Czy warto brać kredyt na domek letniskowy?

Czy warto brać kredyt na domek letniskowy?

Wiele osób decyduje się na zakup domku letniskowego, szczególnie gdy ma ulubione i stałe miejsce spędzania urlopu. Często taka nieruchomość może być również formą inwestycji lub zabezpieczenia na przyszłość. Jak sfinansować zakup i czym kierować się przy wyborze nieruchomości radzą eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

 

Jakie są ceny domków letniskowych?

Ceny domków letniskowych wahają się od kilkudziesięciu tys. złotych (w przypadku altanek), nawet do kilkuset tysięcy złotych za domki całoroczne. - Najwięcej zapłacić trzeba za luksusowe rezydencje w popularnych lokalizacjach takich jak Sopot i Zakopane oraz oczywiście za domy położone w zagranicznych kurortach. Rezydencja mieszcząca się tuż nad jeziorem może kosztować nawet kilka milionów złotych. Koszty nie kończą się jednak na domku, oprócz niego trzeba przecież kupić też grunt – mówi Bartosz Turek, Home Broker i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

 

A to jeszcze nie koniec wydatków. Jak potwierdza ekspert ZFDF do nich trzeba jeszcze doliczyć koszty wyposażenia i utrzymania domku, również w czasie, gdy nie będzie on użytkowany. – Przed zakupem warto więc zrobić rachunek ekonomiczny i przeanalizować wszystkie koszty. Często okazuje się, że jedyną możliwością sfinansowania domku letniskowego jest wykorzystanie oszczędności lub zaciągnięcie kredytu w banku – tłumaczy Bartosz Turek (Home Broker, ZFDF).

 

Czytaj również: Jaka jest kondycja polskich kredytobiorców

 

Kredyt na domek czy pożyczka hipoteczna?

Oczywiście można ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę lub zakup domku letniskowego, ale pod warunkiem, że będzie on całoroczny. Musi być więc trwale związany z gruntem oraz powinien posiadać wszystkie niezbędne instalacje oraz być ocieplony. - Zamiast kredytu można również zaciągnąć pożyczkę hipoteczną. Zabezpieczeniem takiej pożyczki musi być inna nieruchomość, której przyszły nabywca domku letniskowego jest już właścicielem. Należy jednak podkreślić, że pożyczka hipoteczna jest zwykle wyżej oprocentowana niż kredyt mieszkaniowy, a relacja możliwej do uzyskania kwoty pożyczki do wartości nieruchomości stanowiącej jej zabezpieczenie niższa niż w przypadku kredytu hipotecznego.- wyjaśnia Łukasz Kosiński, Credit House i ZFDF.


Czytaj również: Najnowsze informacje dla kredytobiorców


A może domek w Toskanii?

A co jeśli marzymy o nieruchomości położonej za granicą, np. w Toskanii? – Można ubiegać się  o kredyt na zakup nieruchomości np. we Włoszech w polskim banku, ale dodatkowym zabezpieczeniem będzie musiała być nieruchomość położona w Polsce. Ponadto bank zbada oczywiście zdolność kredytową na kwotę zakupu i będzie wymagał przedstawienia domu, lokalu lub działki budowlanej o wartości o minimum 20% wyższej niż kwota zakupu nieruchomości - tłumaczy Mariusz Frątczak, Goldenegg i ZFDF. Warto jednak pamiętać, że w przypadku nieruchomości położonych za granicą, cenę należy liczyć w obcej walucie, a realne koszty będą również uwarunkowane wahaniami kursu walut.

 

Domek letniskowy to spory wydatek, który mocno obciąża budżet, możemy go jednak traktować jako inwestycję na lata. Ceny gruntów oraz nieruchomości położonych w kurortach stale rosną i można spodziewać się zysków w przypadku ich sprzedaży w przyszłości. Korzystnym rozwiązaniem, które pozwoli na częściową spłatę kredytu może być też wynajem nieruchomości, w czasie gdy nie planujemy z niej korzystać.

 

Źródło: Żarówka PR i Marketing / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 578

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >