Dolar nie zdominuje franka, ale może to osiągnąć złoty

Dolar nie zdominuje franka, ale może to osiągnąć złoty

Mimo zapowiedzi niektórych analityków kredyty udzielane w dolarach amerykańskich nie zastąpią franka szwajcarskiego Czytaj dalej

W ubiegłym roku kredyty waloryzowane kursem USD/PLN stanowiły około 2,5 proc. wszystkich kredytów udzielonych w MultiBanku. Nieznaczny wzrost zainteresowania mogliśmy obserwować w czwartym kwartale 2008 r., głównie za sprawą zmian na rynku hipotecznym i znacznego osłabienia złotego – mówi Dominik Skrzycki, naczelnik wydziału planów finansowych w MultiBankuW PKO BP kredyty udzielane w 2008 r. w USD stanowiły 0,33 proc. sprzedaży w ujęciu wartościowym i 0,20 proc. sprzedaży w ujęciu ilościowym. W Banku Zachodnim WBK – zaledwie 1 proc. wartości portfela kredytów hipotecznych.

Zdaniem bankowców ten rok będzie należał do kredytów złotowych, choć nadal popularnością cieszyć się będą franki szwajcarskie. Jeśli chodzi o zobowiązania w rodzimej walucie, klientów przyciągnie dotychczasowy i oczekiwany spadek wskaźnika WIBOR, a także ryzyko kursu walutowego, które w ostatnich miesiącach spowodowało istotny wzrost bieżących zobowiązań zadłużonych w walutach obcych.

– Spodziewamy się przeniesienia zainteresowania klientów przede wszystkim na kredyty złotowe – potwierdza Agnieszka Matycz, kierownik zespołu rozwoju kredytów hipotecznych w Fortis Banku Polska. – W przypadku kredytów walutowych większą popularnością cieszył się będzie raczej kredyt w euro niż w dolarach. Powody? Niepewna sytuacja na rynku amerykańskim, presja na obniżkę stóp w Unii Europejskiej i oczekiwania dotyczące wejścia Polski do strefy euro. A to z kolei sprawia, że zainteresowanie kredytem w USD w moim odczuciu będzie nadal znikome.Ze względu na ryzyko wiele banków w ostatnim czasie wycofało się z udzielania kredytów walutowych, np. od połowy 2008 r. Lukas Bank nie udziela kredytów mieszkaniowych w USD. – Zawieszenie kredytowania w tej walucie spowodowane było wysokim ryzykiem kursowym oraz małym zainteresowaniem ze strony klientów – wyjaśnia Marcin Szostak, dyrektor pionu kredytów hipotecznych w Lukas Banku.

Podobnego zdania są analitycy z Millennium Banku, który także wycofał się z udzielania kredytów walutowych. – Nie wydaje się, by w najbliższym czasie kredyty w USD stanowiły atrakcyjną ofertę dla osób poszukujących kredytu mieszkaniowego – twierdzi Agnieszka Nachyła, dyrektor Departamentu Marketingu i Rozwoju Bankowości Hipotecznej Banku Millennium. – Wpływa na to znaczne ryzyko kursowe USD, który jest podatny na wahania, a od dłuższego czasu utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, co przekłada się na wyższą kwotę raty i salda zadłużenia. Dodatkowo spodziewamy się utrzymania zaostrzonych wymogów udzielania kredytów walutowych, czyli wysokiego poziomu marż oraz konieczności zaangażowania wyższego niż przed kilkoma miesiącami wkładu własnego. W tej sytuacji więcej osób będzie się z pewnością decydować na zaciągnięcie bezpieczniejszego kredytu w walucie krajowej – dodaje Nachyła.

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19473 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 249

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >