Ceny mieszkań oraz sytuacja na rynku kredytów hipotecznych

Ceny mieszkań oraz sytuacja na rynku kredytów hipotecznych

Sprzedający są zmuszeni do obniżania cen, już w czasie promowania mieszkania, aby uzyskać jakiekolwiek zainteresowanie ofertą. Średnia obniżka ceny ofertowej w 15 największych polskich miastach wynosiła 5,12% (okres XI 2010 – II 2011). Czytaj dalej

 

KREDYTY HIPOTECZNE


W lutym nadeszła kolejna fala obniżek marż nowoudzielanych kredytów hipotecznych. Aż 10 z 28 banków zmniejszyło marżę dla kredytów w złotych. Co ciekawe są wśród nich BZ WBK i Euro Bank, które już wcześniej oferowały bardzo atrakcyjne warunki. Nowa marża w BZ WBK wynosi zaledwie 0,99%, czyli jest najniższa na rynku. W Euro Banku spadła natomiast do 1%. Warto też wspomnieć o Lukas Banku, który dokonał największej zmiany, gdyż obniżył marżę aż o 0,6 p.p. do poziomu 1,1%. Dodatkowo dzięki niskim stawkom bazowym oprocentowanie w Euro Banku i Lukas Banku jest niższe niż w BZ WBK, którego marża jest przecież najniższa. W rezultacie wszystkich lutowych zmian przeciętna(mediana) marżą kredytów w złotych spadła do poziomu 1,5%.

 

Powody do zadowolenia mają również osoby zainteresowane kredytami w euro, gdyż ich marże także istotnie spadły. Największą obniżkę – aż o 1 p.p. - wprowadził Lukas Bank. W rezultacie nowa marża wynosi 1,6%, czyli tyle samo ile w DnB Nord, który wcześniej oferował najtańsze kredyty w europejskiej walucie. Obecnie został jednak zepchnięty na trzecie miejsce. Liderem został bowiem Bank Nordea, który zaoferował marżę na poziomie 1,5%. W wyniku obniżek w 7 bankach przeciętna marża kredytów euro spadła do poziomu 2,15%.

 

Nareszcie pojawiły się również dobre informacje dla osób zainteresowanych kredytem we frankach. Dzięki zmianom oferty w Banku Nordea można uzyskać kredyt w tej walucie z marża wynoszącą 2,3%. Nordea oferuje więc najtańszy kredyt zarówno w euro jak i we frankach. Nadal nie drgnęła natomiast przeciętna (mediana) marża kredytów we frankach. Tak jak przed miesiącem wynosi ona 3,8%.

 

  Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

 

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w EUR

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
* kredyt dwuwalutowy

 

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w CHF

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

 

 

 

CENY OFERTOWE

W lutym ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym nadal spadały. W największym stopniu o 3,4% w Szczecinie i we Wrocławiu i Opolu o ponad 2% w ciągu ostatniego miesiąca. Średnio w 15 polskich miastach ceny są niższe o 1,2% w porównaniu ze styczniem 2011. Mamy do czynienia z kontynuacją trendu spadkowego, w skutek którego już w 10 z 15 miast ceny są niższe niż przed rokiem. W Katowicach i Olsztynie średnie ceny są niższe o 6,6% w porównaniu z lutym 2011. W Szczecinie i Sopocie o ponad 3%. Ceny nieco wyższe niż przed rokiem utrzymują się w Krakowie +3,2%, Warszawie +0,8%, Białymstoku +0,4%, Łodzi +0,2%, a w Lublinie cena jest identyczna jak w lutym 2010.


W ostatnich miesiącach oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż w serwisie www.szybko.pl utrzymuje się poziomie około 44 tysięcy ofert. Podaż nie zwiększa się, jednak popyt, przy obecnym dostępie do kredytów, warunkach rynkowych i cenach, jest niewielki. Ożywienie i zwiększenie liczby zawieranych transakcji będzie możliwe tylko dzięki dalszym obniżkom cen. Z koniecznością obniżenia ceny, w celu uzyskania jakiegokolwiek zainteresowania ofertą, sprzedający stykają się już na etapie promowania mieszkania w serwisach internetowych. W co 10 ogłoszeniu, zamieszczonym w serwisie www.szybko.pl od listopada 2010 do marca 2011, obniżono cenę. W 64% przypadków cenę wyjściową obniżono o mniej niż 5%, w 27% od 5 do 10%, a w 9% ogłoszeń o więcej niż 9%. Średnia obniżka ceny ofertowej w 15 największych polskich miastach wynosiła 5,12%.

 

Średnie ceny ofertowe mieszkań II 2010- II 2011

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

 

Zmiany średnich cen ofertowych


 

Średnie ceny ofertowe mieszkań II 2010- II 2011

 

Zmiany średnich cen ofertowych
 



Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych

 

W porównaniu do poprzedniego analizowanego okresu zaobserwowaliśmy nieznaczne wahania cen transakcyjnych. W pięciu na siedem analizowanych miastach zmiany średnich cen transakcyjnych nie przekroczyły jednego procenta. Niewielkie wzrosty cen odnotowaliśmy w Warszawie, Poznaniu, Gdyni i Łodzi, natomiast we Wrocławiu w stosunku do poprzedniego analizowanego okresu średnia cena transakcyjna uległa obniżeniu o 1 proc. Nieco większe spadki wystąpiły w Gdańsku (1,5 proc.). Rekordzistą wśród analizowanych miast jest Kraków, gdzie odnotowane ceny transakcyjne były tym razem niższe od analizowanych we wcześniejszym okresie o 3,2 proc.

 

Wśród miast poddanych analizie największe mieszkania były sprzedawane we Wrocławiu (57,6 m kw.), podczas, gdy łodzianie kupowali mieszkania aż o prawie 10 m kw. mniejsze. Dysproporcja w cenach pomiędzy Łodzią a najdroższą w zestawieniu Warszawą ma odzwierciedlenie w średniej kwocie sprzedawanego mieszkania – porównywalne powierzchniowo lokale w stolicy są nawet dwukrotnie droższe. W Gdyni i we Wrocławiu nadal widoczny jest największy rozdźwięk pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi. W tych miastach realne możliwości nabywcze osób poszukujących mieszkania są znacznie niższe od obecnej na rynku oferty cenowej.

 

W analizowanym okresie widoczny jest trend zakupowy skierowany w stronę mieszkań, których nabycie daje możliwość wsparcia rządowymi dopłatami w ramach Rodziny na Swoim. W każdym z analizowanych miast większość transakcji zostało przeprowadzonych na lokalach o parametrach umożliwiających dopłaty. Najlepszym przykładem jest stolica, gdzie odsetek takich transakcji w całkowitej puli sprzedaży doradców Metrohouse wyniósł aż 81 proc. Pierwsze analizy dotyczące czasu sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego, wskazują też na sukcesywne skracanie czasu od wystawienia mieszkania do sprzedaży do transakcji.


Podaż mieszkań w Warszawie a preferencje nabywców

 

Do najmniej popularnych dzielnic pod względem przeprowadzanych transakcji należą Wawer, Wesoła, Rembertów i Włochy. Ma to jednak związek z ograniczoną podażą mieszkań w tym rejonie. Aby dopełnić analizy zdecydowaliśmy się na porównanie popularności transakcyjnej dzielnic z wielkością podaży ofert w danym rejonie. Dane dostarczone przez serwis Szybko.pl wskazują, że istnieje kilka istotnych dysproporcji. Na Bemowie i Białołęce procentowy udział ofert w ogólnej podaży w stolicy wynosi odpowiednio 6,6 i 7,6 proc. podczas gdy nabywcy szczególnie upodobali sobie te rejony sprawiając, że znalazły się one w czołówce najpopularniejszych dzielnic (odpowiednio 11 i 12 proc.). Także na Ursynowie udział oferty w podaży na rynku wtórnym (4,3 proc.) jest znacznie niższy niż zarejestrowany popyt na mieszkania. Z danych Metrohouse wynika, że co dziesiąty nabywca wybiera tą dzielnicę na zakup mieszkania.

 

Z kolei z odmienną sytuacją mieliśmy do czynienia np. w Śródmieściu i w Ursusie. Są to dzielnice, w których duża podaż ofert nie oznacza wcale ruchu transakcyjnego. W skali całej Warszawy w Śródmieściu odnotowano 12,3 proc. wszystkich ofert. Jednak udział przeprowadzonych transakcji wynosi zaledwie 6 proc. Główną barierą zakupową jest w tym przypadku oczywiście cena. Z kolei w Ursusie wg statystyk Szybko.pl udział ofert sprzedaży wynosi 8,5 proc. Transakcje dokonane przez pośredników Metrohouse pokazują, że w tej dzielnicy dokonano 4 proc. warszawskich transakcji. Jednak na tym obszarze zauważamy szczególnie silną rywalizację rynku wtórnego z nowymi inwestycjami.

 

2011-03-09
Źródło: Expander / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak spędzasz swój wolny czas? Liczba postów: 152 Grupa: Trudne tema... Mi najlepiej w czasie wolnym wychodzi oglądanie filmów. Aby znaleźć ciekawe propozycje, korzystam ze strony https://cineman.cc/movies która oferuje szeroki wybó...
  • fotografia biznesowa Liczba postów: 288 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • płytki ceramiczne Liczba postów: 50 Grupa: Trudne tema... Dla osób, które planują remont lub chcą odświeżyć wygląd swojego mieszkania, strona https://ceramicapromat.pl/12-plytki-cera miczne może okazać się bardzo pomocn...
  • IVM – procedura nadzoru nad pozaustrojowym dojrzew... Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Anyway, I’ll be subscribing to your feed....
  • Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Pracujesz z sieciami światłowodowymi? Warto postawić na najwyższej jakości sprzęt, jak spawarka światłowodowa Fujikura 90R dedykowana do łączenia włókien wstęgo...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 379

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >