Budowa garażu z zezwoleniem... czy też bez
Planując budowę garażu, należy pamiętać, że nie należy on do budynków gospodarczych. Postawienie takiej konstrukcji na działce bezwzględnie wymaga pozwolenia. Warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami Polskiego Prawa.
Czytaj dalej
Garaż przede wszystkim na działce własnościowej
Planując budowę garażu na działce własnościowej, należy pamiętać o posiadaniu niezbędnego pozwolenia. Nie jest istotne czy jest to garaż drewniany, czy blaszany. Polskie Prawo szczegółowo określa możliwości postawienia konstrukcji tego typu. Ważne jest zatem poznanie kilku kroków, które pozwolą otrzymać odpowiednie dokumenty.
- Krok pierwszy
Pierwsze działania zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę garażu są ściśle powiązane z planem miejscowym. Osoba zainteresowana postawieniem obiektu musi najpierw zasięgnąć informacji czy działka jest objęta planem miejscowym. Jeśli okaże się, że nie to należy w urzędzie gminy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Niestety proces ten może być długotrwały i skomplikowany podobnie jak w sytuacji budowy budynku mieszkalnego. Zapewne w toku tych działań zostanie przeprowadzona analiza urbanistyczna.
Okres oczekiwania na warunki zabudowy waha się od dwóch do czterech miesięcy. Należy liczyć się z faktem, że decyzja może zostać negatywnie rozpatrzona. Ażeby decyzja była pozytywna muszą zostać spełnione wymagania dobrego sąsiedztwa. Parametry planowanego budynku wyznaczane są na podstawie zabudowy działki sąsiedzkiej.
- Krok drugi
Jeśli warunki zabudowy zostały wydane przez odpowiedni organ, można przystąpić do wykonania projektu budowy. Oczywiście nie można zrobić tego samodzielnie. Takimi projektami na garaże drewniane zajmuje się odpowiednia osoba posiadająca uprawnienia budowlane do projektowania. Opcjonalnie można nabyć gotowy projekt. Takowy dokument kosztuje około 600-700 zł. Musi być dodatkowo zgodny z planami miejscowymi lub decyzją o warunkach zabudowy. Plan garażu musi uwzględniać także przepisy i rozporządzenia dotyczące warunków technicznych.
- Krok trzeci
Kolejnym etapem poprzedzającym budowę garażu jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Wniosek składa się w Starostwie Powiatowym wraz z dodatkowymi dokumentami. Pierwszym z nich jest oświadczenie potwierdzające prawo dysponowania nieruchomością. Drugim dokumentem jest projekt budowlany (składany w czterech egzemplarzach) wraz z niezbędnymi uzgodnieniami oraz zaświadczeniami o przynależności projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego. Ostatnim dokumentem jest natomiast decyzja o warunkach zabudowy.
Proces otrzymania pozwolenia to okres do 65 dni... tyle czasu ma starosta na wydanie dokumentu.
- Krok czwarty
Kolejnym krokiem, o ile uzyskane zostały wszystkie niezbędne dokumenty, jest... budowa. Oczywiście tutaj też nasuwa się pytanie "czy zrobić to samemu?". Oczywiście odpowiedź jest kwestią indywidualną. Warto jednak pamiętać, że zatrudniając profesjonalną firmę, można liczyć na fachowe wykonanie usługi. Doświadczeni specjaliści szybko i solidnie wykonają całą pracę. Pomogą wybrać materiały najwyższej jakości oraz odpowiedni zabezpieczą drewno przed zniszczeniem. Budują garaż drewniany samodzielnie warto pamiętać, że jest to zajęcie czasochłonne i wymagające dużego nakładu siły i pieniędzy. Stawiając garaż drewniany, można pominąć fundamenty. Wystarczy zwykła wylewka. Materiałem do wykonania takiego budynku może być płyta pilśniowa lub bardziej solidne drewniane bale. Na koniec należy zawsze ocieplić garaż... najlepiej styropianem.
Czytaj również: Jak czytać karty techniczne napędów do bram?
Garaż drewniany w świetle przepisów
Jak wcześniej nadmieniono, zanim budowa garażu się rozpocznie, należy uzyskać stosowane dokumenty. Podczas budowy trzeba uwzględnić przepisy Polskiego Prawa.
Po pierwsze należy określić czym wg przepisów jest garaż. Otóż jest nim budynek trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty i dach. Dodatkowo garaż jest konstrukcją wydzieloną z obszaru za pomocą przegród budowlanych.
Warunki techniczne, jaki powinien spełniać garaż i jego usytuowanie określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. W jego mniemaniu garaż to obiekt do przechowywania i obsługi samochodów osobowych, który stanowi samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu. Używając określania "garaż" Minister Infrastruktury ma na myśli budynek posiadający dach i pełną zabudowę. W tym samym rozporządzaniu można znaleźć informacje o parametrach technicznych takich jak wysokość, szerokość wjazdu, instalacje przeciwpożarowe itp.
Gdzie można postawić garaż?
Stawiając budynek mieszkalny, ale także i garaż należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od graniczącej działki sąsiada. Obecnie przyjmuje się, że odległość ta nie może być mniejsza niż 4 m – jeśli budynek skierowany jest oknami lub drzwiami w stronę granicy działki. Jeśli budynek odwrócony jest ścianą bez otworów w stronę granicy, to odległość powinna być nie mniejsza nić 3 metry.
Nie są to jednak jedyne informacje zawarte w Rozporządzeniu. Garaż może znajdować się bezpośrednio przy granicy działek, o ile będzie on przylegał całą swoją powierzchnią, do ściany budynku stojącego na działce sąsiedniej. Taka sytuacja dotyczy także budynków, które posiadają pozwolenie na budowę, ale które jeszcze nie powstały.
Czytaj również: Jak skutecznie zabezpieczyć bramę garażową na czas urlopu?
Jaki rodzaj garażu jest najlepszy?
Wybierając rodzaj garażu warto zwrócić uwagę na jego wykorzystanie. Oczywiście posiadając więcej nić jeden samochód warto zainwestować w budowę garażu większego np. na dwa auta. Jeśli chcemy, żeby garaż pełnił także rolę miejsca do majsterkowania, to zapewne dobrym rozwiązaniem będzie garaż z pomieszczeniem gospodarczym.
Rodzajów garaży jest wiele. Mogą być one łączone z budynkiem mieszkalnym. Współczesne projekty domów posiadają garaż wkomponowany w bryłę budynku. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca na działce. Dodatkowym plusem jest bezpośrednie wejście z garażu do domu, co sprawdza się w przypadku złej pogody. Inną zaletą jest to, że przy powiązaniu garażu i domu jedna ze ścian jest wspólna, dlatego taka inwestycja jest tańsza. W tej opcji niewymagane jest dodatkowe pozwolenie na budowę.
Innym rozwiązaniem są garaże wolno stojące. Mogą być wykonane z drewna, cegły, płyty pilśniowej czy blachy. Wymaga pozwolenia na budowę. Garaże wolno stojące są szybkie do budowy, szczególnie jeśli mówimy o zwykłym "blaszaku". Zawsze należy pamiętać o ociepleniu pomieszczenia watą lub styropianem. Realizując taki projekt, można przy okazji zbudować schowek na rowery czy zadaszone miejsce do grillowania.
Innym rozwiązaniem niewymagającym żadnych pozwoleń (o ile nie przekracza 25 m.kw) jest budowa wiaty garażowej. Jej konstrukcja to blaszany lub drewniany dach oraz filary. Poleca się także wyłożenie kostką pasów do postoju samochodu.
Budowa garażu wydaje się sprawą prostą i szybką. Okazuje się niestety, że Polskie Prawo bardzo "utrudnia życie" swoim obywatelom. Zanim przystąpi się do pracy, należy spełnić wiele wymagań oraz zgromadzić odpowiednie dokumenty. Zdarza się, że na rozpoczęcie budowy musimy czekać nawet kilka miesięcy. Zatem jeśli planujesz budowę garażu już dziś, to zapoznaj się z przepisami prawnymi. Pomoże to zaoszczędzić nerwy i stres.
Autor artykułu: Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. wiaty i garaże drewniane wykonywane pod wymiar: (http://ogrodolandia.pl/garaze ). |
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re... Budownictwo to dynamicznie rozwijająca się branża, która wymaga znajomości nowoczesnych technologii. Portal https://produktyzmarketu.pl/ dostarcza artykuły na t...
- Nowoczesne kotły gazowe Liczba postów: 12 Grupa: Budowa i re... Zmiany w przepisach unijnych stawiają przed nami pytanie o przyszłość dofinansowań wymiany kotłów gazowych. Choć ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne niż...
- Szkolenia BHP Liczba postów: 28 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...