Czy izolować podziemne części budynku? Wykonanie izolacji części podziemnych budynku
Myśląc o izolacjach przeciwwodnych obiektów budowlanych od razu przychodzi nam na myśl pokrycie dachowe. Jest to miejsce szczególnie narażone na penetrację wód opadowych i wymagające właściwego zabezpieczenie. Tak samo jest w przypadku izolacji termicznej. Duży nacisk kładziony jest na zapewnienie minimalizacji strat ciepła przez ściany budynku. Często zapominamy przy tym o izolacji termicznej i przeciwwodnej fundamentów i ścian fundamentowych. A przecież od fundamentów wszystko się zaczyna.
Czytaj dalej
Każdy z nas może sobie wyobrazić horror cieknącego dachu. A co w przypadku przeciekających ścian fundamentowych, czyli zbierającej się wody w piwnicy. Dobra i trwała izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa części podziemnych budynku pomoże nam zaoszczędzić wielu kłopotów związanych z przeciekami, a w najgorszym przypadku nawet z koniecznością osuszania ścian i fundamentów.
W zależności od miejsca usytuowania izolacji możemy ją podzielić na:
- izolację poziomą (np. płyty fundamentowe)
- izolację pionową (np. ściany fundamentowe)
W obu przypadkach najbardziej skuteczną metodą jest izolacja przy użyciu pap termozgrzewalnych firmy Swisspor Polska np. CZARNA MAMBA SBS MAX PYE PV200 S40. Dzięki zastosowaniu pap termozgrzewalnych w sposób jednoznaczny możemy spełnić wszystkie wymagania jakie względem izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej stawia przykładowo ITB ( Instytut Techniki Budowlanej) w swoich instrukcjach, wytycznych czy poradnikach dotyczących tej kwestii.
Izolacja fundamentów przy zastosowaniu pap termozgrzewalnych modyfikowanych SBS pozwala na stworzenie szczelnego układu oddzielającego budynek lub jego część od wody lub pary wodnej. Papa przylega do izolowanej powierzchni w sposób idealny pozostawiając ją gładką i równą. Ze względu na łatwość wykonania przejście ciągłe z izolacji poziomej w pionową nie stanowi żadnego problemu.
Należy także przy tym pamiętać, że podobnie jak w przypadku pokrycia dachowego podłoże do którego będzie wgrzewana papa musi być odpowiednio przygotowane. Powierzchnia betonu musi być wolna od piasku, tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Maksymalna wilgotność podłoża betonowego zapewniająca odpowiednią przyczepność wgrzanej papy nie może przekroczyć 6%. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykonywania izolacji pionowych budynku. Tak przygotowane podłoże betonowe należy zagruntować preparatem gruntującym i pozostawić do przeschnięcia. Montaż papy do podłoża może nastąpić dopiero po całkowitym przeschnięciu zagruntowanej powierzchni.
Nie stanowi również problemu wyprowadzenie takiej izolacji, zgodnie z zaleceniami, min. 50cm powyżej poziomu okalającego terenu i zakończenie jej w sposób uniemożliwiający wnikanie wód opadowych pod tą izolację poprzez dodatkowe zastosowanie listwy dociskowej. Miejsca przebić izolacji przez przewody lub inne elementy konstrukcyjne można bardzo łatwo uszczelnić poprzez zastosowanie uszczelniaczy bitumicznych , które ze względu na swoje walory adhezyjne doskonale spełniają swoją funkcję. Papy termozgrzewalne modyfikowane SBS firmy Swisspor można również stosować w warunkach atmosferyczny, w których inne wyroby izolacyjne nie spełnią swojego zadania.
Równie ważną kwestią jest wykonanie izolacji cieplnej ścian fundamentowych. Wysoki nacisk należy położyć na rodzaj zastosowanego materiału, a zwłaszcza na jego nasiąkliwość wodą. Firma Swisspor Polska posiada w swojej ofercie płyty styropianowe SWISSPOR HYDRO EPS 200 P które są materiałem izolacyjnym przeznaczonym, między innymi, do izolacji cieplnej fundamentów. Ich wysoka wytrzymałość mechaniczna gwarantuje długą żywotność, a niska nasiąkliwość (poniżej 1%) sprawia, że mogą być stosowane w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą bez pogorszenia właściwości izolacyjnych.
Źródło: SWISSPOR POLSKA, KLAXON COMMUNICATIONS / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...