Czy można zaoszczędzić energię za pomocą okien? Okna chroniące przed nasłonecznieniem.

Czy można zaoszczędzić energię za pomocą okien? Okna chroniące przed nasłonecznieniem.

Okna pionowe w Luminie mają dostarczać odpowiednią ilość światła do budynku oraz minimalizować utratę ciepła z wnętrza budynku.

Zastosowane w projekcie Lumina House okna pionowe w technologii firmy Schüco mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła dla profili aluminiowych.Dodatkowo, ochronę od nadmiernego nasłonecznienia, zwłaszcza w okresie letnim, stanowić będą zewnętrzne przesuwne żaluzje z możliwością automatycznego sterowania. O nowoczesnej technologii okien Schüco rozmawiamy z dr. Andrzejem Polijaniukiem – Dyrektorem Produktu i Marketingu firmy Schüco.

 

Archipelag
: W Luminie zamontowano okna w systemie Schüco AWS. Na czym polega jego innowacyjność?

Andrzej Polijaniuk: W ramach programu Energy2 projektanci Schüco stworzyli ideę fasady zatrzymującej znacznie więcej energii cieplnej wewnątrz budynku (nawet do 50%), a zarazem generującej ją ze źródeł odnawialnych. Połączyli wykluczające się do tej pory kategorie: ekologiczność, estetykę oraz komfort użytkowania. Wnętrza przyjazne ludziom to wnętrza o zoptymalizowanej temperaturze 20°C i wypełnione światłem słonecznym. Tak zwane ciepłe profile są grube i szerokie, co nie wygląda estetycznie, a z całą pewnością nie pasuje do powłok współczesnych, szklanych budynków.

 

Archipelag: Jakie są zatem atuty okien Schüco zastosowanych w Luminie?
 
Andrzej Polijaniuk: Szczególną zaletą jest optymizacja współczynnika przenikania ciepła Uf przy stosunkowo małej powierzchni profilu. Głębokość zabudowy wynosi zaledwie 75 mm przy przenikalności cieplnej na poziomie już od 0,9 W/m²K i wysokiej izolacyjności akustycznej. W systemie Schüco AWS większa powierzchnia oszklenia nie oznacza podwyższonej straty ciepła, zaś do pomieszczeń przenika więcej światła.

 

Archipelag: Jak udało się uzyskać takie parametry?

Andrzej Polijaniuk
: Taki efekt osiągnięto dzięki, m.in. koekstrudowanej uszczelce środkowej, przekładkom z pianką izolacyjną oraz zwiększonej izolacyjności w strefie krawędzi szyby. Stabilność i wąska, zewnętrza powierzchnia profili to większa swoboda przy projektowaniu fasady – w ten sposób zwiększono powierzchnię przeszkleń i zyskano większy dostęp światła oraz lepszy widok.

 

Archipelag: W projekcie Luminy przewidziane są również okiennice przesuwane Schüco ALB. Jaką funkcję mają pełnić?

Andrzej Polijaniuk: Należałoby zacząć od podkreślenia faktu, że dostęp światła naturalnego do pomieszczeń pozwala oszczędzać energię elektryczną na oświetlenie i stanowi nieodzowny czynnik dobrego samopoczucia ludzi. Nadmiar energii pochodzącej z promieni słonecznych może jednak spowodować przegrzewanie budynku, a w konsekwencji doprowadzić do podwyższenia kosztów wentylacji i chłodzenia. Zewnętrzne okiennice przesuwne Schüco rozwiązują kompleksowo problem intensywnego nasłonecznienia.

 

Archipelag: Okiennice przesuwane to także znacznie wyższy komfort użytkowania…

Andrzej Polijaniuk: Ruchome elementy można przesuwać do dowolnego położenia, co pozwala użytkownikom na samodzielne decydowanie o poziomie doświetlenia pomieszczenia. Przesuwne okiennice ALB, zaopatrzone w cichobieżny system jezdny, mogą być obsługiwane ręcznie lub w sposób zautomatyzowany. Są wyjątkowo łatwe w użytkowaniu i odporne na warunki pogodowe dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości aluminium.

www.archipelag.pl – projekty domów z dobrą energią!

 

 

Źródło: Archipelag / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 282

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >