Czy deweloperom opłaca się  restaurować stare fasady budynków?

Czy deweloperom opłaca się restaurować stare fasady budynków?

Ablon Group Limited, deweloper Karolkowa Biznes Park, który podejmie się odbudowy zabytkowych fasad dawnej fabryki Philipsa, pewien jest korzyści wynikających z takich działań.

 

– "Fakt, że zdecydowaliśmy się zachować elementy starego obiektu jest dla nas wielkim wyzwaniem, ale także szansą na stworzenie unikalnego projektu - mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Marketing & Leasing Manager z Karolkowa Business Park. – Zdecydowaliśmy się utrzymać charakterystyczną fasadę i połączyć ocalone części z czerwonej cegły z nowoczesną architekturą. Jesteśmy gotowi zastosować podobne rozwiązania w wewnętrznej konstrukcji, tworząc niepowtarzalną atmosferę dla powstałej tam powierzchni handlowej. Odnowiony budynek będzie mieć wartość nie tylko architektoniczną, ale również historyczną. Fabryka była świadkiem bitew Powstania Warszawskiego w 1944 roku, budynek ma swoje zasługi dla mieszkańców Warszawy, gdzie my, jako inwestor, poczuwamy się do odpowiedzialności za utrzymanie przy życiu tego ważnego kawałka historii. Jest to ukłon w stronę całej dzielnicy, naszego sąsiada – Muzeum Powstania Warszawskiego, jak i wszystkich, którzy pamiętają jeszcze dawne dzieje fabryki Philipsa. Wierzymy również, że tam, gdzie biznes rozwijał się w przeszłości, odniesie też sukces w przyszłości."

 

Czytaj również: Pierwszy zielony biurowiec w Polsce

 

 

Karolkowa Business Park to projekt zakładający stworzenie 12-kondygnacyjnego centrum biznesowego. 18000 mkw. powierzchni biurowej w standardzie A będzie bezpośrednio połączone z 3000 mkw. strefy handlowo-usługowo-rozrywkowej. Nad nią znajdzie się 2500 mkw. strefy zielonej, która zmieni komercyjną przestrzeń w bezstresowe środowisko pracy. Jest to ewenement biorąc pod uwagę śródmiejską lokalizację.

 

 

Grupa Ablon postanowiła chronić zabytkowe pozostałości po fabryce lamp Philipsa znajdującej się na warszawskiej Woli. W 1923 roku, według projektu Pawła Holzera, zbudowano tam pierwszą halę fabryczną, gdzie produkowano żarówki, półfabrykaty szklane do żarówek i lamp radiowych. Działalność ta rozwijała się – w 1930 roku zbudowano tam hutę, a trzy lata później rozpoczęto masową produkcję odbiorników radiowych. Fabryka przetrwała II Wojnę Światową i została przejęta podczas Powstania Warszawskiego. Po upadku Powstania całe wyposażenie zostało zabrane, a budynki zostały wysadzone w powietrze.

 

Czytaj również: Nowy trend w deweloperce - Opieka posprzedażowa


 

Na ruinach dawnych zabudowań wzniesiono hale dla Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg. Przez lata funkcjonowały tam różne przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją rozwiązań oświetleniowych. Finalnie, w 2011 roku budynki zostały zburzone, pozostawiając jedynie charakterystyczne 10 powtarzalnych przęseł wydzielonych lizenami – płaskimi, pionowymi występami w murze – w kształcie prostokąta zamkniętego trójkątnym szczytem. To właśnie ta część fasady, mająca najbardziej znaczący wpływ na charakterystyczność architektury tego przedwojennego zakładu, zostanie poddana gruntownej renowacji i połączona z nowoczesną szklaną bryłą. Stanowić ona będzie ogólnodostępne handlowe przyziemie kompleksu Karolkowa Business Park, realizowanego przez Grupę ABLON.

 

Źródło: Kostrzewa PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 482

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >