Czy kupować ziemię, gdy nie ma księgi wieczystej

Czy kupować ziemię, gdy nie ma księgi wieczystej

Gdzie zajrzeć i co sprawdzić, aby mieć pewność, że kupując dom czy działkę, nie wpadniemy na minę? Czy można żądać obniżenia ceny lub unieważnienia transakcji, jeśli nie możemy korzystać z ziemi, tak jak planowaliśmy, finalizując transakcję?

Rz: Od czego zacząć badanie stanu prawnego działki czy domu? Co można samemu sprawdzić w sądzie wieczystoksięgowym?

Anita Woźniak: Podstawowy dokument opisujący stan prawny nieruchomości to odpis księgi wieczystej. W przypadku ksiąg prowadzonych w systemie informatycznym odpis taki może uzyskać każdy – w krótkim czasie – w sądzie wieczystoksięgowym prowadzącym księgi w systemie informatycznym, niezależnie od miejsca położenia nieruchomości. Na przykład odpis księgi wieczystej prowadzonej w Krakowie można uzyskać w sądzie w Warszawie.

W przypadku ksiąg wieczystych prowadzonych nadal w wersji papierowej odpis wydawany jest właścicielowi nieruchomości przez sąd właściwy dla jej położenia, a procedura uzyskania dokumentu może potrwać kilka dni. Natomiast osoba niebędąca właścicielem nieruchomości może mieć trudności z uzyskaniem odpisu i może potrzebować odpowiedniego pełnomocnictwa.

Na co zwrócić uwagę, czytając odpis księgi wieczystej?

Przede wszystkim należy się upewnić, czy osoba, która sprzedaje nieruchomość, ujawniona jest w niej jako właściciel lub przysługuje jej inny tytuł prawny do nieruchomości. Możemy się także dowiedzieć, czy nieruchomość jest obciążona np. służebnością lub hipoteką. Istotne jest również sprawdzenie, czy odpis zawiera wzmianki o wnioskach o nowe wpisy do księgi wieczystej.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 456

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >