Czy drewniane podłogi to praktyczne rozwiązanie? Rodzaje podłóg drewnianych

Czy drewniane podłogi to praktyczne rozwiązanie? Rodzaje podłóg drewnianych

Podłogi drewniane są ciągle w modzie. Decyduje o tym ich naturalność, piękno i ciepło jakie wprowadzają do wnętrz. Są eleganckie, nastrojowe i śmiało można powiedzieć "szlachetne". Podłogi z drewna europejskiego wykonywane są z: dębu, jesionu, akacji, akacji parzonej, dębu czarnego, jesionu thermo w kolorach koniak i bursztyn, brzozy, klonu, olchy, orzecha, wiązu, czereśni, modrzewia. Czytaj dalej

Głównymi cechami jakie decydują o wyborze rodzaju drewna są przede wszystkim: naturalna barwa drewna oraz twardość materiału dopasowana do wymogów pomieszczenia. Drewno berdziej miekkie stosuje się w pomieszczeniach o niewielkim nasileniu ruchu, np. w sypialniach. Twarde drewno stosuje się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu: w korytarzach, salonach, miejscach publicznych itp., gdzie powierzchnie podłóg poddane są znacznym obciążeniom.Do miękkich gatunków zaliczane jest drewno drzew iglastych: sosny, świerka i jodły. Do średnio twardych - drewno modrzewia, brzozy, olchy i wiśni. Twarde gatunki to wiąz, jawor, dąb, orzech, klon, jesion.  Podłogi drewniane dostępne są jako podłogi z elementów z litego drewna i drewna klejonego warstwowo. Tradycyjne materiały to lite deski podłogowe, klepki parkietowe oraz mozaika.

 


Akacja parzona

To kolczaste, zazwyczaj wiecznie zielone drzewo z rodziny mimozowatych, można spotkać w południowo- wschodnich Stanach Ameryki, Europie (głównie na Węgrzech), Afryce Północnej, Azji, Australii, Nowej Zelandii i Ameryce Południowej. Niezwykle wartościowe drewno akacji o barwnych i wonnych właściwościach, ze względu na dużą twardość i odporność na zmiany wilgoci, jest chętnie wykorzystywane w meblarstwie, jak również do wyrobu galanterii i parkietu. Akacja poddana obróbce termicznej uzyskuje barwę oliwkowo-brązową, co w połączeniu z wyraźnym usłojeniem tworzy niepowtarzalny efekt.

 

 

Czereśnia 

To szlachetne drzewo z rodziny różowatych występuje głównie na terenach Europy i Azji Mniejszej. Osiąga wysokość do 30 metrów. Drewno czereśni jest cenionym materiałem stolarskim. Parkiet wykonany z tego drzewa charakteryzuje się pięknym, wyraźnym rysunkiem słoja oraz przyjemna i ciepłą kolorystyką.

 

 

Dąb

Dąb (Quercus) to ok. 600 gatunków drzew i krzewów występujących głównie w obszarach umiarkowanych półkuli północnej. Osiąga wysokość 40 m, charakterystyczne owoce, tzw. żołędzie. Najbardziej pospolitym i przeznaczonym na produkcje podłóg jest dąb szypułkowy. Dąb jest bardzo ważnym drzewem użytkowym. Drewno jest ciężkie, twarde, odporne na działanie wody. Stosuje się je w budownictwie (podłogi, schody), stolarstwie i meblarstwie, również do suchej destylacji drewna. Drewno poddane długotrwałemu działaniu wody czernieje, dając tzw. dąb czarny, surowiec ceniony w meblarstwie i zdobnictwie. Bardzo odporne drewno posiada dąb indyjski (Tectona grandis).

Z kory dębu korkowego, występującego w Portugalii i Hiszpanii, otrzymuje się korek. Kora innych gatunków zawiera duże ilości garbników używanych przy wyprawianiu skór oraz w lecznictwie. Do charakterystycznych wyrobów podłogowych należą klepki, w trzech klasach sortowania, o najczęściej spotykanych wymiarach: grubość 16, 20 ,22 mm, szerokość 5, 6, 7 cm, i jednakowych długościach od 25 do 50 cm. Występują również deski podłogowe o takich samych grubościach, jednak o szerokościach od 9 do 25 cm i długościach od 50 cm do 220 cm. Na zamówienie są również dostępne materiały o innych wymiarach. Występuje również w postaci parkietu przemysłowego.

 

 

Dąb Czarny

Dąb (Quercus) to ok. 600 gatunków drzew i krzewów występujących głównie w obszarach umiarkowanych półkuli północnej. Osiąga wysokość 40 m, charakterystyczne owoce, tzw. żołędzie. Najbardziej pospolitym i przeznaczonym na produkcje podłóg jest dąb szypułkowy. Dąb jest bardzo ważnym drzewem użytkowym. Drewno jest ciężkie, twarde, odporne na działanie wody. Stosuje się je w budownictwie (podłogi, schody), stolarstwie i meblarstwie, również do suchej destylacji drewna. Drewno poddane długotrwałemu działaniu wody czernieje, dając tzw. dąb czarny, surowiec ceniony w meblarstwie i zdobnictwie. Bardzo odporne drewno posiada dąb indyjski (Tectona grandis).

Z kory dębu korkowego, występującego w Portugalii i Hiszpanii, otrzymuje się korek. Kora innych gatunków zawiera duże ilości garbników używanych przy wyprawianiu skór oraz w lecznictwie. Do charakterystycznych wyrobów podłogowych należą klepki, w trzech klasach sortowania, o najczęściej spotykanych wymiarach: grubość 16, 20 ,22 mm, szerokość 5, 6, 7 cm, i jednakowych długościach od 25 do 50 cm. Występują również deski podłogowe o takich samych grubościach, jednak o szerokościach od 9 do 25 cm i długościach od 50 cm do 220 cm. Na zamówienie są również dostępne materiały o innych wymiarach. Poddanie materiału zabiegowi tzw. "wędzenia " polegającego na dlugotrwałej obróbce chemicznej, pozwala na uzyskanie niepowtarzalnej ciemnej barwy. Występuje również w postaci parkietu przemysłowego.

 

 

Dąb czerwony
 
Dąb czerwony jest odmianą dębu pospolitego. Posiada on potoczną nazwę tzw. Dąb kanadyjski. Charakteryzuje się tym, iż barwa jego słoi posiada kolor czerwony. Dla wybrednych klientów jest alternatywą pomiędzy bukiem, jesionem, a zwykłym dębem. Oferowany przez nas parkiet dębowy, wyprodukowany jest zgodnie z niemiecką normą DIN 280. Wilgotność parkietu w chwili dostawy powinna być 9 +/- 2 %. Tolerancja na długość i szerokość dopuszczalna +/- 2 %. Każda z klas parkietu ma charakterystyczną strukturę drewna.

 

 

Dąb Line

Dąb (Quercus) to ok. 600 gatunków drzew i krzewów występujących głównie w obszarach umiarkowanych półkuli północnej. Osiąga wysokość 40 m, charakterystyczne owoce, tzw. żołędzie. Najbardziej pospolitym i przeznaczonym na produkcje podłóg jest dąb szypułkowy. Dąb jest bardzo ważnym drzewem użytkowym. Drewno jest ciężkie, twarde, odporne na działanie wody. Stosuje się je w budownictwie (podłogi, schody), stolarstwie i meblarstwie, również do suchej destylacji drewna. Drewno poddane długotrwałemu działaniu wody czernieje, dając tzw. dąb czarny, surowiec ceniony w meblarstwie i zdobnictwie. Bardzo odporne drewno posiada dąb indyjski (Tectona grandis). Z kory dębu korkowego, występującego w Portugalii i Hiszpanii, otrzymuje się korek. Kora innych gatunków zawiera duże ilości garbników używanych przy wyprawianiu skór oraz w lecznictwie.

 

 

Jesion

W Polsce jest to dzikie drzewo leśne zaliczane do najbardziej cennych, szlachetnych gatunków rodzimych drzew liściastych. Wymaga gleb żyznych, głębokich, pulchnych, wilgotnych lub mokrych. Jest bardzo wrażliwy na przymrozki. Nie tworzy litych drzewostanów. Występuje w dolinach rzecznych gdzie z olszą i dębem tworzy drzewostany. Zasięg jesionu jest stosunkowo rozległy - występuje w całej Europie, na Krymie i Kaukazie, a także w Azji. Jest to drzewo średniej wielkości, wysokości 25-35 m i średnicy do ok. 100 cm. Dożywa mniej więcej 300 lat, przy czym w wieku ok. 100 lat następuje zahamowanie przyrostu na wysokość. Pień drzew rosnących szczególnie w zwarciu leśnym jest dobrze wyrośnięty, długi, prosty, do wysokości ok. 20 m wolny od gałęzi.

W stanie wolnorosnącym drzewo wykazuje skłonności do rozwidleń. Kora do wieku ok. 50 lat gładka i zielonkawo-szara, później brunatna, niemal czarna, spękana. Drewno to nadaje się na okleiny skrawane płasko i obwodowo; do produkcji mebli, okładzin, parkietu; drewno konstrukcyjne średnich wymagań szczególnie do zabudowy wnętrz; specjalne drewno do wyrobu sprzętu sportowego, szczebli, słupów, ramiaków, beczek; przy budowie łodzi, maszyn, pojazdów, wagonów i samolotów; nadaje się do obróbki toczeniem i do snycerki. Występuje również w postaci parkietu przemysłowego.

 

 

Jesion Thermo   
  
Materiał podłogowy, w barwie przypominającej bursztyn, którego kolor uzyskujemy poprzez obróbkę cieplną drewna jesionu tradycyjnego. Wytwarzane tą metodą podłogi zyskują dodatkowo na twardości oraz stabilności, a dzięki swojej kolorystyce jest ciekawa alternatywa dla gatunków egzotycznych. Parkiet występuje w dwóch odcieniach: jaśniejszym - bursztynowym i ciemniejszym - koniak. Występuje również w postaci parkietu przemysłowego (zdjęcie u dołu).

 

 

Klon

Z tej rośliny, z rodziny klonowatych (Aceracea), uzyskuje się drewno o jasnym i ciepłym kolorze, elastyczne i trwałe, chętnie wykorzystywane w przemyśle stolarskim już od czasów staropolskich. Drzewa klonu osiągają zwykle dość duże rozmiary. W Polsce występują głównie: klon zwyczajny i jaworowy (Acer platanoides et A. pseudoplatanus), natomiast w strefie umiarkowanej naszego globu spotkać można aż 120 odmian tego gatunku! W Kanadzie klon, to niewątpliwie jedno z ulubionych drzew, szczególnie dla wielbicieli syropu klonowego i cukru klonowego, które uzyskuje się z soku ściekającego ze zranionych pni rośliny .

 

 
Źródło: budnet.pl
Autor: www.galeriaparkietu.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Łazienka - jak urządzić ją z głową? Liczba postów: 8 Grupa: Wnętrza Szukasz inspiracji do łazienki? W Świecie Łazienek znajdziesz dodatki, które mogą zdziałać cuda i nadać wnętrzu charakteru. Warto poświęcić chwilę na wybór taki...
  • Książka Obiektu Budowlanego [Poradnik] Liczba postów: 2 Grupa: Porady i op... Trudno znaleźć autora, który wzbudza tyle emocji, co Piotr Lucjusz. Jego ekscentryczne podejście do życia i pisania stało się jego znakiem rozpoznawczym. W jego...
  • Wynajomwaliście architekta wnętrz? Liczba postów: 24 Grupa: Ciekawe pom... Szanowni Państwo, Aby wnętrza były funkcjonalne i estetyczne, warto wybrać odpowiednią kolorystykę. Do malowania ścian rekomenduję lateksową Śnieżkę Plamoodporn...
  • nowoczesne łóżko Liczba postów: 226 Grupa: Najnowsze t... A co powiesz na te modele https://madar24.pl/meble/lozka/lozka-200 x200/? Estetyczne i funkcjonalne. Nowoczesny design pasujący do każdej aranżacji, duża powierz...
  • Pies w domu - pamiętajmy o tym przed projektowanie... Liczba postów: 7 Grupa: Wnętrza Pamiętajcie, że jak macie zwierzaki to będą rysować powierzchnie pazurkami. Ja np lubię zostawiać resztki płyty MPB po innych realizacjach i wzmacniać niektóre....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >