Charakterystyka kotłów kondensacyjnych

Charakterystyka kotłów kondensacyjnych

Zjawisko kondensacji pary wodnej, zwane potocznie skraplaniem znane jest chyba każdemu. Zostało one wykorzystane także w kotłach kondensacyjnych, dzięki czemu charakteryzują się one lepszą wydajnością niż tradycyjne. Czytaj dalej

 

Kondensacja, a wydajność ogrzewania

Dzięki kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach odzyskiwane jest ciepło, które w przypadku tradycyjnych kotłów tracimy razem z parą ulatniającą się ze spalinami. Straty te nazywa się ciepłem utajonym. W kotłach kondensacyjnych są one przetwarzane na ciepło w wyniku skroplenia pary wodnej, które jest możliwe, gdy spaliny zostaną odpowiednio schłodzone. Przekłada się to na mniejsze zużycie paliwa potrzebnego do ogrzewania w takich kotłach.


Wartość opałowa

Jednym z ważniejszych parametrów kotłów grzewczych jest wartość opałowa, stanowi różnicę pomiędzy całkowitym ciepłem spalania i ciepłem utraconym razem ze spalinami. Ta cześć utraconej energii nazywana jest ciepłem utajonym, które w przypadku zastosowania kotła kondensacyjnego zostanie przetworzone na energię cieplną.


Sprawność kotłów kondensacyjnych

Dość dziwnym parametrem tego rodzaju kotłów, który może wprowadzać w błąd jest sprawność. W notach technicznych niektórych modeli spotykamy się z wynikiem przekraczającym 100%, co oczywiście nie oznacza, że wydziela on więcej ciepła niż otrzymuje. Po prostu część strat energii podczas spalania, z którymi mamy do czynienia w tradycyjnych kotłach jest odzyskiwana w przypadku modeli kondensacyjnych. Inaczej mówiąc sprawność kotła to stosunek ilości ciepła przekazanego do ilości ciepła wytworzonego w procesie spalania. Przed pojawieniem się kotłów kondensacyjnych nie brano pod uwagę strat ciepła utajonego, które wynoszą około 11%, dlatego po ich oddaniu otrzymujemy wyniki przekraczające 100%. Taka metoda obliczania wartości opałowej jest powszechna w większości krajów europejskich.

 

Czytaj również: Czy można kominkiem ogrzać dom?

 

Zasada działania kotła kondensacyjnego

Kocioł kondensacyjny musi być wyposażony w wymiennik ciepła o wysokich parametrach. To właśnie w nim spaliny w wyniku procesu skraplania przekształcane są na energie cieplną. Uzyskanie takiego efektu polega na schłodzeniu spalin do temperatury w której możliwa jest kondensacja, wartość ta nazywana jest punktem rosy, a jej wartość jest zależna od rodzaju paliwa i oscyluje w granicach 47-57 stopni Celsjusza. Czynnikiem chłodzącym jest tutaj woda wracająca z instalacji grzewczej do kotła. Temperatura tej wody musi więc być niższa niż w przypadku zastosowania tradycyjnego kotła. Ma to również wpływ na całą instalację grzewczą (wielkość grzejników, średnicę rur czy parametry pompy obiegowej). Materiał do budowy kotłów kondensacyjnych oczywiście musi być odporny na kwaśne skropliny, stąd cena takiego kotła jest wyższa, ale oznacza także spore oszczędności w przyszłości. Warto więc przemyśleć jego zakup, jednak ze względu na wyżej wspomniane różnice techniczne w instalacji dostosowanej do kotła kondensacyjnego nie każda z nich pozwoli na jego zastosowanie.

 

Czytaj również: Jakie ogrzewanie w domu?


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 98

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >