Co trzeba wiedzieć o budownictwie prefabrykowanym?

Co trzeba wiedzieć o budownictwie prefabrykowanym?

Domy prefabrykowane zyskują w naszym kraju coraz większe rzesze zwolenników. Dlaczego? Otóż tego typu budynki cechuje energooszczędność, niskie koszty eksploatacji, a także szybki montaż i ekologiczne materiały użyte do ich produkcji. Czytaj dalej

 

Przez dziesiątki lat pokutowało w Polsce przekonanie, że jedynym prawdziwym domem jest dom postawiony w technologii tradycyjnej, murowanej. Od niedawna daje się jednak zauważyć zmianę tego stanowiska – coraz większa liczba rodaków zaczyna doceniać zalety lekkiego budownictwa prefabrykowanego. Czym jest spowodowana taka rewolucja w poglądach?

 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - jesteśmy coraz bardziej wymagający. Chcemy, by nasze domy cechowały się doskonałymi parametrami termicznymi, były niedrogie w utrzymaniu i zbudowane nie tylko szybko, ale również z wykorzystaniem ekologicznych materiałów. Takie właśnie możliwości dają nam domy prefabrykowane”, mówi Dominik Kosmała, Dyrektor Działu Domów Gotowych firmy Wolf System.

 

Czy dom skandynawski to inwestycja w energooszczędność?

 

Czas to pieniądz

Jedną z najważniejszych zalet budownictwa prefabrykowanego jest, jak sama nazwa wskazuje – wykorzystanie prefabrykatów. Dzięki temu, że większa część konstrukcji przygotowywana jest w halach produkcyjnych, montaż domów przebiega szybko i bezproblemowo. Dominik Kosmała w firmy Wolf System wyjaśnia:

 

Proces stawiania budynku prefabrykowanego jest zdecydowanie łatwiejszy i przyjemniejszy niż w przypadku tradycyjnej technologii murowanej. Jako, że na plac budowy dostarczane są całe ściany, które następnie łączy się niczym klocki i poddaje ostatecznej obróbce, dom w stanie surowym zamkniętym gotowy jest już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia działań. Ważne jest również to, że całość prac prowadzona jest przez jedną, wyspecjalizowaną ekipę montażową, dzięki czemu możemy uniknąć wielu niepotrzebnych przestojów”. Co istotne, skrócenie czasu budowy niesie ze sobą duże korzyści przede wszystkim dla tych, którzy zmuszeni byli do wzięcia kredytu na dom. „W dzisiejszych czasach mało kto może pozwolić sobie na finansowanie budowy z bieżących dochodów, stąd też większość z nas zaciąga w tym celu wielotysięczne pożyczki. Budowa domu murowanego nierzadko przeciąga się jednak w nieskończoność i wówczas inwestorzy muszą zacząć spłacać kredyt przed zakończeniem prac, co zwiększa ich wydatki i jest mocno frustrujące. W przypadku domów prefabrykowanych mamy pewność, że najpóźniej po kilku miesiącach od rozpoczęcia budowy będziemy mogli wprowadzić się do własnego domu i  zacząć regulować zobowiązania względem banku”, tłumaczy Dominik Kosmała z firmy Wolf System Sp. z o.o.

 

Fot. Domy prefabrykowane zyskują coraz większe rzesze zwolenników,  fot. Wolf System Sp. z o.o.

 

Oszczędzanie energii = niższe rachunki

Kolejną bardzo istotną zaletą budownictwa prefabrykowanego jest energooszczędność, a co za tym idzie – niskie koszty eksploatacji domu.

 

Doskonałe parametry termiczne budynków z prefabrykatów to przede wszystkim zasługa dobrej izolacji newralgicznych punktów, takich jak okna i ściany. Przykładowo przegrody zewnętrzne Ultra-Thermo-Mega-Wand firmy Wolf System wyróżniają się współczynnikiem przenikalności cieplnej U na poziomie 0,14 W/m2K! Dzięki temu domy posiadające tego typu ściany spełniają nie tylko wymogi budownictwa energooszczędnego, ale również pasywnego, Oznacza to, że wartość rocznego zużycia energii potrzebnej do eksploatacji budynku wynosi maksymalnie 15 kWh/m2”, mówi Dominik Kosmała z firmy Wolf System. Warto zaznaczyć, że wyeliminowanie powstawania mostków termicznych w domach prefabrykowanych i ograniczenie ilości ciepła uciekającego na zewnątrz, przynosi wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. „Koszty eksploatacji domów prefabrykowanych są o 40-60% niższe niż w przypadku budynków murowanych. W skali roku oznacza to naprawdę duże oszczędności, a także jest korzystne dla środowiska naturalnego”, dodaje Dominik Kosmała z firmy Wolf System.

 

Fot. Dom prefabrykowany doskonale sparwdzi się w polskim klimacie  fot. Wolf System Sp. z o.o.

 

Życie w zgodzie z naturą

Niskie zapotrzebowanie na energię to nie jedyny aspekt, który przekona do technologii budownictwa prefabrykowanych zwolenników ekologicznego trybu życia. Domy gotowe są przyjazne dla środowiska również dzięki wykorzystaniu do ich budowy drewna – surowca niezwykle trwałego, a przy tym zapewniającego optymalną izolację cieplną i akustyczną. Jak wyjaśnia Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System: „Konstrukcja domów z prefabrykatów opiera się w zdecydowanej większości na drewnie, czyli materiale w 100% naturalnym. Dzięki temu panuje w nich przyjazny mikroklimat i nawet alergicy czują się w takich budynkach bardzo komfortowo. Warto również zaznaczyć, że liderzy na rynku budownictwa drewnianego, w tym firma Wolf System, nie impregnują surowca żadnymi substancjami toksycznymi, zatem z czystym sumieniem można ich domy prefabrykowane nazwać ekologicznymi”.

 

Rozwój technologii modułowej w Polsce

 

Co ciekawe, fakt, że domy prefabrykowane oparte są na lekkiej konstrukcji wcale nie wyklucza możliwości budowania ich w polskich warunkach klimatycznych. „Domy drewniane cieszą się bardzo dużą popularnością w Skandynawii i w austriackich Alpach, czyli rejonach o klimacie zdecydowanie surowszym niż nasz. Jak pokazują wieloletnie obserwacje, nawet podczas srogich mrozów czy dużych wahań temperatury w budynkach z prefabrykatów panuje przyjemne ciepło”, dodaje Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System.

 

Fot. Budowa domu prefabrykowanego przebiega szybko i sprawnie, fot. Wolf System Sp. z o.o.

 

Projekt: dom

Decydując się na budowę domu zawsze chcemy, by idealnie wpisywał się on w nasz gust i upodobania. Budownictwo prefabrykowane daje nam możliwość stworzenia dowolnego projektu architektonicznego lub też - wyboru pasującego nam konceptu z portfolio producenta. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy inwestorzy zmieniają zdanie w kwestii technologii budowania w momencie, gdy mają już wybrany projekt dla domu murowanego. Co zrobić w takiej sytuacji? Dominik Kosmała z firmy Wolf System mówi:

 

Dostosowanie dowolnego projektu domu do wymogów technologii prefabrykowanej jest jak najbardziej możliwe. Specjaliści pracujący w naszej firmie, na życzenie inwestorów, mogą dokonać takiej adaptacji, a nawet zmodyfikować projekt zgodnie nowymi wytycznymi przyszłych mieszkańców”. Mówiąc krótko – kiedy mamy jasno sprecyzowane plany odnośnie naszego wymarzonego domu, nic nie stanie na przeszkodzie w ich realizacji.

 

Rozwój technologii modułowej w Polsce

 

Budowa domu większości z nas kojarzy się niezwykle skomplikowanym procesem, wymagającym koordynacji wielu działań i pochłaniającym coraz większe ilości pieniędzy. Z tego też względu, zamiast nadzorować kolejne ekipy budowlane i czekać wiele miesięcy na zakończenie prac, warto zdecydować się na dom prefabrykowany. Nie tylko powstanie on w bardzo krótkim czasie, ale przy tym będzie energooszczędny i ekologiczny.

 

Źródło: Gut PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 341

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >