Modernizacja domu to lokata na lata - 3 sposoby, aby dom był energooszczędny

Modernizacja domu to lokata na lata - 3 sposoby, aby dom był energooszczędny

Od dziesiątek, a może nawet setek lat nieruchomości są najlepszą inwestycją. Rozwijając tę myśl, najlepszą i najbardziej oczywistą lokatą kapitału jest budowa własnego energooszczędnego domu. Na dom energooszczędny składają się trzy najważniejsze elementy. Należą do nich termoizolacja, wybór ekologicznego sprzętu oraz odpowiednie ogrzewanie. W zależności, czy wprowadzasz je na etapie budowy czy podczas gruntownej renowacji, sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy planowaniu modernizacji. Czytaj dalej

 

Nowoczesne budownictwo nie polega już na pośpiesznie wykonanych projektach i zaniżonych kosztach wykonania. Rynek dąży do energooszczędnych rozwiązań, które pozwalają na długoterminowe użytkowanie. Zgodnie z trendami coraz częściej stosowane jest ekologiczne ogrzewanie domu lub mieszkania, a wyposażenie uzupełnia wysokiej klasy sprzęt AGD. Od 2019 roku istnieje również możliwość dofinansowania termoizolacji domu w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu możemy odzyskać część zainwestowanych środków, aby modernizacja mogła być wykonana bez pośpiechu i cięcia kosztów, które na dłuższą metę mogą doprowadzić do krótkoterminowych rozwiązań pociągających za sobą dodatkowe inwestycje. 

 

Ciepło zaczyna się od okien

Ponad 30% ciepłego powietrza ulatnia się przez niskiej jakości oraz źle zabezpieczone/zabudowane okna i drzwi. Chcąc zachować wysoką izolację termiczną w naszym mieszkaniu, powinniśmy zdecydować się na wymianę lub doszczelnienie okien oraz drzwi. Aby zwiększyć skuteczność termoizolacyjną, warto dodatkowo zastanowić się nad montażem rolet aluminiowych. Latem, gdy są zasłonięte, ochronią nas przed promieniami słonecznymi, a pomieszczenia nie będą się nagrzewać. W zimie będzie odwrotnie – rolety dodatkowo odizolują nas od zimnego powietrza i zamkną ciepło w czterech ścianach. Wiele możliwości kolorystycznych pozwoli dobrać rolety pod kolor elewacji, co zachowa estetyczny wygląd domu. Pamiętajmy tylko, że uszczelniając okna i drzwi musimy również zadbać o rekuperację lub odpowiednią wentylację w domu. 


Czytaj również: Jakie oszczędności w domowym budżecie przyniesie montaż fotowoltaiki


Modernizacja domu to lokata na lata - 3 sposoby, aby dom był energooszczędny

 

Ile prądu pochłania lodówka?

Decydując się na energooszczędny dom, musimy pamiętać również o sprzęcie gospodarstwa domowego. Na rynku istnieje wiele urządzeń, które pomogą nam w zmniejszeniu kosztów użytkowania prądu – oznacza się je klasą A++. Badania wskazują, że lodówki, które opisane były najwyższą klasą, zmniejszyły zużywanie prądu do nawet 60% (w porównaniu z ich odpowiednikami, które opuściły linie produkcyjne przed 2001 rokiem). Oprócz wysokiej jakości sprzętu ważne jest też, kiedy ich używamy. Ceny prądu (w zależności od wybranego planu taryfowego) mogą być najniższe między 22:00 a 6:00 rano. Włączanie wtedy sprzętu takiego, jak pralka czy zmywarka ma swoje plusy! Co więcej, nowoczesne wyposażenie domowe ma funkcję wyciszającą. Zmywarka włączona nawet po północy nie będzie przeszkadzała ani domownikom, ani sąsiadom. Nie tylko duże sprzęty powinniśmy wymienić na nowoczesne alternatywy. Gotując na przykład wodę w czajniku, ograniczmy się do takiej ilości, która rzeczywiście jest potrzebna. Dzięki temu zużyjemy po prostu mniej prądu na podgrzanie większej ilości płynu.


Ogrzewaj dom mądrze

Wprowadzenie metod ogrzewania wewnętrznego zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości, miejsca oraz naturalnego naświetlenia mieszkania czy domu. Różnią się wymaganiami stawianymi przez szybko rozwijający się rynek konsumencki, a opcji jest naprawdę dużo. Istnieją rozwiązania, które pobierają energię z odnawialnych źródeł i naturalnych surowców, jak i te bardziej tradycyjne, jak kotły kondensacyjne. Różnią się między sobą ceną, sposobem użytkowania i wielkością oraz trudnością montażu. Warto zdecydować się na ogrzewanie, które odpowie na nasze potrzeby.


Modernizacja domu to lokata na lata - 3 sposoby, aby dom był energooszczędny

 

Czytaj również: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym - jak można zmniejszyć wydatki

 

Każdy dom i mieszkanie wymagają dedykowanego, przemyślanego projektu ogrzewania wewnętrznego. Widzimy znaczny wzrost zainteresowania pompami ciepła jako głównymi źródłami ogrzewania oraz rekuperacją. Oba znacznie obniżają koszty eksploatacji, chociaż łatwiejsze jest wdrożenie tych systemów na etapie projektowania. Rekuperacja polega na ogrzaniu zimnego powietrza napływającego z zewnątrz, strumieniem powietrza usuwanego z pomieszczeń. Jest przy tym oczyszczane, dlatego dobrze sprawdzi się w domu z dziećmi cierpiącymi na alergie. Tak przygotowane powietrze równomiernie rozprowadza się po pomieszczeniach. Ponadto wentylacja mechaniczna odgradza nasze środowisko wewnętrzne od coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska zewnętrznego ograniczając przy tym koszty ogrzewania niekontrolowanej infiltracji powietrza z zewnątrz. Mechanizm rekuperacji może być także wyposażony w możliwość regulacji i dostosowania do trybu życia i wymagań domowników. Możemy wyłączyć ją na czas wyjazdów oraz zamontować funkcję chłodzenia. Umożliwia to korzystanie z rekuperacji przez cały rok i widocznie obniża koszty użytkowania. Pompa ciepła wykorzystuje natomiast naturalne surowce, takie jak ciepło pochodzące z gleby, powietrza czy wody. W ten sposób jesteśmy w stanie ogrzać i ochłodzić mieszkanie przez 365 dni w roku oraz zadbać o ciepłą wodę. Pompa ciepła jest również najbezpieczniejsza dla środowiska, a czas zwrotu kosztów eksploatacji oraz instalacji wynosi ok. 10 lat. Chociaż te rozwiązania są popularne, powinniśmy podejść do procesu instalacji ogrzewania indywidualnie. Musimy wiedzieć, która z dostępnych możliwości będzie najbardziej opłacalna, i które rozwiązanie przyniesie nam najwięcej długoterminowych korzyści. Dlatego warto przy procesie budowy lub remontu przejrzeć rynek lub skonsultować się z ekspertem tłumaczy Jarosław Hrehorowicz, dyrektor techniczny z firmy CentroClima.

 

Jeżeli budżet nie pozwala nam na modernizację źródła ciepła lub nie mamy na to zwyczajnie miejsca, możemy poprawić skuteczność istniejącego ogrzewania grzejnikowego w prosty sposób. Montaż ekranów zagrzejnikowych należy do najtańszych opcji wśród metod efektywnego dogrzania budynku. Mieści się w cenie do 1000 zł, a jego skuteczność sięga 90%. Jest to mata pokryta aluminium, którą umieszcza się za grzejnikiem. W ten sposób odbija promieniowanie cieplne grzejnika w kierunku pomieszczenia oraz ogranicza wnikanie ciepła w przegrodę w miejscu, gdzie jest największa różnica temperatury. Jego montaż nie zaboli po kieszeni i przebiega sprawnie. Jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem i dobrze się sprawdzi w mniejszych mieszkaniach.


Nowoczesne domy powinny być nie tylko energooszczędne, ale także budowane z poszanowaniem zasad ochrony środowiska. Oprócz aranżacji wnętrza pamiętajmy o wyborze efektywnych rozwiązań, które zagwarantują nam długotrwałe i komfortowe eksploatowanie domu. Na zmiany nie jest również za późno w istniejących budynkach. Energooszczędność można wprowadzić na każdym etapie, niezależnie czy jest to faza projektowania czy gruntownego remontu. Szereg opcji dostępnych na rynku pozwala na wybór rozwiązania, dopasowanego do naszych potrzeb.


Źródło: Wills / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 570

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >