Doświetlenie domu poprzez oranżerię

Doświetlenie domu poprzez oranżerię

Ogród zimowy wciąż jest dość rzadkim elementem architektury budynków mieszkalnych. Jego zaletą jest niewątpliwie to, że doświetla pomieszczenia, oraz stwarza wrażenie bezpośredniego związku z przyrodą. Istnieje możliwość dobudowania ogrodu zimowego przy już istniejących budynkach, ale warto uwzględnić oranżerię w projekcie wymarzonego domu. Czytaj dalej


Niegdyś ogród zimowy był werandą, używaną w sezonie wiosenno- letnim, która pozwalała na przedłużenie możliwości wypoczynku w kontakcie z naturą. Zimą było to miejsce, w którym zimowały egzotyczne rośliny doniczkowe. Do utrzymania odpowiedniej temperatury wystarczał często grzejnik elektryczny z termostatem.

Istnieje możliwość przeznaczenia ogrodu zimowego jako pomieszczenia mieszkalnego całorocznego, dzięki aluminiowym profilom izolowanym termicznie, stosowanym w połączeniu ze szkłem izolacyjnym oraz przy fachowym wykonaniu izolacji podłogi.

 

ogród zimowy doświetlenie wnętrza


Typu ogrodów zimowych:


Oranżerie zimne (bez ogrzewania) – dobudowane do budynków, wnętrze pokoju jest oddzielone od części mieszkalnej. Ogród korzystnie wpływa na bilans energetyczny całego budynku, może być traktowany jako czynnik zmniejszający zużycie energii.


Oranżerie ogrzewane – niezależne lub połączone z budynkiem, stanowiące powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Mogą być istotnym elementem wpływającym na bilans energetyczny budynku. Straty ciepła są równoważone przez ciepło uzyskiwane z energii słonecznej. Decydując się na ogród zimowy warto wziąć pod uwagę funkcje jakie ma pełnić i zależne od tego konieczne czy raczej oczekiwane nasłonecznienie pomieszczenia.

 

Czytaj również: Ogrody zimowe - chwilowa moda czy genialny pomysł?



 Strona wschodnia –miejsce jest chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem w godzinach południowych.
 Strona południowa – najdłuższy okres nasłonecznienia, również zimą. Tutaj konieczne jest zastosowanie elementów zacieniających oraz dobrej wentylacji.
 Strona zachodnia – charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem latem, z czym związane są wysokie temperatury. Konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna oraz wentylacja. W okresie zimowym nasłonecznienie jest niewielkie.
 Strona północna – to niewielkie nasłonecznienie, przy jednoczesnym równomiernym oświetleniu.

Ściany oranżerii mogą mieć wbudowane okna i drzwi. Zalecane są okna rozwierano- uchylne. Odpowiednia wentylacja jest konieczna w celu zapewnienia komfortu cieplnego wewnątrz ogrodu. Dzięki temu można uniknąć nadmiernego gromadzenia się nagrzanego powietrza i pary wodnej produkowanej przez rośliny. Warte uwagi są elektrycznie otwierane lufciki montowane w połaci dachu lub najwyższej ścianie bocznej. Otwory nawiewne umieszcza się blisko podłogi, zapewniając tym samym efektywną cyrkulację powietrza we wnętrzu.

 

Czytaj również: Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie


Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 400

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >