Czynsz płatny z góry można rozliczyć jednorazowo

Czynsz płatny z góry można rozliczyć jednorazowo

Firmy mogą zawierać umowy najmu, na podstawie których czynsz za lokal czy budynek jest płatny z góry za cały rok kalendarzowy. Kwota zapłaconego czynszu, jeśli dotyczy lokalu, który jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jest kosztem uzyskania przychodu.

 

Początek roku upłynie pod znakiem podwyżek rat kredytów. Więcej zapłacą nie tylko klienci, którzy zadłużyli się we frankach szwajcarskich czy euro, ale i ci, którzy zaciągnęli tzw. bezpieczną hipotekę z złotych. To wina międzybankowej stawki WIBOR, czyli stopy procentowej, po której banki udzielają sobie pożyczek. Rośnie od kilku miesięcy. A to od niej zależy oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych, kredytów dla firm i części kredytów samochodowych. Tylko od końca września trzymiesięczny WIBOR wzrósł aż o 0,43 pkt proc., a dwa dni temu przekroczył na chwilę granicę 5 proc. Teraz jest 0,5 pkt proc. wyższy niż główna stopa ustalana przez RPP. Podobną sytuację mieliśmy w najostrzejszej fazie kryzysu 2008 – 2009, kiedy stawka trzymiesięcznego WIBOR była wyższa od głównej stopy procentowej o 0,8 – 0,9 pkt.



W jaki jednak sposób powinien być rozliczany taki wydatek w kosztach podatkowych?

Krystian Pawłowicz, ekspert podatkowy w KPMG, podkreśla, że najem należy do tzw. usług o charakterze ciągłym i w zdecydowanej większości przypadków, będzie stanowił koszt pośredni (wyjątkiem będzie sytuacja, gdy wynajmowany lokal jest następnie podnajmowany). Ważne jest jednak to, że taki koszt rozliczany jest inaczej przez podatników prowadzących księgi rachunkowe oraz księgi przychodów i rozchodów. Ogólna zasada wyrażona w art. 22 ust. 5 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.), stanowi, że koszty uzyskania przychodów, z pewnymi zastrzeżeniami, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. 

 

Czytaj więcej...

 

2012-01-12
Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 409

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >