Czy można jeszcze otrzymać dotacje na systemy solarne?

Czy można jeszcze otrzymać dotacje na systemy solarne?

Zainteresowanie dotacjami na systemy solarne rośnie. Wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację solarów. Dotychczas z programu skorzystało prawie 18 tysięcy wnioskodawców, a średnia kwota dofinansowania wyniosła 6 570 złotych.

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na dofinansowania systemów solarnych w latach 2010/2014 300 milionów złotych. Dotychczas w ramach dotacji Fundusz rozdysponował ponad 116 milionów. Najwięcej kolektorów słonecznych zainstalowano w województwie małopolskim oraz śląskim. Tylko w maju 2012 roku  w całym kraju przyjęto do rozpatrzenia ponad 1600 wniosków.

 

Źródło: http://www.nfosigw.gov.pl/ 

 

Skuteczny system solarny

Kolektory słoneczne to urządzenia pozwalające przetwarzać promieniowanie słoneczne w energię cieplną przeznaczoną do ogrzewania wody użytkowej oraz pomieszczeń. Już 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych Braas dla 1 osoby pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie – mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych w firmie Monier Braas.

 

Czytaj również: Jak wytworzyć własne domowe ciepło?

 

 

Jak pozyskać dotację na solary?

Wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację systemu solarnego. Na początku wnioskodawca składa w odpowiednim banku wniosek o dotację wraz z wnioskiem o kredyt. Następnie, po zawarciu umowy kredytowej z dotacją oraz pisemnej umowy z wykonawcą, może już przedkładać w banku faktury. Po ukończeniu realizacji kredytobiorca i wykonawca muszą sporządzić protokół końcowego odbioru i przekazania do eksploatacji oraz złożyć w banku odpowiednie dokumenty.

 

Czytaj również: Rekuperacja – za i przeciw


Najpóźniej do dwóch miesięcy od daty otrzymania wszystkich niezbędnych dokumentów, Fundusz wpłaca na rachunek banku dotację, wynoszącą do 45% całej inwestycji. Dotychczas było to średnio 6 570 złotych. Należy jednak pamiętać, że od pozyskanej kwoty trzeba jeszcze odprowadzić podatek. Akcja skierowana jest do gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dokumenty można składać do końca 2013 roku.

 

 

Szczegóły składania wniosków dostępne są na stronie:

 

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do-kredytow-na-kolektory-sloneczne/informacje-o-programie/

 

Dzięki solarom oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie i ciepłą wodę. Sprawna instalacja zapewnia 60% zapotrzebowania na energię i o tyle samo zmniejsza nasze rachunki. Im droższe paliwo (gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, energia elektryczna) i większe zapotrzebowanie na wodę tym inwestycja szybciej się zwraca. Średnio następuje to po czterech, pięciu latach, w przypadku gdy woda podgrzewana jest przez energię elektryczną. Warto pamiętać, że solary to jedynie część kompletnego systemu dachowego. Dopiero synergia wszystkich jego elementów zapewnia efektywność energetyczną na najwyższym poziomie.

 

 

Źródło: Pegasus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19466 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >