Co najbardziej blokuje polskich przedsiębiorców?
W jaki sposób państwo pomaga w rozwoju biznesu? Co może szczególnie wpłynąć na rozwój przedsiębiorczości w naszym kraju? Pytamy - co z tym biznesem?
Czytaj dalej
Akademia PARP
Celem Akademii PARP jest darmowe upowszechnienie dostępu do wiedzy biznesowej za pomocą metod zdalnej edukacji (e-learningu) wśród: uczestników z mikro, małych
i średnich przedsiębiorstw; ograniczonej ilości uczestników z dużych przedsiębiorstw oraz osób planujących własną działalność gospodarczą. Dzięki Akademii podnoszone są kwalifikacje przedsiębiorców i ich pracowników w zakresie dostosowania funkcjonowania przedsiębiorstw do wymogów nowoczesnej gospodarki.
Strategia Innowacyjności i Efektywności Gospodarki (SIiEG)
Najważniejszą dla kształtowania sprzyjających warunków do rozwoju przedsiębiorczości będzie Strategia Innowacyjności i Efektywności Gospodarki (SIiEG). Jej realizacja przyczyni się do stworzenia otwartej i ekspansywnej gospodarki, oferującej nowe miejsca pracy, opartej na wzajemnym zaufaniu i kooperacji uczestników życia gospodarczego, stabilnie rosnącej dzięki innowacjom i wysokiej efektywności zasobów, która zapewni wzrost standardów życia społeczeństwa oraz konkurencyjności przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej do 2020 r.
Strategia „Europa 2020”
„Europa 2020” (KPR) będzie przede wszystkim instrumentem odpowiadającym polskiej specyfice i wyzwaniom, który odpowiadając na krajowe bariery wzrostu przyczyni się jednocześnie do realizacji wspólnych, unijnych celów i wzmocnienia pozycji w UE i na świecie. Dla prowadzenia działalności gospodarczej największe znaczenie będą miały planowane w ramach KPR działania mające na celu z jednej strony zmniejszenie obciążeń regulacyjnych i administracyjnych, poprawę systemu prawno-instytucjonalnego oraz przyspieszenie rozwoju systemu finansowego w celu poprawy otoczenia przedsiębiorstw przy pomocy wysokiej jakości administracji w sferze gospodarki, z drugiej natomiast poprawę zdolności innowacyjnych przedsiębiorstw związanych z realizacją innowacyjnych inwestycji, dywersyfikację gospodarki i reorientację w kierunku opartej na wiedzy produkcji i usług, poprzez wzmocnienie powiązań między szkolnictwem wyższym, sektorem badań i sferą gospodarki.
Zgodnie z Krajowym Programem Reform na lata 2008-2011 jednym z priorytetów rządu jest zapewnienie przyjaznego otoczenia prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorczości, innowacyjności i inwestycji. Cel ten ma być osiągnięty poprzez redukcję obciążeń administracyjnych nakładanych przez prawo na przedsiębiorców oraz znoszenie barier prawnych w rozwoju przedsiębiorczości. Projekt założeń ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowe przepisy poszerzą sferę wolności obywatelskiej i gospodarczej.
Projekt składa się z dwóch części: pierwsza poświęcona jest redukcji obowiązków informacyjnych nałożonych na przedsiębiorców, druga - ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zaproponowana przez Ministerstwo Gospodarki redukcja 50 obowiązków informacyjnych (OI) może przynieść przedsiębiorcom oszczędności rzędu 3,14 mld rocznie. Każdego roku koszty administracyjne z tytułu ich wypełniania szacuje się na ok. 6,35 mld zł. Łączne roczne obciążenia administracyjne w gospodarce (tzw. czysta biurokracja) wynoszą 3,88 mld zł. Jako najbardziej pożądaną zmianę w tymzakresie (37 proc. wskazań w raporcie firmy Deloitte), przedsiębiorcy postulują wprowadzenie możliwości spełnienia obowiązku informacyjnego w formie elektronicznej, jako alternatywy wobec formy papierowej.
W części dotyczącej ograniczenia barieradministracyjnych proponowane działania dotyczą zmian w krajowym systemie prawnym, w szczególności doprecyzowania, zmiany bądź usunięcia norm stwarzających bariery w rozwoju przedsiębiorczości.
Po przeprowadzeniu analizy przepisów oddziałujących na warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz postulatów przedsiębiorców, MG zamierza w projekcie ustawy wprowadzić 28 rozwiązań znoszących istniejące bariery w systemie prawa gospodarczego. Projekt dostosowuje również przepisy do rozwoju nowoczesnych technologii i metod komunikacji w relacjach biznesowych. W opinii ekspertów MG, znoszenie barier administracyjnych, zmniejszanie liczby OI bądź uciążliwości związanych z ich wykonywaniem, jest najlepszym, często bezkosztowym sposobem na wyzwolenie sił i mechanizmów rozwojowych przedsiębiorstw. Uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez elektronizację procedur oraz wdrożenie idei „jednego okienka” Celem projektu jest uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez elektronizację procedur oraz wdrożenie idei „jednego okienka” poprzez:
• elektronizację procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej,
• przeszkolenie 12 500 pracowników administracji publicznej i sądów z zakresu nowych zasad rejestracji działalności gospodarczej, funkcjonowania CEIDG, procedur elektronicznych, elektronicznego Punktu Kontaktowego (ePK) i e-podpisu,
• zapoznanie firm oraz osób chcących założyć działalność gospodarczą, za pomocą kampanii informacyjnej o nowych zasadach rejestracji działalności gospodarczej, funkcjonowaniu CEIDG, ePK oraz procedurach elektronicznych.
W ramach realizacji projektu pt. Uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez elektronizację procedur oraz wdrożenie idei „jednego okienka” planuje się:
• Analizowanie, mapowanie, uproszczenie i elektronizacja procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. W ramach ww. zadania zostaną przeprowadzona analiza aktów prawnych i procedur elektronicznych, analiza i mapowanie procedur obsługi przedsiębiorców przez administrację. W ramach ww. zadania zostaną również opracowane formularze elektroniczne. Planuje się opracowanie 420 formularzy elektronicznych związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.
• Szkolenie pracowników administracji publicznej oraz sądów w zakresie nowych zasad rejestracji działalności gospodarczej, funkcjonowania CEIDG, ePK oraz e-podpisu.
Ww. działanie będzie obejmowało przygotowanie modułów szkoleniowych oraz opracowanie materiałów szkoleniowych. Szkolenia będą realizowane w formie szkoleń stacjonarnych jak i w formie e-learningu. Uczestnicy szkoleń otrzymają certyfikaty. Planuje się przeszkolenie 12 500 pracowników administracji publicznej i sądów.
• Kampania informacyjna dotycząca nowych zasad rejestracji działalności gospodarczej, funkcjonowania CEIDG, ePK oraz e-podpisu. W ramach ww. zadania zostanie utworzony elektroniczny Punkt Kontaktowy (ePK) zawierający informacje dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej jak również o dane wynikające z Dyrektywy 2006/123/WE. Ponadto zostaną opracowane materiały informacyjne tj. broszury, ulotki, plakaty. Planuje się także organizację konferencji prasowych oraz udział w audycjach radiowych i telewizyjnych.
• Utworzenie i zapewnienie funkcjonowania Help Desk.
Help Desk będzie udzielał odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem ePK. Będzie się składał ze specjalistów i ekspertów odpowiedzialnych za pomoc i wsparcie w realizacji spraw związanych z korzystaniem z ePK zgłaszanych przez przedsiębiorców, pracowników administracji publicznej oraz sądów. Stworzenie Elektronicznego Punktu Kontaktowego (EPK), znacząco przyspieszy i uprości przepływ informacji między przedsiębiorcami i urzędami, ponieważ przepływ potrzebnych informacji i stosownych dokumentów zapewni system informatyczny bez obciążania obywatela, zgodnie z zasadą 3xU - Ułatwić, Uprościć, Usprawnić.
Możliwość załatwienia wszystkich spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w jednym miejscu (na stronie internetowej EPK), drogą elektroniczną znacząco zredukuje koszty po stronie przedsiębiorców, jak również pozwoli na lepsze wykorzystanie zasobów i wyeliminowanie dodatkowych formalności. Ponadto przedsiębiorca nie będzie ograniczony godzinami pracy urzędów.
Źródło: Agencja Komunikacji Medialnej – MediaWork
2011-03-29
Źródło: Media Work/budnet.pl / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 483 Grupa: Trudne tema... Ludzie piją różne produkty alkoholowe i ja to jestem w stanie zrozumieć, ale nie wiem na przykład, czy jagermeister czy jest zdrowy i czy jego picie nie sprawi,...
- fotografia biznesowa Liczba postów: 289 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
- Jak spędzasz swój wolny czas? Liczba postów: 152 Grupa: Trudne tema... Mi najlepiej w czasie wolnym wychodzi oglądanie filmów. Aby znaleźć ciekawe propozycje, korzystam ze strony https://cineman.cc/movies która oferuje szeroki wybó...
- płytki ceramiczne Liczba postów: 50 Grupa: Trudne tema... Dla osób, które planują remont lub chcą odświeżyć wygląd swojego mieszkania, strona https://ceramicapromat.pl/12-plytki-cera miczne może okazać się bardzo pomocn...
- IVM – procedura nadzoru nad pozaustrojowym dojrzew... Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Anyway, I’ll be subscribing to your feed....