Co jest ważne kupując mieszkanie w Warszawie

Co jest ważne kupując mieszkanie w Warszawie

Co jest dziś ważne dla kupujących mieszkania w Warszawie? Jakie znaczenie ma cena całkowita lokalu, stawka za metr i lokalizacja?

 

Warszawiacy najchętniej wybierają dzielnice dobrze skomunikowane z centrum miasta, jak: Wola, Mokotów, Ursynów, Bemowo i Bielany. Wnioski zawarte w opracowaniu sporządzonym przez portal RynekPierwotny.com na podstawie ankiety prowadzonej od lipca do września br. wskazują na te rejony miasta, jako najatrakcyjniejsze do zamieszkania w stolicy. Mokotów i Ursynów zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem kupujących, a Wola i Bemowo wybiły się na prowadzenie ze względu na licznie powstające tam inwestycje i przystępne ceny lokali.

 

Czytaj również: Zakończono budowę Osiedla Kalinowego w Rokietnicy

 

Maksymalnie za pół miliona   

Poza lokalizacją, do najważniejszych kryteriów wyboru należy cena. Aż 40 proc. osób poszukujących mieszkania nie wydałoby na nie więcej niż 500 tys. złotych. Poza tym warszawiacy nie chcą kupować kawalerek, a na swoje nowe lokum gotowi są poczekać nawet rok. W całej oferty rynku pierwotnego, najmniejszym powodzeniem cieszą się w Warszawie kawalerki. Dlaczego? Deweloperzy budują teraz mieszkania operując coraz mniejszymi powierzchniami. W związku z tym metraż przeciętnej kawalerki niewiele różni się od powierzchni małego mieszkania dwupokojowego. Płacąc za kilka metrów więcej mamy już wydzieloną sypialnię. Osoby, którym wystarczy jeden pokój to studenci, czy młodzi single, ale oni zazwyczaj decydują się na wynajem. 

 

Czytaj również: Dni Otwarte biura sprzedaży Neocity

 

Co najwyżej 80 metrów 

Nieustająco największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe (36,5 proc) i trzypokojowe (39 proc.). Według wskazań 40 proc. ankietowanych przez portal RynekPierwotny.com najlepiej, jeśli lokal miałby powierzchnię nie większą niż 60 mkw. Tak ukształtowany popyt utrzymuje się od początku kryzysu finansowego, a więc już od około trzech lat. O tego czasu zwiększa się grono nabywców zainteresowanych najmniejszymi lokalami ze względu na zmniejszenie się możliwości zaciągania w bankach kredytów na wysokie kwoty.

 

Czytaj również: Nowy kompleks mieszkalno-usługowy powstanie we Wrocławiu

 

Mieszkanie o metrażu od 60 do 80 mkw. kupiłby już tylko co piąty potencjalny stołeczny nabywca. Z kolei nieruchomości powyżej 80 mkw. interesują 19 proc. ankietowanych poszukujących mieszkania. Takie preferencje mają swoje uzasadnienie. Zdarza się, że różnica w cenie między najbardziej pożądanym przez kupujących mieszkaniem 50-metrowym (51,5 mkw. wg lipcowych danych GUS), a lokalem o 10 czy nawet 20 metrów większym jest niewielka i całkowicie do zaakceptowania.

 

Najdroższe najmniejsze

Jak podają analitycy Emmerson, w Warszawie najwyższa cena 1 metra kwadratowego na rynku deweloperskim dotyczy mieszkań o metrażu mieszczącym się w przedziale od 41 do 60 mkw., a więc tych najbardziej poszukiwanych. Jednak mimo wyższej stawki za mkw., całkowita cena lokalu mieszkalnego jest niższa. A to ma duże znaczenie w obecnej sytuacji, kiedy pożyczkobiorcy mają obniżoną zdolność kredytową. Najniższe stawki osiągają zaś mieszkania największe. Dodatkowo, to właśnie duże metraże najchętniej obejmowane są promocją przez deweloperów. Na rynku stołecznym można znaleźć atrakcyjne oferty cenowe szczególnie w przypadku dużych mieszkań, które zostały już oddane do użytkowania.


Czytaj również: W Mielnie rozpoczęto budowę ekskluzywnego apartamentowca

 

Niskie stawki w gotowych

Niektórym propozycjom warto się przyjrzeć bliżej, bo cena za metr jest w ich przypadku znacznie niższa, niż średnia obowiązująca w danej dzielnicy, czy całym mieście. Przykładowo na zlokalizowanym na chętnie teraz wybieranym przez kupujących Bemowie, Osiedlu Lazurowa przy ulicy Batalionów Chłopskich można kupić gotowe mieszkania w cenie od 6200 zł/mkw., podczas gdy średnia stawka dla tej dzielnicy jest znacznie wyższa. Na koniec sierpnia br. według danych serwisu GazetaDom.pl przeciętna cena w Bemowie wynosiła 7500 zł/mkw., a w całej Warszawie ponad 7900 zł/mkw.

 

Jeśli więc wbrew obowiązującemu trendowi popytowemu, możemy pozwolić sobie na zakup mieszkania większego niż standardowo teraz wybierane, należałoby poszukać atrakcyjnych ofert rozpatrując także stawkę za metr kwadratowy. Okazyjne kupno większego lokalu może okazać się dobrym rozwiązaniem. Każda późniejsza zmiana mieszkania na większe będzie wymagała znacznie więcej zaangażowania i wysiłku, choćby ze względu na konieczność spełnia szeregu formalności.

 

Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19408 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 349

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >