Czy klienci są chronieni przez ustawę deweloperską?

Czy klienci są chronieni przez ustawę deweloperską?

Ostro krytykowana przez Polski Związek Firm Deweloperskich ustawa o ochronie nabywców lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych w rzeczywistości działa na korzyść deweloperów.

 

Zgodnie z podpisaną w ostatni wtorek przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawą deweloperską, pieniądze klientów powierzane deweloperom trafiają na kontrolowany przez bank rachunek powierniczy, na którym gromadzone są środki wpłacone przez klienta i przeznaczone na zakup nieruchomości. O tym, czy będzie to rachunek powierniczy zamknięty, czy otwarty, decyduje już jednak deweloper.

 

– W tym cały problem – komentuje Grzegorz Kurowski, analityk z portalu RynekPierwotny.com. – Rachunek powierniczy zamknięty i rachunek powierniczy otwarty z dodatkowym ubezpieczeniem lub z gwarancją bankową, które eliminują ryzyko utraty wpłaconych środków i dają nabywcy pewność odzyskania pieniędzy w razie bankructwa dewelopera lub nie zrealizowania przez niego inwestycji, prawdopodobnie zostaną odrzucone przez firmy deweloperskie na rzecz rachunku powierniczego otwartego bez dodatkowych zabezpieczeń.

 

Czytaj również: Zmiany zasad na rynku nieruchomości

 

Deweloper – nasz pan

 

Co to oznacza? Wypłata zdeponowanych środków klientów z powierniczego rachunku otwartego następuje zgodnie z harmonogramem określonym w umowie, a więc po zakończeniu poszczególnych etapów budowy, potwierdzonych przez bank inspekcją oraz wpisami do dziennika budowy. – W skrajnej sytuacji deweloper może przeprowadzić inwestycję do końca, ale jeśli w procesie budowlanym nie rozliczy się z podwykonawcami, istnieje prawdopodobieństwo, że w księdze wieczystej pojawią się roszczenia z tytułu niezapłaconych wierzytelności – tłumaczy Grzegorz Kurowski. –  Środki wpłacone przez klientów będą już wykorzystane, nieruchomość zostanie wybudowana, ale przeniesienie własności na nabywcę oznaczać będzie przeniesienie jej z długiem. A kto chciałby kupić nieruchomość za kwotę np. 500 tysięcy złotych zadłużoną na  5 mln złotych?

 

 

Dużą rolę odgrywa tutaj bank, upoważniony do kontrolowania dewelopera, dysponujący wieloma narzędziami weryfikacji całego procesu inwestycyjnego. Widząc nierzetelność w regulowaniu płatności przez dewelopera, bank powinien zablokować wypłacanie kolejnych transz. Wtedy budowa staje, a klientowi pozostaje odstąpić od umowy lub w przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera żądać od banku zwrotu wpłaconych kwot.  Sęk w tym, że ustawa nie określa warunków wypłaty tych środków, bo nabywca nie jest żadną ze stron umowy, w przeciwieństwie do banku (gwaranta) i dewelopera.

 

Największa luka w ustawie deweloperskiej wiąże się jednak z faktem, że obowiązek rachunku powierniczego nie dotyczy inwestycji, w których deweloper zaczął sprzedaż mieszkań przed wejściem w życie ustawy. Rozpoczęcie sprzedaży oznacza jej publiczne ogłoszenie. – Deweloperzy dysponujący dużymi bankami ziemi mogą zakomunikować sprzedaż wielu nowych projektów, których realizacji jeszcze nie zaczęli. Dzięki temu są w stanie prowadzić sprzedaż na starych warunkach nawet przez kolejne pięć lat – twierdzi analityk z portalu RynekPierwotny.com.

 

Czytaj również: Ustawa deweloperska zaszkodzi czy pomoże?

 

A co z Kowalskim?

 

Ustawa podpisana w obecnym kształcie nakłada na deweloperów obowiązek informacyjny, precyzując co i w jaki sposób muszą przekazać klientom na etapie podpisywania umowy przedwstępnej sporządzonej w postaci aktu notarialnego. – Do tej pory bywało z tym różnie, często zdarzało się, że  w trakcie realizacji inwestycji pewne jej parametry modyfikowane były na niekorzyść klienta. Po wejściu w życie ustawy taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, bo wszystkie zmiany wymagać będą pisemnej akceptacji nabywcy – tłumaczy Grzegorz Kurowski.

 

Klienci będą mieli możliwość podjęcia decyzji zakupowej, porównując kilka ofert na podstawie kompletnych informacji dotyczących danej inwestycji. Zapisy w umowach z konsumentami będą znacznie bardziej restrykcyjne, co dla klientów oznaczać będzie większe możliwości egzekwowania swoich praw. – To sygnał dla deweloperów, że powinni realizować inwestycje i weryfikować standard pracy podwykonawców z dodatkową ostrożnością, a najlepiej zawierać dodatkowe klauzule w umowach z nimi.

 

– Ustawa z pewnością jest ukłonem w stronę klientów, którzy latami padali ofiarą nierzetelnych deweloperów. Jednak w swoim obecnym kształcie, daje ona bardziej pozory ochrony nabywcy, niż realne podstawy prawne, by bronić jego interesu. Ustawodawca powinien wnikliwiej rozpatrzyć kwestie: nadmiernego zadłużenia deweloperów wobec wykonawców i kontrahentów, definiowania terminu „rozpoczęcie procesu sprzedaży nieruchomości” oraz możliwości wyboru rodzaju zabezpieczenia klienta przez dewelopera. 

 

Źródło: Rynek Pierwotny / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nieruchomości? Liczba postów: 30 Grupa: Rynek wtórn... Łomianki to jedna z najbardziej pożądanych lokalizacji pod Warszawą, a Osiedle Park Chopina doskonale wpisuje się w jej charakter. Na stronie https://slawbud.pl...
  • Recykling w Polsce a regulacje prawne Liczba postów: 39 Grupa: Prawo Tradycyjny model "weź – zużyj – wyrzuć" przestaje się sprawdzać. Gospodarka cyrkularna promuje ponowne wykorzystanie materiałów, co pozwala na minimalizację odp...
  • Co zrobić, żeby się nie dac oszukać w czasie brani... Liczba postów: 35 Grupa: Przepisy pr... Na pewno warto umowę skonsultować z jakąś sprawdzoną kancelarią, która oceni stan umowy, a w razie "w" pomoże. Wiem że moim znajomym pomogli oni https://www.nor...
  • Deweloper - wady i usterki Liczba postów: 62 Grupa: Nieruchomoś... Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem nowego domu lub mieszkania na terenie Białegostoku lub okolic, to polecam Wam sprawdzić stronę, gdzie znajdziecie ofertę no...
  • Gdzie szukać nieruchomości? Liczba postów: 296 Grupa: Rynek pierw... Mnie ostatnio zainteresował temat nabycia nieruchomości gminnej. Wydaje się, że opcja ta jest ciekawa, ale procedury administracyjne bywają skomplikowane. Aspek...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19509 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 290

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >