Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) - roślina o zapachu zwykłego czosnku

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) - roślina o zapachu zwykłego czosnku

Inaczej zwany czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic. Bylina cebulowa dorastająca 10-45 cm wysokości. Kwitnie od IV-V białymi drobnymi, gwieździstymi kwiatkami zebranymi w półkoliste baldachy. Jej ciemnozielone, podłużne aromatyczne liście zamierają w lipcu. Rośnie dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów. Występuje na terenie Europy, na wschodzie po Ural i Kaukaz. W Polsce częsty na południu, rzadszy na północy – na stanowiskach naturalnych objęty jest ochroną częściową. Posiada właściwości lecznicze.

 

Czosnek niedżwiedzi  ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Sok z liści stosuje się w dietach odchudzających. 

 

Jego silne działanie bakteriobójcze szczególnie przydatne jest przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, przy tym dodatkowo oprócz zabijania bakterii czosnek pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach. Jeśli ma być stosowany do pobudzenia procesów trawiennych, to najlepiej jest go zebrać na początku pory kwitnienia. Roślina jadalna – aromatyczne, pachnące czosnkiem liście zawierają dużo witaminy C, pobudzają apetyt.

 

Czosnek niedźwiedzi (allium ursinum)

 

Czytaj również: Płonący krzew

 

Młode liście zrywane przed kwitnieniem rośliny zalecane są jako składnik wiosennych zup i sosów można je też dodawać do sałatek i kisić oraz marynować w oliwie. Gdy męczy Cię przeziębienie i kaszel, może Ci pomóc kanapka z czosnkiem niedźwiedzim. Zawarte w nim lotne substancje, czyli kwasy fenolowe oraz związki siarki rozrzedzają wydzielinę, zalegającą w oskrzelach, i w ten sposób ułatwiają odksztuszanie. Czosnek działa też jak naturalny antybiotyk i zwalcza wirusy, powodujące przeziębienie. Przy wrzodach żołądka należy jeść rzadziej.

 

Czosnek niedźwiedzi (allium ursinum)

 

Czytaj również: Prusznik niebieski

 

Uprawa i pielęgnacja:

Najprościej jest kupić młode sadzonki, które sadzi się w marcu/kwietniu w rozstawie od 10-20 cm.  Można też jesienią zasadzić cebulki czosnku. Czosnek wypuszcza masę wąskich listków, które gęsto zakrywają ziemię kępami osiągając wysokość od 20-30 cm. 

Preferuje gleby wilgotne, świeże, przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste, zasobne w składniki mineralne. Wymaga stanowisk półcienistych i cienistych pod krzewami albo blisko żywopłotów. Najczęściej występuje na podłożu wapiennym. Jest całkowicie mrozoodporny. Roślina zalecana do masowego rozmażania w szkółkach.  Jest cenną rośliną okrywową oraz na rabaty kwiatowe.

 

Czosnek niedźwiedzi (allium ursinum)

Źródło: budnet.pl / budnet.pl
Autor: K.K

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 617

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >