Dom – oaza spokoju alergika
Kurz, roztocza, zarodki pleśni, chemikalia, sierść zwierząt – większość alergenów czyha na nas w domu i najbliższym otoczeniu. W połączeniu ze słabą wentylacją stają się dokuczliwym problemem i źródłem realnego zagrożenia dla zdrowia domowników. Czy istnieje sposób by nasz dom stał się miejscem wolnym od czynników negatywnie wpływających na stan naszego zdrowia?
Czytaj dalej
Alergia to choroba XXI wieku, która cały czas się nasila, szczególnie w krajach rozwiniętych. Alergenem może być niemal wszystko, a najczęstszymi objawami alergii są: sezonowy katar sienny, całoroczny nieżyt nosa, astma, pokrzywka czy alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry. Co piąta osoba ma katar sienny, co piąte dziecko w wieku szkolnym ma astmę, co szóste - choruje na alergiczne zmiany skórne, a co dwudziesta osoba ma napady pokrzywki. Dodatkowo niepokojący jest fakt, iż leczenie alergii jest trudne i musi być wielokierunkowe.
W rozwoju alergii duży udział mają czynniki środowiskowe - ogromną rolę odgrywają współczesne zanieczyszczenia. Wyziewy z elektrowni czy silników wzmagają objawy u chorych na astmę i katar sienny. Niebagatelną rolę w nasilaniu się alergii odgrywają także zanieczyszczenia domowe: kurz, preparaty czyszczące, rozpuszczalniki, aerozole, kosmetyki, wyziewy z kuchni, dym z papierosów. Najbardziej pospolitymi alergenami są odchody roztoczy kurzu domowego (astma, katar sienny), pyłki traw i drzew (katar sienny, astma), zarodniki pleśni (katar sienny, astma), czy też składniki sierści zwierząt domowych (katar sienny, astma, zmiany skórne).
Pierwszą, naturalną reakcją jest próba odizolowania pomieszczeń od otoczenia, w nadziei na ograniczenie napływu alergenów. Niestety szczelne okna i drzwi, blokując napływ świeżego powietrza, najczęściej tylko pogarszają sytuację. Okazuje się, że jedynie sprawnie działający i odpowiednio zaprojektowany system wentylacyjny jest w stanie przynieść wyraźną ulgę. Co ciekawe system wentylacji mechanicznej nawiewno - wywiewnej z odzyskiem ciepła firmy DOSPEL, jest idealnym rozwiązaniem dla większości alergików, bez względu na rodzaj alergii na jaką cierpią.
W wypadku alergii powodowanej przez czynniki występujące na zewnątrz budynków, np. pyłki roślin, najistotniejszy jest fakt, że całkowita wymiana powietrza w pomieszczeniach odbywa się przy zamkniętych oknach i poprzez system filtrów. Standardowo stosowany filtr EU3 można sezonowo lub na stałe wymienić na filtr klasy EU7 wychwytujący znaczną większość zanieczyszczeń. Dzięki temu domownicy oddychają powietrzem świeżym, czystym i wolnym od większości alergenów.
Jeżeli mamy do czynienia z alergią na czynniki występujące bezpośrednio w pomieszczeniach, takie jak kurz, roztocza, chemikalia, odpowiednia wentylacja jest tym bardziej istotna. System wentylacyjny dostarcza czyste i przefiltrowane powietrze do sypialni i pokoju dziennego, jednocześnie transportując na zewnątrz zużyte powietrze z kuchni, łazienki czy toalety. W ten sposób w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej stężenie alergenów jest najmniejsze.
Bez względu na rodzaj alergii niesłychanie istotny jest poziom wilgotności w pomieszczeniach. Jeżeli wilgotność przekracza 60% gwałtownie rozwijają się pleśnie i grzyby, lawinowo wzrasta stężenie ich zarodników w powietrzu, powodując nasilenie się reakcji alergicznych. Wilgotność poniżej 40%, występująca w większości domów w okresie grzewczym, powoduje wysychanie błon śluzowych i zauważalny spadek komfortu. Zastosowanie systemu wentylacji z odzyskiem ciepła firmy DOSPEL powoduje, że wilgotność powietrza utrzymuje się w przedziale od 40% do 60%, w którym czujemy się najlepiej.
Sercem systemu wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej firmy DOSPEL jest centrala wentylacyjna DAYTONA. Składa się ona z wentylatorów, filtrów i wymiennika ciepła popularnie zwanego rekuperatorem. W centrali DAYTONA zastosowano wymiennik krzyżowy, którego sprawność sięga powyżej 90% gwarantując niskie koszty eksploatacji. Urządzenie to pozwala na płynną regulację wszystkich podstawowych parametrów i idealne dostosowanie wydajności systemu COMFORT do potrzeb i oczekiwań użytkownika. Dostarczany w komplecie elektroniczny panel sterujący daje możliwość wygodnej zmiany ustawień. Najbardziej kompleksowym rozwiązaniem jest system COMFORT MAX, stanowiący połączenie wentylacji z odzyskiem ciepła i gruntowego wymiennika ciepła (GWC). Wyróżniony medalem na MTP system COMFORT MAX wykorzystuje do wstępnego ogrzania powietrza w okresie zimowym darmowe ciepło zgromadzone w ziemi. Co ciekawe latem ten sam system wstępnie schładza powietrze pełniąc funkcję ekologicznego klimatyzatora.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...