Budownictwo ekologiczne: Certyfikacja zielonych inwestycji w Polsce

Budownictwo ekologiczne: Certyfikacja zielonych inwestycji w Polsce

Energooszczędne i przyjazne dla środowiska – takie są budynki ekologiczne. Na starcie kosztują trochę więcej, ale potem już tylko mniej. PM Group rozpoczyna certyfikację zielonych inwestycji w Polsce. Amerykański LEED to najszybciej rozwijający się na świecie system certyfikacji dla inwestycji proekologicznych. Czytaj dalej

PM Group - międzynarodowa firma architektoniczna, zarządzająca realizacją inwestycji i zajmująca się doradztwem technicznym w sektorze prywatnym i publicznym - jest przekonana, że panująca na świecie moda na zielone inwestycje dociera także do Polski. – W Europie Zachodniej największe zainteresowanie certyfikacją notujemy w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Anglii. Polska ma na razie 14 zarejestrowanych projektów, w tym biur, fabryk i szkół – wylicza Richard Morris, ekspert PM Group w zakresie LEED. Jego zdaniem obowiązek charakterystyki energetycznej projektowanych budynków, który wszedł w życie w Polsce w styczniu 2009 roku, może sprawić, że takie rozwiązania jak pompy ciepła, panele słoneczne, energooszczędne okna i urządzenia oświetleniowe o wysokiej efektywności staną się szeroko aprobowanymi rozwiązaniami w polskim budownictwie. - Obowiązek certyfikacji energetycznej budynków w Polsce powoduje, że inwestorzy poszukują systemów powszechnie stosowanych na świecie – dodaje Richard Morris.

LEED (The Leadership in Energy & Environmental Design), amerykański system certyfikacji dla inwestycji określanych jako przykłady architektury zrównoważonego rozwoju, jest obecnie najpopularniejszy i notuje największą liczbę zgłoszeń. Jest nadzorowany przez Światową Radę Zielonego Budownictwa. Swoje doświadczenia z tym systemem PM Group ma już m.in. przy okazji pracy przy budowie fabryki międzynarodowej firmy Centocor Biologics, czy uniwersytetu w Dublinie. Teraz PM Group  zdecydowała się na certyfikację LEED także w Polsce, wykorzystując irlandzkie zaplecze fachowców w dziedzinie technologii przyjaznych środowisku. Eksperci firmy zaobserwowali bowiem, że polscy klienci, którzy patrzą na realizowany projekt budowlany długofalowo i biznesowo, chcą, aby spełniał kryteria środowiskowe. Co oznacza to w praktyce? – Inwestycja ekologiczna to taka, która np. pobiera energię za pomocą baterii słonecznych umieszczonych na dachu, zużywa wodę deszczową do codziennego funkcjonowania obiektów (toalety) lub została zlokalizowana w tak dogodnym miejscu, że ludzie mogą do niej dojechać, korzystając z komunikacji miejskiej – wyjaśnia Paweł Szałkowski, z PM Group Polska.

Co może zyskać inwestor starający się o certyfikat LEED dla swojego budynku? Zielone inwestycje na pierwszy rzut oka nie różnią się od otaczających je obiektów, jednak widać różnicę w ich eksploatacji w kolejnych latach, ze względu na generowanie mniejszych kosztów związanych z poborem energii.

Przykładowo: redukcja kosztów w budynkach ekologicznych może sięgnąć 25 – 50 procent zużycia energii oraz 40 procent zużycia wody. Z badań Unii Europejskiej wynika również, że firmy działające w takich obiektach mają mniejsze problemy z frekwencją pracowników, ponieważ o 35 – 55 procent spada liczba zwolnień lekarskich. - Obiekty zintegrowane są po prostu zdrowsze dla docelowego użytkownika. Dowiedziono, że naturalne światło słoneczne, zoptymalizowane oświetlenie stanowisk pracy, indywidualna kontrola temperatury oraz stosowanie bezpiecznych materiałów budowlanych wpływają na samopoczucie i lepszą kondycję pracowników – tłumaczy Richard Morris.

Według ekspertów PM Group w ekologię warto zainwestować już na samym początku przedsięwzięcia, czyli na etapie projektowania - wtedy buduje się najbardziej optymalnie. Czy zielony budynek musi być droższy? Utrzymuje się stereotyp, że budynki spełniające wymogi ekocertyfikacji, tzw. budynki zintegrowane ekologicznie (sustainable buildings) są droższe od obiektów konwencjonalnych.
- Prawdopodobnie było tak, kiedy energooszczędne technologie w budownictwie były nowe. Teraz stają się bardziej powszechne i przez to tańsze. Jeśli projekt jest zgodny z certyfikacją LEED stosuje się tylko optymalne finansowo rozwiązania, co gwarantuje, jak najszybszy zwrot wydatków na proekologiczne projekty – tłumaczy Richard Morris z PM Group Polska.

Informacje o LEED (The Leadership in Energy & Environmental Design)

LEED to amerykański system certyfikacji dla inwestycji zrównoważonych w budownictwie. Pod względem popularności przewyższa takie systemy jak BREEAM (Wielka Brytania) i DGNB (Niemcy). Systemy te nie konkurują ze sobą. Każdy z nich jest nadzorowany i administrowany przez Radę Zielonego Budownictwa (Green Building Council) danego kraju, która z kolei należy do WGBC, Światowej Rady Zielonego Budownictwa (World Green Building Council).
W Stanach Zjednoczonych od roku 1998 pojawiło się prawie 15 tys. obiektów z certyfikatem LEED. Dla inwestycji rządowych w USA The Leadership in Energy & Environmental Design jest obowiązkowy.
Certyfikat LEED składa się z czterech poziomów: brązowego, srebrnego, złotego i platynowego. Zdobycie danego certyfikatu uzależnione jest od przyznania określonej liczby punktów przez ekspertów m.in. za wykorzystanie przy budowie inwestycji ekologicznych materiałów (np. drewna pochodzącego z odnawialnego źródła), ograniczenie produkcji dwutlenku węgla do atmosfery czy nawadnianie trawnika za pomocą deszczówki.   

Informacje o PM Group Polska

PM Group jest międzynarodową firmą architektoniczną, zarządzającą realizacją inwestycji i zajmującą się doradztwem technicznym dla sektora prywatnego i publicznego. Firma powstała w Irlandii, a obecnie posiada biura na wszystkich kontynentach. Na całym świecie zatrudnia blisko 1800 osób. W rodzimej Irlandii jest największą firmą inżynierską i liderem w zakresie projektowania i zarządzania inwestycjami w sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym. Polska siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, ale spółka prowadzi także biura w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Krakowie. Polski oddział PM Group zatrudnia około 270 inżynierów i architektów.
Do klientów PM Group z sektora prywatnego należą m.in. DELL, 3M, LG, NSK Steering Systems, Electrolux, Funai, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, PF Anpharm SA, Cargill, Cadbury Wedel, Unilever, McCain Poland i Oriflame Cosmetics. W ramach projektów realizowanych w sektorze publicznym firma współpracuje m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Lotniskiem im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, GDDKiA w Opolu, Urzędami Miast Wrocławia, Legnicy, Poznania, Szczecina i Jeleniej Góry, MPWiK w Krakowie, PWiK w Brzegu, Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie oraz Agencją Rozwoju Regionalnego „Agroreg”.
W 2008 roku za dużą dynamikę rozwoju firma otrzymała od Brytyjsko – Polskiej Izby Handlowej nagrodę w kategorii Business Development. Jest też laureatem Gazeli Biznesu i Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego oraz pierwszej nagrody w konkursie Bezpieczna Budowa 2008 organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Okręgowe Inspektoraty Pracy. 

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 388

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >