Budowa energooszczędnego domu Lumina House dobiega końca
Budowa niskoenergochłonnego domu w podwrocławskiej Długołęce powoli dobiega końca. Gotowe są już elewacje zewnętrzne i instalacje wewnętrzne. Obiekt, w którym zastosowano wysokoefektywne technologie solarne i bardzo ciepłą stolarkę z serii Schüco AWS, będzie się wyróżniał bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię końcową – zaledwie 39,7 kWh/(m2/rok).
Czytaj dalej
O technologiach przyszłości zastosowanych w Luminie rozmawiamy z dr inż. Andrzejem Polijaniukiem, dyrektorem ds. marketingu i produktu w firmie Schüco International Polska Sp. z o.o.
- Projekt Lumina powstał w oparciu o ideę poszanowania nieodnawialnych źródeł energii. Przewidziano w nim dość nietypową instalację solarną….
W takim domu absolutnie nie mogło zabraknąć instalacji pozwalających jak najlepiej wykorzystać darmową energię ze słońca. Nowoczesna architektura budynku, z dużą ilością okien dachowych, wymagała specjalnych rozwiązań projektowych. Najlepszym rozwiązaniem okazało się połączenie ochrony przeciwsłonecznej z instalacją fotowoltaiczną. Nad drzwiami tarasowymi, od nasłonecznionej strony południowo-zachodniej zostaną zamontowane moduły fotowoltaiczne Schüco o łącznej powierzchni ok. 5.4 m2. „Daszek solarny” z wbudowanymi polikrystalicznymi modułami fotowoltaicznymi Schüco nie tylko pozwala na uzysk energii elektrycznej w wysokości 460 kWh rocznie, lecz również chroni pomieszczenia z wielkoformatowymi przeszkleniami przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ramy anodowane na kolor czarny oraz ciekawa estetyka paneli gwarantują trwałość i spójny efekt wizualny.
Czytaj również: Zakończono budowę biogazowni od Wolf System
- Kolejnym elementem ochrony przeciwsłonecznej są okiennice przesuwne. Dlaczego wybrano właśnie taki rodzaj przesłon?
W Luminie zaprojektowano duże powierzchnie przeszkleń, które mają służyć maksymalnemu doświetleniu pomieszczeń i stworzeniu przestrzennego efektu wewnątrz budynku. Zwiększona intensywność promieniowania słonecznego w sezonie letnim może jednak powodować niepożądany efekt olśnienia i przegrzewanie pomieszczeń, co generuje koszty wentylacji i klimatyzacji. Zaproponowaliśmy zewnętrzne okiennice przesuwne Schüco ALB, gdyż zapewniają one kompleksową ochronę przeciwsłoneczną i korespondują z ciekawą architekturą budynku. Połączone z centralnym systemem sterowania będą przesuwane do dowolnego położenia, w zależności od położenia słońca. Cicha praca systemu jezdnego oraz możliwość zdalnego sterowania dodatkowo zwiększają funkcjonalność i wygodę użytkowania przesłon.
Czytaj również: System oszczędzania wody w energooszczędnym domu Lumina House
- W Luminie użyto okien i drzwi systemach aluminiowych Schüco. Czym był podyktowany wybór akurat takiej stolarki?
W ramach programu Energy3 przewidującego projektowanie osłon budynku pozwalających na oszczędzanie energii, pozyskiwanie energii oraz zarządzanie energią projektanci Schüco stworzyli system aluminiowy odpowiadający współczesnym wymogom budownictwa energooszczędnego. Łączy on w sobie trzy kategorie, które do tej pory pozornie się wykluczały: ekologiczność, komfort użytkowania oraz estetykę. Węższe, a zarazem bardzo stabilne profile okienne, charakterystyczne dla serii okien aluminiowych Schüco AWS oraz drzwi przesuwne z serii Schüco ASS, pozwalają zwiększyć powierzchnię szyby i emisję światła do wnętrza, co w pełni odpowiada założeniom projektowym Luminy. Ich szczególną zaletą jest zoptymalizowany współczynnik przenikania ciepła dla ram Uf przy niewielkiej zewnętrznej szerokości profili.
Czytaj również: Kolektory słoneczne pięknym uwieńczeniem dachu
- W jaki sposób okna i drzwi w Luminie pomagają oszczędzać energię?
Drzwi i okna w Lumina House zostały zaprojektowane w oparciu o różę wiatrów. Największe powierzchnie przeszkleń zlokalizowano od nasłonecznionej strony południowo-zachodniej i północno-zachodniej. Opracowane specjalnie na potrzeby projektu Lumina okna pionowe zamontowane od północnego zachodu zrealizowano w systemie Schüco AWS 75 SI ze zmodyfikowaną uszczelką środkową, przekładkami z pianką izolacyjną oraz zwiększoną izolacyjnością w strefie krawędzi szyby o współczynniku Ug=0,5 W/m2K.
Okna te cechują się doskonałymi parametrami cieplnymi na poziomie Uw ≥0,9 W/m2K a dzięki temu stanowią doskonałą barierę termiczną dla intensywnego ciepła słonecznego latem i chłodu zimą. Natomiast od strony południowo – zachodniej, zaplanowano wyjście na ogród z drzwiami przesuwnymi, które musiały być zaprojektowane w sposób gwarantujący jak najlepsze parametry szczelności i termoizolacyjności (Ud [ 1,3 W/m2K). Takie rozwiązanie zostało podyktowane faktem, że w tym rejonie jesienią i zimą wiatry wieją właśnie z tego kierunku. Drzwi Schüco ASS 70.HI doskonale nadawały się do tego celu, ze względu na przekładki termiczne i niski, bardzo dobrze termoizolowany próg, który zapobiega powstawaniu stref zimna na poziomie podłogi.
Źródło: Echo PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...