Darowanego z bonifikatą nie sprzedasz nawet bratu

Darowanego z bonifikatą nie sprzedasz nawet bratu

Taki pogląd wyraziło Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej".

Lokator wykupił mieszkanie od gminy w listopadzie 2007 r. W kwietniu 2008 r. darował je aktem notarialnym na współwłasność córce i synowi. Teraz syn chciałby nabyć udział siostry i stać się wyłącznym właścicielem mieszkania. Pyta, czy w takiej sytuacji siostra musi zwrócić bonifikatę przypadającą na jej udział. W gminie poinformowano ją, że urząd będzie się tego domagać.

Obowiązek zwrotu bonifikaty przewidziany został w art. 68 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.).

Przechodzi na bliskich

W myśl art. 68 ust. 2 ten, kto z bonifikatą wykupił zajmowane mieszkanie, a także nabywca innej nieruchomości sprzedanej z bonifikatą musi ją zwrócić, i to w kwocie zwaloryzowanej, jeśli to mieszkanie (nieruchomość) zbył lub wykorzystał do celów innych niż uzasadniające udzielenie bonifikaty. Obowiązek ten wygasa po pięciu latach, licząc od dnia nabycia, a w wypadku nieruchomości niemieszkaniowych – po dziesięciu latach.

Bonifikaty nie zwraca się m.in. w razie zbycia (sprzedaży, darowizny) przed upływem tych terminów na rzecz osoby bliskiej. Do tego kręgu należą: dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice i dziadkowie, rodzeństwo i dzieci rodzeństwa, a także osoba pozostająca z nabywcą we wspólnym pożyciu.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 317

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >