Czy meble biurowe dla kobiet muszą spełniać inne wymogi?

Czy meble biurowe dla kobiet muszą spełniać inne wymogi?

70% Europejczyków skarży się na dolegliwości wywołane nieprawidłowym środowiskiem pracy - wynika z ogólnoeuropejskiego badania „Ergonomia w europejskich miejscach pracy”. Bóle pleców znalazły się na szczycie tej listy.

 

Okazało się także, że niezależnie od pozycji zawodowej, to kobiety (74%) w większym stopniu niż mężczyźni (67%) przywiązują wagę do ergonomii i wygody podczas pracy przy biurku. Czystość, dobra organizacja biurka, przyjazny wystrój, wygodne krzesło, dobre oświetlenie miejsca pracy – na te aspekty ergonomii europejskie kobiety zwracają szczególną uwagę. Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Fellowes jednoznacznie wynika, że kobiety przywiązują większą wagę do swojego środowiska pracy niż mężczyźni. Okazuje się, że wygoda przy biurku to nie kaprys – aż 96% osób jest zdania, że wygodne i przyjemne środowisko pracy ma bezpośredni wpływ na ich wydajność. Średnio, pracownik biurowy marnuje każdego dnia 46,5 minuty wiercąc się przy biurku. Daje to w sumie 22,3 dni robocze rocznie straty!

 

Czytaj również: Czym się kierować przy wyborze biurka dla dziecka?



Wyniki corocznej, ogólnopolskiej ankiety „Ergotest” pokazują, że jedynie 2 % respondentów pracuje na stanowiskach, które w pełni spełniają wymogi ergonomii. W bardzo złych warunkach pracuje aż 58% badanych - ich stanowiska nie spełniają żadnych warunków „zdrowego miejsca pracy” i przepisów prawnych. Ergonomiczność stanowiska komputerowego jest uzależniona również od płci respondenta. W przypadku niemal połowy kobiet (47%) stanowisko nie spełnia żadnych wymogów ergonomii. W złych warunkach pracuje znacznie mniej mężczyzn (32%).  

 

 

,„Mimo, że praca z komputerem nie jest ciężką pracą fizyczną, to w jej czasie, szczególnie po wielu godzinach siedzenia przed monitorem, u większości pracowników pojawiają się różne dolegliwości. Najczęściej są to dolegliwości związane z  układem mięśniowo- szkieletowym, narządem wzroku, bóle głowy, uczucie ciężkości i obrzęku nóg pod koniec pracy. Działania profilaktyczne powinny być prowadzone dwutorowo i mieć na celu z jednej strony zapewnienie ergonomicznych warunków pracy, zgodnych z zasadami BHP, a z drugiej ograniczenie zdrowotnych skutków sposobu wykonywania pracy poprzez profilaktykę medyczną” – powiedziała dr Patrycja Krawczyk-Szulc, specjalista medycyny pracy Grupy LUX MED.

 

Czytaj również: Jak pielęgnować meble tapicerowane skórą?

 

 

33% osób ankietowanych pracuje siedząc na kanapie, gdy przebywa poza miejscem pracy!


Na problemy ze zdrowiem ma również wpływ praca na komputerze poza biurem. Najczęściej wymieniane miejsce to domowe biuro (68%), a na drugiej pozycji znajduje się praca na laptopie na kanapie (33%). Kolejne wymieniane miejsca to stół kuchenny (20%) oraz łóżko (18%). Równie popularnymi alternatywnymi miejscami pracy są kawiarnie, hotele, pociągi, samoloty oraz autobusy (po 15% głosów). Nieznacznie mniejsza ilość osób wskazała pracę na lotnisku czy dworcu kolejowym (11%). 7% respondentów pracuje siedząc na podłodze, natomiast 6% osób korzysta z laptopa w samochodzie.

 



„Praca przy stanowisku niespełniającym wymogów ergonomii stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Ryzyko to można ograniczyć przestrzegając podstawowych zasad ergonomii, odpowiedni dobór sprzętu i organizację stanowiska komputerowego. Dlatego też przeprowadzamy ogólnopolską kampanię edukacyjną „Przysiądź się do zdrowej pracy z Profesorem Ergo”, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia płynące z codziennej pracy biurowej. Informacje o tym jak zapobiegać schorzeniom związanym z pracą na nieergonomicznym stanowisku pracy można znaleźć wchodząc na stronę internetową www.fellowes.pl/ergonomia i wypełniając interaktywną ankietę. Dodatkowo na stronie znajdują się praktyczne porady i wskazówki, jakie zmiany mogą pomóc pracownikom w poprawie warunków  środowiska pracy” – powiedziała Iwona Zastawna z firmy Fellowes Polska.

 

Czytaj również: Krzesła w kwiaty komponujące się we wnętrzu

 

 

Zadbaj o zdrowie swojej pociechy

Czy Twoje dziecko skarży się na bóle kręgosłupa, bóle głowy oraz ogólny stan zmęczenia? Problemy z kręgosłupem u dzieci, wynikają z faktu, że spędzają one coraz więcej czasu w pozycji statycznej, nawet do 16 godzin dziennie - najpierw kilka godzin w szkolnej ławce, a następnie przed komputerem lub telewizorem. Wobec tego bardzo istotne staje się zadbanie o ich prawidłową postawę podczas nauki czy zabawy przed komputerem. Pomoże to uniknąć bolesnych dolegliwości w przyszłości. Aby dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej postawy ciała podczas pracy przy komputerze, przetestuj swoje stanowisko pracy korzystając z ankiety dostępnej na stronie, a następnie zorganizuj swoje ergonomiczne miejsce pracy!

 

 

Źródło: Compress / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
  • Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
  • Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?
  • suszarki łazienkowe (do ręczników itp.) Liczba postów: 64 Grupa: Najnowsze t... W przypadku małych łazienek, gdzie przestrzeń na podłodze jest ograniczona, suszarka ścienna stanowi efektywny sposób na oszczędność miejsca. Montaż na ścianie....
  • jak ułatwić sobie sprzątanie Liczba postów: 72 Grupa: Ciekawe pom... Szukając dobrej jakości ekologicznych środków czystości to warto przyjrzeć się bliżej marce BioStar to marka, która łączy troskę o planetę z niezawodnym działan...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 387

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >