę www.chemko.com.pl www.chemko.pl
Dlatego zawsze warto zgłaszać się do profesjonalnej firmy, która zajmuje się wykonywaniem izolacji i uszczelnień. Jeżeli rozglądacie się za taką firmą to skontaktujcie się z www.atp-hydroizolacje.pl Na nich można w pełni polegać.