Czy cegła we wnętrzu to dobre rozwiązanie? Efektowny klinkier
Mimo dużego wyboru produktów, wzorów i kolorów przeznaczonych do aranżacji wnętrz, niełatwo znaleźć materiały, które wyróżnią dane mieszkanie czy dom spośród innych. Poszukując niecodziennych rozwiązań, warto przyjrzeć się możliwościom, jakie daje klinkier.
Czytaj dalej
Cegły w architekturze wnętrz nie można uznać za nowość. Chętnie sięgają po nią projektanci wystroju galerii artystycznych oraz centrów handlowych. Murowane ściany można też znaleźć w niejednej restauracji czy pubie, szczególnie tych położonych w podziemiach. Pomimo stosunkowo dużej popularności cegły w obiektach użyteczności publicznej, większość inwestorów prywatnych klinkier stosuje wyłącznie na zewnątrz – na elewacji, cokole czy ogrodzeniu. Jeśli już gdzieś pojawią się cegły, są to najczęściej wnętrza surowe, industrialne, czy tzw. lofty. Tymczasem w pomieszczeniach, które nie są urządzone w żadnym konkretnym stylu czy klimacie, to właśnie klinkierowe wstawki pomogą stworzyć wyjątkowy charakter.
Murowane ściany na kilka sposobów
Ciekawy efekt osiągnie się dzięki wykończeniu cegłą całej powierzchni jednej z czterech ścian w których zamknięty jest pokój. Kontrastując np. z jasnym tynkiem pozostałych płaszczyzn, przyciągnie uwagę i wykreuje klimat wnętrza. Należy jednak pamiętać, by ściany murowanej, bez względu na to jaki ma kolor czy fakturę, nie przytłaczać niepotrzebnymi dodatkami ani nie stawiać przy niej ciężkich mebli. Jeden obraz czy niewielki stolik w zupełności wystarczą, ponieważ sama ściana jest już wystarczająco dekoracyjna i to na niej ma się skupiać wzrok.
Inne rozwiązanie to pokrycie cegłami lub płytkami klinkierowymi tylko fragmentu ściany – może to być jakiś konkretny kształt, jak kwadrat czy inna figura geometryczna, przestrzeń wykuszu, cegły mogą też być ułożone schodkowo i przenikać się z materiałem, którym wykończono pozostałą część ściany. Oryginalnym pomysłem jest także nieregularne rozmieszczenie klinkieru na powierzchni ściany, w grupach po kilka cegieł lub płytek. Możliwości kształtowania przestrzeni przy pomocy klinkieru są ogromne – producenci oferują bardzo wiele kolorów, faktur i formatów ceramicznych produktów, wystarczy więc pobudzić swoją wyobraźnię i kreatywność, by stworzyć miejsce oryginalne i niepowtarzalne.
Pomysł na… klinkierową wyspę kuchenną
Cegła może, ale wcale nie musi być zastosowana do wykończenia ściany. Ciekawym rozwiązaniem jest wymurowanie z niej elementów nietypowych, których nie kojarzymy zwykle z klinkierem, np. półek lub całych regałów. Klasyką w architekturze wnętrz jest też obudowanie klinkierem kominka. Ze względu na właściwości klinkieru, w tym jego trwałość, wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne a przede wszystkim na wysokie temperatury, cegła doskonale sprawdzi się również w kuchni. Można nią wykończyć przestrzeń za kuchenką czy obudować filary.
Jeszcze bardziej interesująco prezentować się będzie wyspa kuchenna z klinkieru. Z nowoczesnymi sprzętami czy chromowanymi dodatkami dobrze skomponuje się cegła w odcieniach chłodnych i stonowanych, np. widoczna na zdjęciu Röben FARO szara cieniowana, gładka. Dopełnieniem wnętrz rustykalnych może być natomiast cegła w jednym z wielu odcieni czerwieni, jakie można znaleźć obecnie na rynku. Jeszcze lepiej sprawdzi się w tym przypadku cegła licowa ręcznie formowana, np. Röben MOORBRAND żółta piaskowa cieniowana. Ale warto też przełamywać schematy oraz bawić się konwencjami, stosując kontrastowe i odważne zestawienia. Wtedy wnętrze nabierze oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju wyrazu. A o to przecież chodzi.
Czy wiesz, że...
Cegłę we wnętrzu można zastąpić płytkami klinkierowymi? Mają one podobne właściwości jak cegła. Powstają w procesie wypalania gliny w wysokich temperaturach (1050˚C). O ich jakości i zabarwieniu decyduje skład mineralny gliny. Są trwałe, odporne na wnikanie kurzu i brudu, a także na uszkodzenia mechaniczne, więc nie wymagają renowacji. Mimo podobnych parametrów technicznych, płytki są znacznie lżejsze oraz cieńsze od cegły - standardowo mają ok. 5-7cm szerokości, 8-20mm grubości. Dzięki mniejszym wymiarom, można nimi obudować powierzchnie we wnętrzach dużo łatwiej niż cegłą, zachowując jednocześnie efekt ceglanego muru. Dostępność płytek o różnych wymiarach i kształtach, w tym kątowych, sprawia, że powierzchnia z płytek klinkierowych jest nie do odróżnienia od wymurowanej z cegieł.
Źródło: Yasna Communications Sp. z o.o. / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
- Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
- Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?
- suszarki łazienkowe (do ręczników itp.) Liczba postów: 64 Grupa: Najnowsze t... W przypadku małych łazienek, gdzie przestrzeń na podłodze jest ograniczona, suszarka ścienna stanowi efektywny sposób na oszczędność miejsca. Montaż na ścianie....
- jak ułatwić sobie sprzątanie Liczba postów: 72 Grupa: Ciekawe pom... Szukając dobrej jakości ekologicznych środków czystości to warto przyjrzeć się bliżej marce BioStar to marka, która łączy troskę o planetę z niezawodnym działan...