Czasem, ścinając jeden kasztan, zapłacimy jak za dwa

Czasem, ścinając jeden kasztan, zapłacimy jak za dwa

Aby usunąć rosnące we własnym ogródku drzewo, trzeba mieć zezwolenie. Ponadto należy uiścić stosowną opłatę. Jeżeli nasza nieruchomość jest zabytkowa, to zapłacimy ją w podwójnej wysokości

Do podstawowych zadań wójta wynikających z przepisów omawianej ustawy należy wydawanie zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów z terenu nieruchomości. Obowiązek dotyczy właścicieli wszelkich nieruchomości, nawet tych, które znajdują się w rękach prywatnych. Jeżeli nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, aby ściąć rosnące na niej drzewo, po zezwolenie należy wystąpić do właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Żywe i uschnięte

Uzyskania zezwolenia wymaga nie tylko usunięcie drzew żywych. Obowiązek wystąpienia do wójta o zgodę dotyczy również sytuacji, w której właściciel nieruchomości ma zamiar wyciąć drzewo, które uschło. Samemu nie można również wyciąć drzew zagrażających bezpieczeństwu. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31 stycznia 2008 r., w którym sąd stwierdził, że posiadacz nieruchomości nie jest podmiotem uprawnionym do dokonywania tego typu ocen i decydowania o tym, czy i które drzewo należy usunąć. Dopuszczenie takiej możliwości byłoby sprzeczne z celem ustawy, którym jest ochrona przyrody. Usunięcie drzew obumarłych, jak i zagrażających bezpieczeństwu wymaga uzyskania zezwolenia. To właściwy organ, kompetentny w zakresie ochrony przyrody, dokonuje oceny, czy wskazane we wniosku drzewo jest obumarłe lub czy zagraża bezpieczeństwu (II OSK 1970/06).
Dodatkowe obowiązki

Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuniętych. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi oznacza to, że wójt (burmistrz, prezydent miasta), ewentualnie właściwy wojewódzki konserwator zabytków, powinien rozważyć po pierwsze, czy istnieje możliwość ich zachowania poprzez przesadzenie w inne miejsce.

czytaj dalej...

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 244

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >