Czy działki w ogrodach działkowych są opodatkowane

Czy działki w ogrodach działkowych są opodatkowane

W rodzinnych ogrodach działkowych domki działkowe, które nie przekraczają limitów wielkości są zwolnione z podatku. Jeśli jednak altana przekracza rozmiary, to jej właściciel zapłaci podatek.

Właściciele lub kupujący działki w rodzinnych ogrodach działkowych zazwyczaj są przekonani, że od gruntów pod działką i altan, nie płacą podatku od nieruchomości, ani w ogóle żadnych innych podatków. Większość podatników ma rację, jednak zdarzają się przypadki, gdy altany i domki są opodatkowane. Dotyczy to sytuacji, gdy rozmiary domku przekraczają limity określone w Prawie budowlanym. Jak się okazuje również transakcje sprzedaży działki z domkiem podlegają opodatkowaniu.  

Obowiązki podatkowe

Aby właściwie rozpoznać swoje obowiązki podatkowe trzeba wiedzieć, jakie zwolnienia przewidują przepisy oraz jakie należy spełnić warunki, aby z nich skorzystać.

Wyjaśnijmy jednak, że osoby, które mają działki w rodzinnych ogrodach działkowych nie są właścicielami gruntów. Potwierdził to w wyroku z 10 czerwca 2009 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II FSK 265/08). Przyznał, że użytkownik działki rodzinnego ogrodu działkowego (ROD) nie jest właścicielem gruntu. Jest on, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o ROD, właścicielem nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce, wykonanych osobiście lub nabytych z własnych środków finansowych. Co więcej przepis ten jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 47 i art. 48 k.c. Zatem użytkownik jest właścicielem rzeczy znajdujących się na terenie ogrodu działkowego – wyjaśnił sąd.

Rozróżnienie to jest niezbędne, aby dobrze zrozumieć przepisy odnoszące się do opodatkowania. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn.zm.) zwalnia się z podatku od nieruchomości budynki położone na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, nieprzekraczające norm powierzchni ustalonych w przepisach Prawa budowlanego dla altan i obiektów gospodarczych, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą. Z kolei z art. 29 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego (Dz.U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016, z późn. zm.) mówi o następujących normach powierzchni: pozwolenia na budowę nie wymagają altany i obiekty gospodarcze na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 mkw. w miastach i do 35 mkw. poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Tak jak Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia, jeśli altana nie przekroczy powyższych rozmiarów, tak ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia je z podatku. A zatem podatnik, który wybuduje lub kupi większy domek, będzie musiał płacić od niego podatek od nieruchomości. Pozostaje jednak jeszcze sprawa gruntu.

czytaj więcej...





Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 308

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >