Czy istnieje ekologiczny beton komórkowy? Ekologiczny trend
Ekologiczny trend na dobre zagościł w świadomości Polaków. Nikt już nie ma wątpliwości, że to, co naturalne, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, a wykorzystywanie odnawialnych surowców przyczynia się do ochrony planety przed degradacją.
Czytaj dalej
Zakup działki pod budowę, znalezienie odpowiedniego projektu, uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i wreszcie wybranie interesującego nas materiału do wznoszenia ścian to pierwsze kroki, jakie musimy postawić na drodze prowadzącej do powstania budynku, o którym po jakimś czasie będziemy mogli powiedzieć „dom”. Z myślą o wspólnym dobru i bezpieczeństwie osób zamieszkujących daną okolicę, stawiany przez nas obiekt musi spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące chociażby odległości pomiędzy zabudowaniami czy też ich wysokości. Idealnie byłoby, gdybyśmy przy wyborze materiałów do wznoszenia ścian również kierowali się zasadą zbiorowego interesu i zaopatrzyli się w budulec, który przyjazny będzie zarówno nam samym, jak i całemu środowisku.
Co ma wspólnego beton komórkowy z ekologią?
Bardzo wiele. Ponieważ ściany naszego domu otaczają nas przez większą część życia, powinniśmy zadbać o ich jak najwyższą jakość. Mury wzniesione z materiału budowlanego produkowanego wyłącznie z naturalnych surowców to nie tylko ukłon w stronę ekologii, lecz również – wyraz rozsądnego podejścia do kwestii zdrowotnych.W skład betonu komórkowego Termalica, uznawanego za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów ściennych, wchodzą: zmielony piasek kwarcowy, wapno i woda. Po połączeniu wszystkich tych składników powstaje mieszanka, która dojrzewa w atmosferze sprężonej pary wodnej w specjalnym zbiorniku – autoklawie. Stosowane surowce nadają bloczkom Termalica biały kolor świadczący o braku dodatków szarych popiołów poprodukcyjnych.Ponieważ elementy z betonu komórkowego nie podlegają wysokotemperaturowej obróbce i nie są wypalane, charakteryzują się najmniejszym wskaźnikiem jonizującego promieniowania gamma.
Product Manager z firmy Bruk-Bet®, Jarosław Kwaśniak, mówi: - W porównaniu do innego popularnego materiału do wznoszenia ścian – pustaków ceramicznych – bloczki z betonu komórkowego Termalica wykazują prawie trzykrotnie mniejszą promieniotwórczość. Pamiętajmy jednak, że nie każdy rodzaj betonu komórkowego może poszczycić się tak dobrymi wynikami. Pustaki szare, a więc zawierające domieszki lotnych popiołów, charakteryzują się wyższym niż białe bloczki wskaźnikiem promieniowania. Liczne badania dowodzą, że beton komórkowy to jeden z najcieplejszych materiałów do wznoszenia ścian. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjności cieplnej budulca, dom z Termaliki wymaga mniejszego zużycia energii grzewczej niż budynek wykonany z innego materiału. Wybierając beton komórkowy, do atmosfery emitujemy więc ograniczoną ilość dwutlenku węgla, przez co powietrze w otaczającej nas okolicy staje się czystsze.
Czysta technologia - czysty zysk
Już sam proces produkcji betonu komórkowego pozwala sądzić, że produkt finalny można określić jako ekologiczny. Wszystkie odpady powstałe w czasie prefabrykacji zostają bowiem włączone do ponownego cyklu produkcyjnego i tym samym środowisko nie zostaje zaśmiecone niepotrzebnymi pozostałościami. Również podczas wznoszenia ścian fragmenty powstałe np. przy przycinaniu bloczków można wykorzystać do dalszej budowy. Mniejszemu zużyciu naturalnych surowców do produkcji betonu komórkowego Termalica sprzyja specyficzna struktura bloczków. Dzięki porom powietrznym objętość surowców ulega zdecydowanemu powiększeniu. W zależności od klasy gęstości poszczególnych bloczków, z 1m3 mieszanki producent może otrzymać ok. 2,5 m3 końcowego wyrobu.
Ochronie środowiska sprzyja również fakt, iż beton komórkowy Termalica jest niezwykle lekki. Jedno auto o standardowej ładowności 24 ton jest w stanie przewieźć około 130m2 bloczków o szerokości 24 cm, podczas gdy jeden zestaw pustaków ceramicznych tej samej grubości to 10m2 materiału mniej. Łatwo zatem policzyć, że przy dużych inwestycjach i hurtowych dostawach materiału, na transporcie betonu komórkowego można całkiem przyzwoicie oszczędzić. Podobnie jak w przypadku paliwa potrzebnego do ogrzania domu, tak i przy transporcie betonu komórkowego wychodzimy na plus nie tylko w kontekście finansowym, ale i ekologicznym.
Źródło: Sfera Group Sp.J. / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...