Czy piekarnik może czyścić się sam?

Czy piekarnik może czyścić się sam?

Nikt nie lubi czyścić piekarnika. Jest to jednak konieczne, gdyż spalające się resztki i osiadłe we wnętrzu tłuszcze mogą skutecznie zepsuć aromat kolejnych przyrządzanych potraw. Czytaj dalej

 

Usuwanie zaschniętych zanieczyszczeń metodą tradycyjną, czyli za pomocą gąbki z użyciem odpowiedniego płynu, to nie jedyne rozwiązanie! Można to zrobić inaczej.

 

Piroliza

Na rynku dostępne są piekarniki z funkcją „samooczyszczenia”, zwaną także czyszczeniem pirolitycznym. Posiadają one specjalny program, który rozgrzewa wnętrze urządzenia do temperatury ok. 500°C. W takich warunkach wszelkie zanieczyszczenia zostają zamienione w łatwy do usunięcia popiół. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę panującą wewnątrz, podczas przeprowadzania procesu pirolizy drzwiczki piekarnika zostają automatycznie zablokowane. To zapewnia bezpieczeństwo użytkowników i pozwala uniknąć przypadkowych oparzeń.

 

 

Panele katalityczne

Z wykorzystaniem paneli katalitycznych można natomiast dbać o czystość piekarnika na bieżąco, w trakcie jego użytkowania. Są to specjalne wkłady znajdujące się zazwyczaj na bocznych, wewnętrznych ściankach piekarnika. Posiadają strukturę papieru ściernego, która wyłapuje i spala zabrudzenia. Innym rozwiązaniem ułatwiającym utrzymanie czystości jest supergładka emalia tzw. A class clean, stosowana wewnątrz piekarników.

 

Czytaj również: Piekarnik z funkcją gotowania parowego

 

„Tworzy ona powierzchnię gładką jak szkło i pozbawioną porów, co zabezpiecza przed przywieraniem zanieczyszczeń. Dodatkowo, emalia tego typu nie wchodzi w reakcję z tłuszczami i cukrami pochodzącymi z pieczonych produktów. To pozwala na łatwe i szybkie czyszczenie wnętrza”- wyjaśnia Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka Candy Polska, producenta urządzeń AGD.

 

 

Czyszczenie parą

Na rynku dostępne są także piekarniki z funkcją czyszczenia parowego. Posiadają one pojemnik, który trzeba napełnić wodą, a następnie włączyć specjalny program. Pod wpływem tworzącej się pary zanieczyszczenia rozmakają. Dzięki temu można je łatwo usunąć przy użyciu zwykłej szmatki. Jeśli jednak nie posiadamy piekarnika z funkcją parową, możemy wykorzystać domowy sposób, który pozwoli uzyskać podobny efekt. Wystarczy napełnić naczynie żaroodporne wodą i wstawić do zwykłego piekarnika na kilka minut, ustawiając temperaturę ok. 140°C .

 

Czytaj również: Jaki wybrać piekarnik do 1000 zł?

 

Po ostygnięciu wnętrza zanieczyszczenia będzie można usunąć. Specjalne rozwiązania stosowane w nowoczesnych piekarnikach znacznie skracają i ułatwiają tradycyjny proces żmudnego i czasochłonnego, ręcznego czyszczenia. I choć nie wyręczą nas całkowicie od osobistego zaangażowania w utrzymanie czystości i higieny urządzenia, to jednak z ich pomocą będzie to o wiele łatwiejsze. 

 

Źródło: Planet PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
  • Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
  • Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
  • Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 514

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >