Drewno jako funkcjonalny materiał budowlany
Drewno było do niedawna dosyć często zastępowane w budownictwie żelbetonem, cegłą, lub stalą. Coraz bardziej zaawansowane techniki obróbki a także nowe podejście do jakości surowca budowlanego sprawiają, że odzyskuje rynek jako wytrzymały, tani i ekologiczny materiał budowlany.
Czytaj dalej
„Na terenie Polski działa coraz więcej firm oferujących drewno wysokiej klasy. W wyniku zastosowania nowoczesnych technologii produkują one wytrzymały surowiec o atrakcyjnym wyglądzie. Maszyny używane w branży drzewnej pozwalają obecnie na dużo efektywniejszą obróbkę nawet wielkogabarytowego materiału. Poza ewidentną korzyścią ekologiczną widocznie zmniejsza to koszty” – dodaje Waldemar Zieliński, Prezes Fabryki Konstrukcji Drewnianych S.A. z Nowego Tomyśla.
Lepsze perspektywy surowca na rynku budowlanym wiążą się z wprowadzeniem drewna klejonego wzmacnianego włóknem. Skutkiem zmiany było wzmocnienie wytrzymałości i bezpieczeństwa przy jednoczesnej optymalizacji kosztowej przedsięwzięć budowlanych. Użycie drewna klejonego daje budowli przewagę w postaci lekkość konstrukcji. W wyniku tego fundamenty mogą być znacznie mniej masywne a budowa jest możliwa nawet w miejscach o mało korzystnych warunkach gruntowych.
Czytaj również: Cegła klinkierowa 7-szczelinowa
Stałym zarzutem w stosunku do drewna była jego mała odporność na ogień. Obecnie cecha ta uległa diametralnej zmianie – drewno klejone nie pęka podczas spalania jak beton, ani nie ulega uplastycznieniu jak żelazo, nie emituje też trujących gazów. Dodatkowo, nawet w wyniku długotrwałego działania wysokiej temperatury zachowuje nośność wytrzymując obciążenia budowli.
Gdy już mamy materiał i jesteśmy zdecydowani co do rodzaju konstrukcji pozostaje kwestia doboru fachowców. Do wybudowania potrzebna jest ekipa z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Dlatego warto korzystać z usług firm, które świadczą kompleksowe usługi w zakresie obróbki drewna i mają bogate portfolio zrealizowanych projektów. W ostatnich latach na rynku przybyło kompetentnych podmiotów w tej materii.
Czytaj również: Strop panelowy
„Wybierając dostawcę materiału i wykonawcę projektu dobrze jest poszukać firmy, która oferuje wszystkie te usługi jednocześnie. Integracja szczebla dostawczego, konstruktorskiego, producenckiego i wykonawczego obniża końcową cenę inwestycji i przyspiesza okres realizacji projektu” – podpowiada Waldemar Zieliński.
Źródło: Unicorn Media / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...