Docieplanie budynków - jak skorzystać z ulgi podatkowej na termomodernizację domu?

Docieplanie budynków - jak skorzystać z ulgi podatkowej na termomodernizację domu?

Ciepła zima zachęca do planowania wiosennych remontów, zwłaszcza że z dużym prawdopodobieństwem uda się rozpocząć je w tym roku wyjątkowo wcześnie. Z początkiem wiosny rozpoczną się w całej Polsce tysiące inwestycji związanych z docieplaniem domów. Termomodernizacja należy do takich inwestycji, które znacząco poprawiają komfort mieszkania. Dobrze wykonana izolacja cieplna przyda się nie tylko zimą, ale i w upalne lato. Czytaj dalej

 

Coraz więcej osób docenia, że termomodernizacja daje duże oszczędności finansowe i poprawia wygląd nawet bardzo starego budynku. Domy po termoizolacji zużywają bardzo mało energii, która staje się z każdym rokiem coraz droższa. W porównaniu do budynku nieocieplonego koszty ogrzewania w okresie zimowym mogą być niższe nawet o 30-40 procent. A to przekłada się na realny, namacalny zysk. Można uzyskać pomoc finansową Państwa na przeprowadzenie remontu lub termomodernizacji. 

 

Docieplanie budynków - jak skorzystać z ulgi podatkowej na termomodernizację domu?

 

Czytaj również: Wełna mineralna czy pianka poliuretanowa - co będzie lepsze do ocieplenia poddasza?


Za termoizolacją budynków przemawia też bardzo wysoki komfort cieplny, jaki dają mieszkańcom ocieplone budynki.  W zimie można cieszyć się w takim domu komfortowym ciepłem, a w lecie ukryć przed upałem w przyjemnie chłodnym wnętrzu.



Najważniejsze elementy budynku wymagające izolacji to: ściany zewnętrzne, dachy, stropodachy. Dobra, skuteczna termoizolacja budynku to efekt odpowiedniego zamocowania płyt izolacyjnych. Tu istotne znaczenie ma, jakość użytych do ocieplenia materiałów. Prawidłowa wykonana termoizolacja co najmniej dwunastocentymetrowa warstwa materiału izolacyjnego pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.  Jednak nawet najlepszy materiał izolacyjny spełni swoje zadanie  tylko wówczas, gdy zostanie właściwie położony.  Mocowanie płyt izolacyjnych trzeba wykonywać zgodnie z instrukcją producenta. Kupujmy całe systemy ociepleń, nie składajmy samodzielnie materiału izolacyjnego i chemii budowlanej, gdyż efekt może być odwrotny od zamierzonego.

 

Całość przedsięwzięcia można streścić w czterech punktach: 

1. decyzja o zakresie prac, 

2. wybór ekipy, 

3. zgromadzenie materiałów, 

4. realizacja inwestycji.


Dwa pierwsze punkty w zasadzie przesądzają o sukcesie lub jego braku. Ekipa, wiadomo – najlepiej kierować się rekomendacjami, do których mamy zaufanie. Jeśli zaś chodzi o punkt pierwszy, to trzeba pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak jeden, sprawdzony model termomodernizacji. Zakres prac zawsze powinien być dobrany do potrzeb konkretnego budynku. Narzędziem, który umożliwia diagnozę potrzeb, jest audyt energetyczny. 


Audyt, przeprowadzony przez specjalistów, wskazuje słabe punkty domu, miejsca, gdzie ucieka najwięcej ciepła oraz rozwiązania, jak temu zaradzić. Jednym z ważnych elementów audytu jest badanie kamerą termowizyjną, które służy przede wszystkim do sprawdzenia szczelności izolacji domu. 


Teraz jest właśnie moment na to, by takie badanie przeprowadzić. Realizowane jest ono bowiem w sezonie grzewczym. Chodzi o to, by różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu wynosiła przynajmniej 15 st. Celsjusza. Na kolorowych zdjęciach, wykonanych kamerą termowizyjną, będzie widać, gdzie ucieka ciepło, gdzie znajdują się tzw. mostki termiczne – wymagające szczególnej uwagi przy przeprowadzaniu prac termomodernizacyjnych.


- Dobrze wykonany audyt energetycznych określi nie tylko zakres potrzebnych prac, ale i wskaże optymalne technologie, nie tylko dla całego domu, ale i dla poszczególnych jego elementów. Na przykład wybór styropianu jako materiału izolacyjnego w praktyce może oznaczać zastosowanie kilku rodzajów płyt – innych do ścian zewnętrznych, innych na dachu, czy wreszcie innych w piwnicy, chociaż w wielu przypadkach świetnie sprawdzą się styropiany uniwersalne, takie jak Fasada Pro 40 – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.


 

ULGA TERMOMODERNIZACYJNA

Już w rozliczeniu podatkowym za rok 2019 można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, to znaczy odliczyć wydatki poniesione na ocieplenie domu. Mogą to być wydatki zarówno na materiały budowlane, jak i na usługi – nie tylko związane bezpośrednio z wykonaniem termomodernizacji czy montażem urządzeń, ale również takie, jak audyt energetyczny. Warunkiem skorzystania z ulgi jest ukończenie przedsięwzięcia w ciągu 3 lata, od momentu, kiedy poniesiony został pierwszy wydatek.


Ważne

Pamiętaj o zbieraniu faktur i paragonów potwierdzających przeprowadzoną inwestycję. Jeśli zaś korzystasz z automatycznego rozliczenia na rządowej platformie e-PIT, pamiętaj, by sprawdzić wypełnione przez system rozliczenie i uzupełnić je o przysługujące ci ulgi. 

 

Fasada Pro 40 – styropian o współczynniku przewodzenia ciepła λ ≤ 0,040 – nadaje się do przeprowadzenia izolacji ścian, dachów krokwiowych, stropodachów czy podłóg na legarach. Tego rodzaju płyty styropianowe można stosować także do ocieplania logii balkonowych oraz mostków termicznych np. wieńców czy nadproży. 


 

Docieplanie budynków - jak skorzystać z ulgi podatkowej na termomodernizację domu?


Czytaj również: Precyzyjne zamocowanie izolacji ETICS warunkiem skutecznej termoizolacji

 

Wytrzymały i trwały

Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to należy do materiałów samogasnących. Trzeba jednak zadbać o właściwy transport i przechowywanie płyt, a także o to, by prace wykonawcze przebiegały w odpowiednich warunkach.


Płyty styropianowe powinny być przewożone i przechowywane w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu. Chodzi bowiem o to, by nie były narażone na działanie promieni słonecznych. To jeden z niewielu czynników, który może wpłynąć na obniżenie jakości tego materiału. Z tego względu lepiej też kłaść styropian wiosną niż latem, gdy słońce operuje mocno. W razie mocnego nasłonecznienia miejsca (np. elewacji), gdzie wykonywane są prace, trzeba je osłonić. 


Jeśli chodzi o pogodę, to trzeba także pamiętać o wytycznych dotyczących temperatury – prace remontowe powinny być przeprowadzane w temperaturze nie niższej niż 5 stopni Celsjusza.


Źródło: Best Brands PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
  • Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 140

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >