Co zrobić by dach wytrzymał jak najdłużej?

Co zrobić by dach wytrzymał jak najdłużej?

Najważniejsze, by mieć dach na głową. To zdanie, z którym zgodzi się zapewne każdy z nas. Warto jednak przyjrzeć się temu stwierdzeniu z mniej emocjonalnej strony i zastanowić się nad jakością i technicznym aspektem pokrycia dachowego. Czytaj dalej

 

Konstrukcja i wykonanie dachu to bowiem najistotniejsze elementy domu. Dach to główna zapora chroniąca budynek przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. W przypadku jego nieszczelności spotkać nas może wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Począwszy od uniemożliwienia zwyczajowego korzystania z budynku, po poważne uszkodzenie i zniszczenie jego konstrukcji. Warto więc o niego zadbać, bo tak jak mówi stare porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć!

 

Czytaj również: Dachówka o dużej szerokości przesuwu

 

Słów kilka o podstawowej konserwacji

Konserwacja to nic innego jak pielęgnowanie. Lepiej dbać, niż naprawiać. Wszystko po to, by mieć pewność, że budynek w którym mieszkamy jest bezpieczny i nie stwarza zagrożenia dla jego mieszańców. Musimy pamiętać o regularnych przeglądach, wszystkich elementów budynku, które tego wymagają i to nie ze względu na estetykę, ale na bezpieczeństwo właśnie. Przeważnie tego typu prace wykonuje się dwa razy w roku – jesienią i wiosną, czyli przed i po zimie.

 

W przypadku krokwi, czyli elementów konstrukcyjnych dachu, konserwacja to konieczność. Krokiew bowiem przenosi obciążenia dachu od pokrycia dachowego, jak również siły wiatru czy obciążenia śniegiem i ciężaru własnego. Dlatego należy zadbać o jej żywotność, poprzez właściwą konserwację. Zabezpieczy ona drewno przed szkodliwymi czynnikami. O konserwacji krokwi myśleć należy już na etapie wyboru drewna na nią.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć dach przed silnym wiatrem?

 

Wybierać należy takie, które posiada dobre właściwości mechaniczne np. świerk, jodła. Pamiętać także należy o bardzo istotnej kwestii – drewno na krokiew musi być bardzo dobrze wysuszone – mówi Grzegorz Średniawa, finalista II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

 

Konserwacja krokwi to impregnacja drewna, dlatego pokrywa się je środkami, które mają chronić drewno przed owadami, bakteriami i grzybami. Preparaty te mają również za zdanie chronić ją przed działaniem ognia i wilgoci.

 

- Obecnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnorodnych preparatów stosowanych do impregnacji drewna. Krokiew to element szalenie ważny dla konstrukcji budynku, dlatego polecam korzystanie raczej ze znanych, sprawdzonych i dobrej jakości preparatów – dodaje Grzegorz Średniawa.

 

Czytaj również: Dachówka we Włoskim stylu

 

Rynna dachowa to nie dekoracja

Często zapominamy, że rynny to nie dekoracyjny deseń, a niezbędny element każdego domu. To one chronią naszą elewację przed wodą. Odprowadzają ją i jednocześnie nie dopuszczają do jej zalewania. Dzięki temu tynki nie odpadają i nie mamy w domu wilgoci, co byłoby konsekwencją ich braku. Żeby prawidłowo spełniały swą funkcję należy odpowiednio o nie dbać. Przegląd jesienią i pozbycie się liści oraz wiosną, sprawdzenie ich stanu po zalegającym wcześniej śniegu, w zupełności wystarczy. Należy także sprawdzić ich szczelność. Fachowcy twierdzą, że wystarczy wlać do niej wodę.

 

- Zatykamy otwór odpływowy i napełniamy rynnę wodą. Mniej więcej do połowy jej wysokości. To wystarczy, by sprawdzić czy mamy gdzieś do czynienia z przeciekami. Miejscem gdzie pojawiają się najczęściej są łączenia. To właśnie one są najbardziej narażone – mówi Grzegorz Średniawa, finalista II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ. Jeżeli znajdziemy nieszczelność, łatwo się jej pozbędziemy stosując uszczelniacze. Wybrać można z całej gamy dostępnej na rynku.

 

 

Czy dachówkę się konserwuje?

Dachówka to taki element dachu, który nie wymaga właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Nie można więc mówić w tym przypadku o konserwacji. Warto jednak wybierając go zastanowić się nad jakością. Dachówka nie tylko powinna być znakomita gatunkowo, solidnie wykonana, trwała, ale jako że jest również ozdobą i ma służyć przez długie lata, musi mieć klasę i styl. Dlatego decydując się na jej zakup, nie powinniśmy przesadnie oszczędzać. 

 

- Wybierając dachówkę polecam zwrócić uwagę zarówno na walory wytrzymałościowe i estetyczne.  Dobra dachówka, wcale nie znaczy dziś wyjątkowo kosztowna. Ale dom z dachem pokrytym markowym produktem, zdecydowanie zyskuje na wartości i randze – mówi Dariusz Smolis, Koordynator Produktu Dachówka Monier.

 

Czytaj również: Złe pokrycie dachu przyczyną dużych rachunków za ogrzewanie

 

Mając już gotowe pokrycie dachu warto je od czasu do czasu przemyć wodą, ale to już bardziej kwestia estetyki niż bezpieczeństwa. 

 

- Dach myjemy myjką ciśnieniową bez dodatków detergentów. Jeżeli chcemy go umyć to najlepiej, gdy zrobi to fachowiec. Dach brudzi się tak samo, jak każda rzecz poddana wpływom atmosferycznym. Samochody są z blachy, pokryte lakierem, a przecież i tak nie chroni ich to przed brudem i należy je myć. Podobnie jest z dachem – mówi Krzysztof Bratek,  uczestnik ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

 

Wybór dachu, to ważny wybór. I to w przypadku jakości, bo dach ma chronić przez lata, i również w przypadku koloru czy wzoru.

 

Czytaj również: Jaki kolor dachówki wybrać?

 

- Często doradzam klientom przy wyborze dachu. Taka rola dekarza. I przede wszystkim namawiam na skupianie się na jakości. Uważam, że dobra dachówka warta jest każdej ceny, podobnie jak jej odpowiednie, prawidłowe zamontowanie – dodaje Grzegorz Średniawa.

 

Więźba dachowa – zwróć uwagę na ten element

Mówiąc o konstrukcji dachu, jako najważniejszy jego element, wymienia się więźbę dachową. Oczywiście mamy tu na myśli dachy spadziste. Nie bez kozery, bowiem to właśnie ona przenosi ciężar własny dachu, pokrycia, a także wszelkich obciążeń typu opady śniegu czy siła wiatru. Dlatego właśnie musi być ona wykonana z niezwykłą starannością i koniecznie przez  konkretnego fachowca od tego elementu, czyli dekarza. Utarło się powiedzenie, że jeśli coś lub ktoś jest od wszystkiego, to zapewne jest do niczego. I większości przypadków ta teoria sprawdza się wśród fachowców. Są bowiem takie elementy domu, które wymagają prawdziwego speca.

 

Czytaj również: Jak przygotować dach do zimy?

 

- "Dach to newralgiczna część domu i bez dwóch zdań musi się nim zająć dekarz. Wykonuje on bowiem, konserwuje, a także naprawia jeden z najistotniejszych elementów naszych domów, czyli poszycie dachu. Dlatego tak ważnych, bo to ta część, która bezpośrednio chroni je przed wszelkimi wpływami atmosferycznym. Dekarz musi być osobą wszechstronną. Nie tylko dobrym fachowcem w swej branży, nie tylko dobrym rzemieślnikiem, ale przede wszystkim musi myśleć i być odpowiedzialny. Jeżeli dołożymy do tego bycie twórczym, otrzymamy obraz dekarza idealnego. Super dekarza" – mówi Bogdan Kalinowski, finalista ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

 

Aby dach prawidłowo funkcjonował należy zadbać o prawidłowe zaprojektowanie więźby, czyli najprościej mówiąc o wyliczenie dla niej koniecznej wytrzymałości.  A po jej wykonaniu przestrzegać powyższych zaleceń, czyli m.in. usuwać śnieg z dachu, o czym nie wszyscy chcą pamiętać. Musimy zdawać sobie sprawę, że wytrzymałość dachu zależy od jego konstrukcji. W dokumentacji projektowej znajdziemy informacje o dopuszczalnym obciążeniu stropu. W kwestii zamarzniętego śniegu musimy pamiętać, że może on mieć blisko czterokrotnie większy ciężar od śniegowego puchu. Wówczas metr sześcienny waży około tony. Dach posłuży 100 lat i dłużej jeżeli będziemy o niego właściwie dbać. Nic nie dzieje się bez przyczyny i zawsze ponosimy konsekwencje naszych działań.

 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19405 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 271

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >