Budowlańca Chętnie Przyjmę - analiza ogłoszeń o pracę

Budowlańca Chętnie Przyjmę - analiza ogłoszeń o pracę

Eksperci rynku budowlanego szacują, że w polskim sektorze budowlanym brakuje około 120-150 tys. pracowników Czytaj dalej

W związku z tym, podobnie jak w zeszłym roku firma ASM Centrum Badań i Analiz Rynku postanowiła zweryfikować jak kształtuje się sytuacja na rynku pracy w budownictwie. W tym celu przeanalizowano internetowe oferty pracy w budownictwie opublikowane od 27 marca do 2 kwietnia 2008 r., zamieszczone na dwóch najpopularniejszych portalach (1).
Analizie poddano 1 115 ogłoszeń o pracę z portalu www.gazeta.pl w zakładce budownictwo oraz z portalu www.pracuj.pl z zakładek budownictwo/geodezja i nieruchomości/budownictwo. Ogłoszenia zamieszczone na stronie www.gazeta.pl stanowiły 87,2% analizowanych ogłoszeń (tj. 972 oferty pracy), zaś blisko co ósme ogłoszenie (12,8%) pochodziło z serwisu www.pracuj.pl (143 oferty pracy).

Celem analiz było uzyskanie informacji o najczęściej poszukiwanych zawodach w budownictwie, ustalenie w jakich rejonach występuje największy deficyt pracowników oraz określenie struktury rekrutacji Polaków na obszarze kraju w stosunku do możliwości pracy poza jego granicami.

…pracownika na budowie w Polsce chętnie zatrudnię…
Ogłoszenia zamieszczone na analizowanych portalach w zdecydowanej większości, bo w 94,1% dotyczą ofert pracy zlokalizowanych na terenie naszego kraju. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego liczba ogłoszeń oferujących pracę w Polsce wzrosła o ponad 10 pkt. proc. kosztem ofert pracy skierowanych poza granice kraju. Tylko 5,9% ogłoszeń stwarza pracownikom budowlanym perspektywy zatrudnienia poza granicami Polski.

Wykres 1

Powiększ

Analizując obszary Polski o największym deficycie pracowników, na lidera wysuwa się tutaj województwo mazowieckie. Ogłoszenia oferujące pracę w tym województwie generują blisko połowę (46,4%) wszystkich ofert pracy w Polsce. Znaczące zapotrzebowanie na budowlańców posiadają również firmy skoncentrowane w województwach: dolnośląskim (12,1%) oraz śląskim (11,2%). Co więcej, trudności ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć również mieszkańcy pomorskiego (5,6%) oraz wielkopolskiego (5,5%).

Z kolei, najmniejsza liczba ogłoszeń o pracę w budownictwie na przełomie marca i kwietnia ukazała się na terenie województw warmińsko-mazurskiego (0,2%), lubelskiego (0,3%), świętokrzyskiego (0,4%), podkarpackiego (0,8%) oraz opolskiego (0,9%). W sumie, oferty pracy na obszarze tych pięciu województw nie przekraczają 3% w skali kraju.

Można zatem wnioskować, że podobnie jak w ubiegłorocznych analizach, pracownicy z zakresu budownictwa poszukiwani są w najbardziej rozwiniętych pod tym względem województwach. Warto również podkreślić, że w stosunku do roku 2007, wzrost liczby ofert nastąpił tylko w dwóch województwach mazowieckim (wzrost z 22,0% do 46,4% w skali kraju) oraz lubuskim (wzrost z 0,6% w 2007 r. do 1,5% ogłoszeń na terenie Polski w 2008 r.).

…ponad cztery z dziesięciu ogłoszeń o pracy poza granicami Polski dotyczy ofert z Holandii, zaś blisko jedna piąta oferuje możliwość zatrudnienia w Danii…
Biorąc pod uwagę ogłoszenia skierowane poza granicę naszego kraju, fachowcy z Polski najczęściej (43,9%) poszukiwani są w Holandii. Przypomnijmy, że Holandia (od 1 maja 2007 roku) otworzyła rynek pracy dla Polaków umożliwiając tym samym naszym rodakom legalne zatrudnienie na tych samych prawach co obywatele holenderscy. W związku z tym liczba ofert zatrudnienia na tym obszarze w stosunku do roku 2007 znacząco wzrosła.

Co więcej, blisko co czwarte ogłoszenie (24,2%) oferuje możliwość pracy w Danii.
Bez większych problemu tzw. „polski hydraulik” powinien znaleźć również pracę na obszarze Niemiec (10,6%), Wielkiej Brytanii (6,1%) Finlandii (4,5%) czy też Szwecji (3,0%).

Wykres 2

Powiększ

… monter najbardziej poszukiwanym pracownikiem…
Analizując poszczególne zawody, można zaobserwować, że w ostatnim okresie czasu najczęściej poszukiwani byli monterzy (9,4%). Bez większego problemu zatrudnienie powinni znaleźć również pracownicy budowlani (8,2%), kierownicy budowy (7,7%), murarze (5,5%), spawacze (4,1%)
czy inżynierowie budownictwa (4,1%). Znaczący odsetek pracodawców oferuje również możliwość podjęcia pracy w charakterze stolarza (3,7%), operatora maszyn (3,5%), doradcy techniczno-handlowego (3,3%), architekta (2,8%), elektryka (2,8%), inspektora (2,8%), kierownika projektów (2,6%), dyrektora (2,5%), ślusarza (2,2%), cieśli (2,2%), specjalisty (2,2%) czy tynkarza (2,0%).

…wyspecjalizowani pracownicy najczęściej poszukiwaną grupą zawodową
w budownictwie…

Na podstawie listy profesji w analizowanych ogłoszeniach, firma ASM wyodrębniła pięć grup zawodowych poszukiwanych w budownictwie: 1) kierowników/managerów, 2) specjalistów,
3) pracowników wyspecjalizowanych, 4) pracowników niewyspecjalizowanych oraz 5) pracowników biurowych.

W przeanalizowanych ogłoszeniach zdecydowanie dominowały (54,7%) oferty pracy skierowane do pracowników wykwalifikowanych. Do tej grupy zawodowej zakwalifikowano m.in. cieli, monterów, murarzy, tynkarzy, spawaczy, operatorów maszyn, stolarzy, elektryków, brukarzy, tokarzy itp.
Blisko co czwarta oferta (23,0%) stwarzała możliwość zatrudnienia specjalisty m.in. doradcy, inspektora, inżyniera, architekta czy konstruktora. Z kolei, w 11,5% ogłoszeń poszukiwano pracowników na stanowisko dyrektorskim lub managerskim, czyli między innymi dyrektorów, kierowników projektu, kierowników budowy itp. Natomiast 8,5% proponowanych stanowisk dotyczyło pracowników niewykwalifikowanych, czyli nie mających określonych kompetencji czy doświadczenia. W niewielkim stopniu w analizowanych ogłoszeniach pojawiały się oferty dla pracowników biurowych czyli np. referentów, księgowych, sekretarek itp. Można przypuszczać, że cześć ofert pracy dla tej grupy zawodowej zamieszczana jest w innych działach portalu np. biura i administracji.

Warto podkreślić, że podobnie jak w roku 2007, poza granicami naszego kraju częściej niż w Polsce poszukiwani są pracownicy wyspecjalizowani oraz niewyspecjalizowani. Natomiast w Polsce więcej ofert pracy niż zagranicą dotyczy kadry managerskiej, specjalistów oraz pracowników biurowych.

Porównując ogłoszenia pod względem charakteru poszukiwanych pracowników w roku 2007 i 2008, można zaobserwować tendencję niewielkiego wzrostu ofert pracy skierowanych do pracowników wykwalifikowanych oraz pracowników niewykwalifikowanych. Z kolei, nieznaczny spadek ogłoszeń zaobserwowano w stosunku do specjalistów. Dodajmy, że ilość ogłoszeń oferujących możliwość zatrudnienia kierownikom/managerom oraz pracownikom niewykwalifikowanym pozostała
na zbliżonym poziomie.

Podsumowując dotychczasowe analizy, możemy stwierdzić, że w budownictwie występują niedobory personelu zarówno wśród wykwalifikowanej kadry jak i pracowników niższego szczebla. Oferty pracy w budownictwie można znaleźć zarówno na obszarze kraju, szczególnie w województwach mazowieckim, jak i poza granicami Polski - najczęściej w Holandii i Danii. 
Można oczekiwać, że niedobór pracowników i problemy w znalezieniu personelu będą się zwiększać. Brak wykwalifikowanej kadry i problemy w znalezieniu pracowników spowodowane będą dobrze rozwijają się gospodarką, brakiem kształcenia kadr, czy organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012.

(1) Według styczniowych wyników Megapanel PBI/Gmius w kategorii „praca” portale http://pracuj.pl i http://gazeta.pl/praca to dwaj liderzy zarówno pod względem największej liczby odsłon w miesiącu (odpowiednio portal http://pracuj.pl 42 638 896 odsłon, zaś http://gazeta.pl/praca 42 200 895 odsłon) jak i liczby użytkowników (real users)(odpowiednio http://pracuj.pl 1 609 994 Real users zaś http://gazeta.pl/praca 1 560 522 real users).

Źródło: budnet.pl
Autor: ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 270

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >