Budowa domu: nowość - akustyczny blok wapienno-piaskowy SILKA E18A

Budowa domu: nowość - akustyczny blok wapienno-piaskowy SILKA E18A

Nowa SILKA E18A – w zgodzie z wymogami izolacyjności akustycznej i cieplnej dla ścian wewnętrznych w budownictwie wielorodzinnym Czytaj dalej

Xella Polska wprowadziła na rynek nowy produkt - akustyczny blok wapienno-piaskowy SILKA E18A. W połączeniu z YTONG MULTIPOR jest to jedyny dostępny na polskim rynku system budowlany spełniający najnowsze wymogi izolacyjności akustycznej i termicznej dla ścian oddzielających mieszkania od ciągów komunikacyjnych, gwarantujący mieszkańcom budynków wielorodzinnych nie tylko ciche, ale również ciepłe i ekonomiczne lokum.
 
Ściany budowane z SILKI E18A są o 6 cm cieńsze od dotychczas stosowanych. Zaoszczędzona powierzchnia to w konsekwencji niższy koszt wykonania 1m2 powierzchni użytkowej. A to jeszcze nie wszystkie zalety tego materiału.
 
Dzięki nowym blokom SILKA E18A skończą się problemy mieszkańców budynków wielorodzinnych z nadmiernym hałasem dobiegającym od sąsiadów, z klatki schodowej czy korytarza. Zgodnie z nowymi przepisami ściany oddzielające lokal mieszkalny od pomieszczeń nieogrzewanych powinny być nie tylko „ciche", ale i „ciepłe".
 
Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z dnia 06.11.2008 r. wprowadziła obowiązującą od 01.01.2009 r. nowelizację wymagań związanych z oszczędnością energii. W nowych przepisach dostosowano formę i zakres wymagań krajowych do postanowień dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Wprowadzono również zmiany w zakresie wymaganej izolacyjności cieplnej przegród budowlanych. Istotną regulację zastosowano w odniesieniu do ścian wewnętrznych w budynkach mieszkalnych, oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych - klatek schodowych, korytarzy. Dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła obniżono na U(max) = 1,0 W/(m2×K).
 
Nie ma na polskim rynku materiału konstrukcyjnego, który jednocześnie spełniałby zarówno wymogi izolacyjności akustycznej, jak i wymogi izolacyjności cieplnej dla ścian wewnętrznych w budownictwie wielorodzinnym. W tej sytuacji konieczne jest stosowanie ścian warstwowych o całkowitej szerokości 24 cm. I tutaj świetnie sprawdza się SILKA E18A o szerokości 18 cm. A zaoszczędzone 6 cm można przeznaczyć na docieplenie. Tylko czym docieplać?
 
Świetnym uzupełnieniem takiej ściany jest YTONG MULTIPOR o grubości 5 cm. Te mineralne bloczki charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną (λ=0,045), zachowując przy tym doskonałe właściwości odporności ogniowej, a także cechy ściany mineralnej - mówi Mariusz Matuszewski, doradca techniczny Xella Polska.
 
To rozwiązanie zostało przebadane i potwierdzone przez Instytut Techniki Budowlanej - raport w załączeniu. Jak mówi dr inż. Robert Geryło, kierownik Laboratorium Fizyki Cieplnej, Instalacji Sanitarnych i Środowiska w Instytucie Techniki Budowlanej - W celu spełnienia nowych wymogów konieczne jest zastosowanie rozwiązań technicznych ścian o lepszych parametrach cieplnych. Przykładem jest konstrukcja SILKA E18A o gr. 18 cm + YTONG MULTIPOR o gr. 5 cm o współczynniku U = 0,64 W/(m2×K).
 
Silka E18-A - szczegóły techniczne
 
Blok SILKA E18A uzupełnia dotychczasową gamę produktów wapienno-piaskowych SILKA. Ponieważ izolacyjność akustyczna materiałów konstrukcyjnych polepsza się wraz z wzrostem ich masy, w przypadku bloków SILKA E18A zrezygnowano z kanałów elektrycznych. Mimo to pojedynczy blok waży niecałe 21 kg, co w połączeniu z podchwytami pozwala bezpiecznie i bezproblemowo przenosić i wmurowywać poszczególne bloki. Bloki SILKA E18A zachowały też układ pióro-wpust, dzięki czemu wyeliminowano konieczność układania zaprawy w spoinach pionowych. Tak więc ścianę o doskonałych parametrach akustycznych muruje się równie prosto i szybko, jak przy zastosowaniu pozostałych bloków Silka E - bez konieczności uzupełniania zaprawą i przy minimalnym zużyciu kleju.
 
Mimo braku kanałów elektrycznych, które umożliwiłyby poprowadzenie instalacji wewnątrz ściany, nie ma konieczności jej bruzdowania. Wystarczy wykonanie pogrubionego tynku. Przykrycie ułożonych na ścianie przewodów elektrycznych zapewni obustronny tynk o grubości 2 cm z każdej strony - obrzutka wstępna 5 mm oraz tynk cementowo-wapienny 15 mm.
 
Szczegóły techniczne dotyczące materiału YTONG MULTIPOR znajdują się na stronie http://www.xella.pl/html/pol/pl/7318.php
 
 
Źródło: Xella Polska/ bundet.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 303

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >