Cement Monolit do produkcji betonu towarowego

Cement Monolit do produkcji betonu towarowego

Cement Monolit 42,5 – dostępny w ofercie Lafarge – to kolejny produkt przeznaczony głównie do produkcji betonu towarowego. Czytaj dalej

 

Wysoka zawartość granulowanego żużla wielkopiecowego w składzie cementu czyni go odpornym na agresję siarczanową oraz obniża ciepło wydzielane w procesie twardnienia. Dzięki temu cement ten doskonale sprawdza się w konstrukcjach monolitycznych, hydrotechnicznych czy ekologicznych, a także wszędzie tam, gdzie do betonu stosuje się kruszywo mogące zawierać reaktywną krzemionkę.

 

Czytaj również: Dobrze wykończona kuchnia i łazienka to nie tylko płytki ceramiczne. Jak dopasować fugę, która nada całości estetyczny wygląd?

 

Monolit 42,5 to cement hutniczy klasy 42,5, który zawiera co najmniej 55 proc. granulowanego żużla wielkopiecowego. Należy on do najnowszej generacji produktów przeznaczonych do betonów i zapraw wykorzystywanych w budownictwie infrastrukturalnym, przemysłowym, a także mieszkalnym. Jego innowacyjny skład sprawia, że idealnie sprawdza się zarówno przy ciężkich konstrukcjach hydrotechnicznych czy monolitycznych, jak i przy wytwarzaniu betonów architektonicznych.

 

Fot. Lafarge
Cement Monolit przeznaczony jest do wytwarzania betonów do konstrukcji i elementów monolitycznych

 

Konstrukcje i elementy monolityczne

Ze względu na małą ilość ciepła wydzielanego w procesie hydratacji Monolit 42,5 efektywnie zmniejsza ryzyko powstawania naprężeń termicznych i rys skurczowych, co umożliwia wykonywanie masywnych konstrukcji oraz zwiększa trwałość jak w przypadku budowli podziemnych (np. przepusty, tunele). Dzięki jaśniejszej barwie uzyskiwanych zapraw i betonów jest on chętnie wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym do betonów posadzkowych i architektonicznych.

 

Czytaj również: Klej depresyjny do zbrojeń

 

Ponadto, bardzo dobra dynamika narastania wytrzymałości w długich okresach dojrzewania (powyżej 28 dni) gwarantuje wysoką trwałość i wytrzymałość fundamentów na bazie Monolitu 42,5. Niska zawartość alkaliów znacząco redukuje ryzyko wystąpienia korozji i spękań betonu związanych z reakcją alkaliów z potencjalnie występującą w kruszywie reaktywną krzemionką. Dzięki temu cement Monolit 42,5 może być bezpiecznie stosowany z różnymi rodzajami kruszywa.

 

Fot. Lafarge
Cement Monolit doskonale sprawdza się w budownictwie infrastrukturalnym

 

Budownictwo ekologiczne i morskie

Zgodnie z wymogami nowoczesnego budownictwa infrastrukturalnego cement Monolit 42,5 charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na oddziaływanie wielu środowisk korozyjnych. Dzięki temu, jego możliwości aplikacyjne obejmują szeroki wachlarz inwestycji, szczególnie tych narażonych na silną agresję chemiczną, jak np. woda morska, ścieki czy składowiska odpadów. Monolit 42,5 umożliwia również realizację betonowych elementów, konstrukcji i obiektów inżynieryjnych o wysokiej szczelności.

 

Czytaj również: System gwarancyjny montażu płytek ceramicznych

 

To sprawia, że cement jest często wykorzystywany do betonów lub zapraw używanych w budownictwie rolniczym i ekologicznym, tj. do zbiorników, posadzek w budynkach inwentarskich, płyt obornikowych, przewodów kominowych lub ścianek oporowych, a także oczyszczalni ścieków, składowisk odpadów czy ekranów przeciwfiltracyjnych. Doskonale radzący sobie w warunkach ekstremalnych – cement Monolit 42,5 – znajduje także szerokie zastosowanie w budownictwie morskim i hydrotechnicznym, m.in. przy realizacji  zapór wodnych czy nabrzeży, a także przy produkcji elementów służących ochronie wybrzeża.

Źródło: GlobalBrand Institute / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 920

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >