Drzwi i okna jako wielkoformatowe przeszklenia w naszym domu
Jasne i otwarte przestrzenie stały się obowiązującym trendem we współczesnej architekturze domów jednorodzinnych, w szczególności tych o podwyższonym standardzie. Duże przeszklenia to znak rozpoznawczy prestiżowego budownictwa inspirowanego światłem, jednak tylko przemyślany dobór rozwiązań pozwoli uniknąć sytuacji, w której nasz nowy dom pozostaje domem marzeń tylko na projekcie.
Czytaj dalej
Efektowne, wielkoformatowe przeszklenia, w postaci drzwi i okien czy ogrodów zimowych nadają bryle budynku elegancji, zaś jego wnętrzom przestronności. Niezwykle ważna jest ich dobra izolacyjność termiczna, trwałość i odporność na odkształcenia. Jeżeli tego typu stolarka nie posiada dobrych parametrów termoizolacyjnych i wytrzymałościowych, powoduje większe niż w przypadku okien standardowych straty ciepła w sezonie grzewczym i przegrzewanie pomieszczeń latem. Podatność na większe odkształcenia może stanowić również słaby punkt budynku pod kątem bezpieczeństwa: ochrony przed włamaniem, przenikaniem wody a nawet hałasem. Jak dobrać stolarkę okienną i drzwiową, aby otworzyć dom na przestrzeń i światło pozostawiając go nadal ciepłym i bezpiecznym?
Okna klasyką designu i nowatorską technologią
PVC – ciepłe, ale czy stabilne?
Okna z tworzywa sztucznego uważane są za znacznie cieplejsze niż aluminiowe, jednak ta prawidłowość nie zawsze sprawdza się w wypadku wielkoformatowych przeszkleń. Profile z PVC cechuje stosunkowo duża rozszerzalność cieplna, mogą one nie gwarantować stabilności wymiarowej i tak dobrych właściwości statycznych, wymaganych przy dużych formatach okiennych, jak np. aluminium. Ulegając odkształceniu okna stają się nieszczelne i tracą swoje pierwotne właściwości termoizolacyjne, nie wspominając już o innych cechach takich jak wodoszczelność czy np. izolacyjność akustyczna. Do wykonywania wielkoformatowych przeszkleń należy wybierać profile o zwiększonej głębokości zabudowy z solidnymi, aluminiowymi lub stalowymi kształtownikami oraz kompensatorami zmienności wymiarów profili w postaci szerszych przylg uszczelek i profili dylatacyjnych w przypadku łączenia okien. Takie rozwiązania zastosowała firma Schüco w systemach Corona SI 82+ oraz Corona SI 82 o ponadstandardowej głębokości zabudowy 82 mm i estetycznie wąskich szerokościach czołowych profili. W technologii Schüco doskonała izolacyjność cieplna profilu nie wpływa na pogorszenie właściwości statycznych i wytrzymałościowych okna. Estetycznie wąskie profile Schüco Corona (120 mm, ościeżnicy wraz ze skrzydłem) z sześcioma komorami powietrznymi i systemowymi stalowymi wzmocnieniami umożliwiają produkcję okien większych o 30% od okien standardowych (Uw=1,4 W/m2K) przy zachowaniu takich samych właściwości termoizolacyjnych. Technologia ośmiokomorowych okien Corona SI 82+ z aluminiowymi wzmocnieniami bez mostków termicznych pozwala na produkcję okien nawet o 80% większych niż standardowe, przy zachowaniu doskonałych właściwości statycznych. Zastosowanie 8 komór powietrznych wpływa na dodatkową poprawę własności termoizolacyjnych. O wysokiej jakości systemu może świadczyć fakt, że normowe okno wykonane na jego bazie z szybą o współczynniku Ug=0,7 W/m2K osiąga standard pasywny na poziomie Uw[0,8 W/m2K. Zastosowanie okien o większych gabarytach i szyb o lepszych parametrach cieplnych np. Ug=0,5 W/m2K sprawia, że okna będą cieplejsze.
Jak wybrać właściwe okno, czyli trzy kroki do bezpiecznego domu
Ciepłe aluminium gwarancją komfortu
Profile aluminiowe cechują się dużą wytrzymałością na obciążenia i deformacje, dlatego umożliwiają produkcję dużych skrzydeł okiennych i drzwiowych. Są przy tym lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję, jednak nie zawsze mogą być stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Tak zwane „zimne” profile, bez dodatkowej izolacji i tzw. „ciepłe” profile niedostosowane do klimatu Polski nie powinny być w ogóle stosowane z uwagi na ryzyko roszenia, oblodzenia i przede wszystkim niedostateczną izolacyjność cieplną. Dlatego przed zakupem okien należy upewnić się, że zostały one wyprodukowane w dobrym, „ciepłym” standardzie o współczynniku przenikania ciepła dla ramy aluminiowej Uf nie wyższym niż 1,6 W/m2K. Przypomnijmy tylko, że wymagania ochrony cieplnej budynków mieszkalnych są w Polsce stosunkowo niskie i dopuszczają stosowanie okien o całkowitym współczynniku przenikania ciepła Uw do 1,7 lub 1,8 W/m2K, co w skrajnym przypadku nie gwarantuje należytej ochrony i oszczędności wydatków ponoszonych na energię. W przypadku przeszkleń wielkoformatowych wymagania rosną i wartość współczynnika przenikania ciepła Uw powinna być często mniejsza od 1,5 W/m2K. Jako przykład dobrego rozwiązania może posłużyć energooszczędny system okienny Schüco AWS 75. SI o zwiększonej głębokości zabudowy 75 mm. Zastosowanie przekładek z pianką izolacyjną, zoptymalizowana uszczelka środkowa oraz innowacyjna izolacja cieplna wrębu podszybowego sprawiają, że okna w nim wykonywane mogą być tak samo ciepłe jak najlepsze energooszczędne okna wykonane z PVC. Najnowsze technologie produkcji profili aluminiowych umożliwiają uzyskanie standardu odpowiedniego nawet dla domów pasywnych. Okno w nowym systemie Schüco AWS 90.SI+ o głębokości zabudowy 90 mm i szerokości zewnętrznej 117 mm z potrójną szybą o współczynniku Ug= 0,6 W/m2K oraz ramkami dystansowymi z tworzywa sztucznego osiąga standard pasywny Uw= 0,8 W/m2K. Idealne parametry okien, nawet przy dużych rozmiarach i ciężarze skrzydła do 160 kg, gwarantuje innowacyjna konstrukcja profilu z nowatorskim tzw. „płetwowym” uszczelnieniem środkowym. Filigranowy wygląd i maksymalny dostęp światła dziennego idzie w parze z najwyższą ochroną przed włamaniem aż do klasy WK3 włącznie. Rzadko dostrzeganym mankamentem otwieranych okien wielkogabarytowych jest ich wielkość i ciężar. Duże skrzydła zabierają więcej miejsca i z tego powodu częściej wykorzystywana jest funkcja uchylania niż rozwierania. Znacznym ułatwieniem jest zastosowanie ukrytych okuć mechatronicznych Schüco TipTronic, które umożliwiają elektryczne uchylanie bez użycia siły fizycznej i mogą być wykorzystane do obsługi całych zespołów okiennych w tym okien trudnodostępnych np. wysoko umiejscowionych okien pionowych czy też okien dachowych zamontowanych w przeszklonym przekryciu dachowym.
Mówiąc o wielkogabarytowych oknach nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Aktywna ochrona przeciwsłoneczna i ochrona przed olśnieniem w sposób istotny przyczyniają się do energooszczędności, komfortu i dobrego samopoczucia mieszkańców. Inteligentne systemy nowoczesnych żaluzji zewnętrznych takich jak Schüco CTB zapewniają obniżenie kosztu energii chłodzenia, ochronę przed przegrzaniem i przezierność. Wyjątkowa struktura lamelek zapewnia perfekcyjne zacienienie wnętrza przy jednoczesnej optymalnej widoczności na zewnątrz i dostępie rozproszonego światła dziennego do wnętrza. System CTB jest w pełni dostosowany do wielkogabarytowych przeszkleń i odporny na oddziaływanie wiatru nawet o sile orkanu. To z resztą nie jedyne rozwiązanie, innym mogą być przesuwne okiennice aluminiowe wyposażone w szersze lamele ALB, wąskie lamele CTB lub nawet półprzezierne panele fotowoltaiczne pozyskujące energię elektryczną z promieniowania słonecznego.
Drzwi przesuwne – „szklana brama” do ogrodu
Otwarcie domu na przestrzeń zewnętrzną i wpuszczenie do pomieszczeń większej ilości światła umożliwiają drzwi przesuwne. Przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu dają wrażenie przenikania się dwóch przestrzeni – domowej i zewnętrznej. Efekt ten potęgują smukłe profile ram i słupków, podkreślające dodatkowo dużą powierzchnię szyb. Z punktu widzenia wygody obsługi i funkcjonalności, niezmiernie ważny jest sposób otwierania, zastosowanie trwałych systemów jezdnych oraz bezpieczeństwo użytkowania.
Technologia Schüco PVC Corona CT 70 HS umożliwia wykonywanie drzwi przesuwnych w szerokim zakresie wymiarowym, nawet do szerokości 6,5 m i wysokości 2,6 m, z jednym, dwoma lub czterema skrzydłami przesuwnymi. W przypadku drzwi dwudzielnych można wybierać pomiędzy opcją z jednym skrzydłem przesuwnym, posiadającym funkcję uchylania lub dwoma skrzydłami wzajemnie przesuwnymi. W wersjach trój- i czterodzielnych w zależności od układu pomieszczenia przejście może odbywać się przez środek, z lewej lub prawej strony. Wielkowymiarowe skrzydła nie są rozwierane lecz lekko unoszone i przesuwane w kierunku równoległym, dlatego nie ograniczają przestrzeni użytkowej. Drzwi PVC Corona CT 70 HS, wykonane na bazie wielokomorowych profili o głębokości 70 milimetrów i szyb zespolonych, zapewniają doskonałe parametry izolacyjności cieplnej, szczelności na wiatr i wodę opadową oraz optymalną izolacyjność akustyczną (do 43 dB).
Jakie okna i drzwi pasują w architekturze nowoczesnego wnętrza
Jednolitą powierzchnię przeszkleń można zrealizować na bazie systemu aluminiowych drzwi przesuwnych Schϋco ASS 70. HI o wąskich zewnętrznych szerokościach profili ościeżnicy (108 mm) i skrzydeł od 88 mm. Zachodzenie skrzydła na ramę daje niezwykle harmonijny i elegancki efekt wizualny. Szerokość i wysokość tak wykonanych skrzydeł może osiągać nawet do 3 m, zaś innowacyjna konstrukcja ramy zapobiega odkształcaniu nawet przy wysokich temperaturach. Pomimo filigranowego wyglądu, drzwi wyposażone w przekładki termiczne i odpowiednie potrójne oszklenie mogą osiągać wartości współczynnika przenikania ciepła nawet do Ud≤1,3 W/m2K. Dzięki temu doskonale chronią wnętrza pomieszczeń przed zimnem, wiatrem, deszczem czy żarem słonecznym.
Wielkowymiarowe drzwi zewnętrzne powinny zapewniać maksymalne bezpieczeństwo antywłamaniowe, najlepiej klasy WK2. Stabilność profili i wyposażenie drzwi Schüco w sprawdzone systemy okuć (także mechatronicznych) gwarantują łatwość obsługi i ochronę na najwyższym poziomie. Ponadto bezpieczne korzystanie z przejścia ułatwia niski próg drzwiowy stanowiący zaletę w przypadku dzieci lub osób niepełnosprawnych. Trwała i cieplnie izolowana konstrukcja zapobiega powstawaniu "zimnego obszaru" po wewnętrznej stronie drzwi, dlatego można je stosować z powodzeniem również w pomieszczeniach sypialnianych.
Źródło: E.C.H.O. COMMUNICATIONS / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...