Deska barlinecka na ogrzewaniu podłogowym

Deska barlinecka na ogrzewaniu podłogowym

Systemy ogrzewania podłogowego są coraz częściej stosowane jako główne lub pomocnicze w przypadku ogrzewania pomieszczeń. Do powszechnie stosowanych należy ogrzewanie wodne oraz elektryczne w postaci mat grzewczych. Czytaj dalej

 

Ogrzewanie podłogowe jako system ogrzewania niskotemperaturowego ma same zalety. Zapewnia najlepszy dla ludzkiego organizmu rozkład temperatur w pomieszczeniach (zgodnie z regułą: ciepłe nogi, zimna głowa). W systemach tego typu  ok. 70% energii cieplnej oddawane jest przez promieniowanie cieplne,  a tylko 30% poprzez konwekcję. Taki rodzaj ogrzewania zapewnia poczucie komfortu cieplnego dzięki równomiernemu rozchodzeniu się ciepła w pomieszczeniu od podłogi do sufitu. Między płytą podpodłogową (tj.wylewką) a konstrukcją budynku musi pozostać szczelina dylatacyjna o szerokości min. 5 mm. Dylatacje wykonuje się wzdłuż wszystkich ścian, filarów oraz otworów drzwiowych.

 

 

 
Rys. Przykład elektrycznego ogrzewania podłogowego z instalacją grzewczą w wylewce betonowej

 

 

Moc ogrzewania podłogowego określa się na podstawie zapotrzebowania danego pomieszczenia na ciepło. Przy założonej temperaturze w pomieszczeniu 20°C wystarczy moc grzewcza nieprzekraczająca 100W/m2. Tak moc jest dopuszczalna przy zastosowaniu jako materiału podłogowego warstwowej deski barlineckiej. Na ogrzewaniu podłogowym Barlinek zaleca montaż podłogi warstwowej w systemie pływającym lub klejowym. W systemie pływającym należy stosować materiały podpodłogowe o niskim współczynniku strat ciepła np. tektura falista. Firma Barlinek zaleca stosowanie pod system ogrzewania podłogowego dodatkowo folię polietylenową o grubości 0,2 mm jako izolacji przeciwwilgociowej.

 

Barlinek organizuje obchody Międzynarodowego Roku Lasów

 

W systemie klejowym Barlinek zaleca stosowanie kleju jednoskładnikowego silanowo-poliuretanowego. Klej ten charakteryzuje się dużym współczynnikiem elastyczności, pozwalającym na swobodną pracę przy zmianach temperaturowych. Warunkiem niezbędnym przed przystąpieniem do układania podłogi na ogrzewaniu podłogowym jest wykonanie wygrzewania posadzki oraz sporządzenie i podpisanie protokołu wygrzewania posadzki. W zależności od grubości deski warstwowej oraz gatunku drewna, z którego wykonana jest warstwa licowa deskę charakteryzuje różny współczynnik przenikalności cieplnej oraz związany z tym współczynnik strat ciepła. Im większy współczynnik przewodności cieplnej, tym dana podłoga warstwowa lepiej nadaje się do wykorzystania  w systemie ogrzewania podłogowego.

 

Podłogi drewniane do pokoi dziecięcych

 

Współczynnik strat ciepła związany jest z grubością deski. Grubsza deska powoduje większe straty ciepła. Na ogrzewanie podłogowe firma Barlinek poleca zwłaszcza deski o grubości 10 mm, charakteryzujące się najmniejszymi stratami ciepła.  W przypadku desek o grubości 14 mm należy liczyć się w niektórych przypadkach z nieco gorszymi parametrami przewodności cieplnej. Wartości przenikalności cieplnej oraz strat ciepła obliczono na podstawie normy PN-EN 12524. W tabeli przedstawione zostały współczynniki przenikalności cieplnej oraz strat ciepła dla deski 10mm i 14mm (deklaracja zgodności z dnia 9.02.2007 r.)

 

 

Z badań przeprowadzonych przez firmę Barlinek wynika, że wszystkie deski warstwowe będące w ofercie firmy, niezależnie od gatunku warstwy wierzchniej, nadają się do układania na elektrycznych lub wodnych systemach ogrzewania podłogowego. Wystarczy pamiętać podczas układania podłogi drewnianej o przestrzeganiu wytycznych zawartych w instrukcji montażu, by przez długie lata cieszyć się użytkowaniem drewnianej podłogi.

 

Źródło: Barlinek / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 291

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >