Czy uda się wykonać renowację jednego z cudów budowlanych?

Czy uda się wykonać renowację jednego z cudów budowlanych?

Rozpoczął się ostatni etap ratowania konstrukcji kościoła Andriivska w Kijowie – jednego z cudów świata oraz symbolu miasta. Projekt ruszył w sierpniu 2009 roku. Czytaj dalej

 


Przyczyną uruchomienia projektu było szybkie zapadanie się tego historycznego budynku. Do wykonania drenażu ścian nośnych, zastosowano wytrzymały, długowieczny i niezawodny a jednocześnie przepuszczający wodę geosyntetyk DuPont™ Typar®. Kościół Andriivska został zaprojektowany w połowie XVII wieku przez F.B. Rastrelliego, słynnego rosyjskiego architekta pochodzenia włoskiego. Jest to jedyny na Ukrainie obiekt tego architekta, który jest dołączony do katalogu „1000 cudów świata” opublikowanego w 2002 roku w Niemczech.

 

Czytaj również: Budynek szkolny przypominający futurystycznego wieloryba



Przez długie lata swojej chwały, niektóre elementy kościoła Andriivska były restaurowane. Teraz, głównym zagrożeniem dla budowli jest proces osuwania się ziemi ze wzgórza, na którym kościół został wybudowany. Wcześniej, w celu ratowania budowli, na zboczu wzgórza posadzono drzewa, których korzenie wrastają głęboko w podłoże i tym samym wzmacniają zbocze utrudniając osuwanie się gleby.  Dalsze prace w celu zatrzymania osuwania się kościoła rozpoczęło 14 sierpnia 2009 roku kijowskie biuro projektowe “UkrNGIproektrestavtatsiya”.



Prace rozpoczęto od osadzenia pali (o średnicy 1020mm) u podnóża zbocza. Wiercenia pod palowanie prowadziła duża firma budowlana “Osnova – Solsif”. Następnie wykonano konstrukcję żelbetonowego belkowania i ściany podporowej. Wzgórze, na którym znajduje się kościół, uległo erozji, dlatego też prowadzono prace rekonstrukcyjne w celu przywrócenia historycznych parametrów geometrycznych wzgórza oraz zamontowano system drenażowy dla zapobieżenia dalszym procesom erozyjnym.

 



Odprowadzanie wody odgrywa ważną rolę w rekonstrukcji obiektu, gdyż opady atmosferyczne mogłyby przyspieszyć obsuwanie się gleby, a także spowodować dalsze szkody. Jest to przypadek, w którym DuPont™ Typar® jest niezastąpiony! Konstruując 2400m2 drenażu wykorzystano geowłokninę DuPont™ Typar® SF 49 ułożoną w sposób schodowy. DuPont™ Typar® jest znany ze swoich właściwości przepuszczających wodę, dlatego też został użyty przy wymianie chodnika w kruchcie, tak aby zachować odpowiednią właściwości terenu kościoła. Wszystkie prace zostały zakończone w grudniu 2010 roku.

 

Czytaj również: Nowoczesne muzeum z łąką na dachu

 

Rekonstrukcja kościoła Andriivska jest kolejnym projektem zrealizowanym w Kijowie, gdzie wspaniałe właściwości  DuPont™ Typar® zostały wykorzystane do ratowania historycznego zabytku. W innym projekcie kijowskim zostało wykorzystanych 405m2 geosyntetyku DuPont™ Typar® SF 40 wraz z matą kubełkową, w celu rozwiązania problemu drenażu podczas odbudowy The Golden Gate, jednego z kilku pozostałych kijowskich zabytków. Geowłóknina DuPont™ Typar® użyta przy rekonstrukcji The Golden Gate, Kijów, Ukraina.
    

DuPont™ Typar®  jest włókniną wykonaną w 100% z polipropylenowych włókien ciągłych. Ma wysoką odporność na rozciąganie, doskonałą przepuszczalność wody i jest jednym z bardziej popularnych i szeroko używanych materiałów do budowy dróg, systemów odpływowych i dachów o odwróconym układzie warstw.

 

 

Geosyntetyki DuPont™ Typar® są wykonane z połączonych ze sobą wstępnie sprężonych włókien, dzięki czemu są cieńsze i lżejsze niż zwykłe materiały geotekstylne minimalizując wymaganą powierzchnię magazynową i transportową. Ponadto, DuPont™ Typar® jest łatwy w obróbce – można go ciąć nożem lub nożyczkami na mniejsze kawałki a nawet przeciąć całą rolkę włókniny piłą łańcuchową.

 

Czytaj również: Avilon Plaza budynkiem przyszłości

 

DuPont Building Innovations - DuPont™ Typar® jest produktem należącym do gamy produktów DuPont Building Innovations. Od innowacyjnych systemów oszczędzających energię do długotrwałych materiałów powierzchniowych, DuPont Building Innovations dostarcza bezpieczeństwo, trwałość i piękno zapewniając znaczący wpływ dla nowocześnie budowanych struktur z zakresu architektury, infrastruktury, ogrodów, a także rekonstrukcji i konserwacji budynków historycznych.

 

Najpopularniejszymi produktami DuPont Building Innovations są DuPont™ Corian® (technicznie zaawansowany materiał powierzchniowy wykorzystywany w projektowaniu wnętrz i architekturze), DuPont™ Zodiaq® (kwarcowy materiał powierzchniowy wykorzystywany w projektowaniu wnętrz),  DuPont™ Tyvek® (zaawansowana membrana paroprzepuszczalna), DuPont™ Energain® (panele wspomagające redukcję zużycia energii), DuPont™ Typar® (geosyntetyk wykorzystywany w budownictwie), DuPont™ Plantex® (geosyntetyki wykorzystywane w architekturze krajobrazu).

 

 

 

 

 

Źródło: Desante / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kompleks aparthotelowy Minimaxy we Wrocławiu Liczba postów: 12 Grupa: Architektur...
  • Wentylacja z odzyskiem ciepła Liczba postów: 28 Grupa: Innowacje w... Na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie i ja również jestem zdania, że w szczególności przy większych budynkach fajnie jest je zamontować. Na pewno polecam ka...
  • Rusztowania Liczba postów: 11 Grupa: Innowacje w... Jeśli szukacie niezawodnych podestów ruchomych w Poznaniu, koniecznie sprawdźcie ofertę firmy Instant https://instant.com.pl/sprzedaz-i-wynaje m-podestow-poznan/...
  • Budowa hali Liczba postów: 245 Grupa: Innowacje w... Każda budowa to niepewność. Warto więc kontrolować postępy i poprosić w tym celu o pomoc takiego fachowca jak rzeczoznawca budowlany Kraków. Na jego stronie zna...
  • Garaż w mieszkaniu Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Szukasz trwałego i funkcjonalnego garażu, który przetrwa lata i doskonale zabezpieczy pojazd, czy sprzęt i akcesoria ogrodowe? Sprawdź Garaże Pająk to producent...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 253

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >