
Dużo światła w mieszkaniu
Oświetlenie stanowi ważny element aranżacji wnętrz. To właśnie od niego zależy bowiem czy będziemy się dobrze czuć w domu i czy poszczególne pomieszczenia będą spełniały swoje funkcje. Jak to osiągnąć? Odpowiednią ilość światła mogą zapewnić nam dobrze rozmieszczone okna.
Czytaj dalej
Wpadające do salonu złote promienie słońca wprawią nas w dobry nastrój, gdy wrócimy do domu po ciężkim dniu. Subtelne światło sączące się rankiem do sypialni natomiast łagodnie nas obudzi. Przemyślane rozplanowanie okien pozwoli nam poczuć się w domu naprawdę komfortowo. Warto poświęcić na to czas, gdyż raz podjętą decyzję trudno będzie później zmienić. Od czego zatem zacząć?
Czytaj również: Najnowszy system okien i drzwi balkonowych
Strony świata
Naszym pierwszym krokiem powinno być zaplanowanie układu pomieszczeń, najlepiej porozmawiać o tym z architektem jeszcze zanim rozpocznie projektowanie domu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wygodą mieszkania i naturalnym oświetleniem odpowiadającym przeznaczeniu wnętrza. W zależności od funkcji pomieszczeń będziemy potrzebowali w nich innego natężenia światła. W salonie, gdzie odpoczywamy oświetlenie powinno być delikatne i nastrojowe. W pokoju przeznaczonym do pracy lepiej natomiast sprawdzi się światło jasne i równomierne – mówi Wioleta Maniecka, Manager ds. Szkoleń z OKNOPLAST.
Na atmosferę, jaka panuje we wnętrzu duży wpływ ma strona świata od jakiej jest ono położone. Światło wschodnie jest delikatne i dociera w głąb pomieszczenia. Na wschodzie zwykle lokuje się sypialnię. Łagodne promienie słońca sprzyjają wypoczynkowi i tworzą intymną atmosferę. Wnętrza z oknami wychodzącymi na północ będą oświetlone równomiernie, bez kontrastów, dzięki czemu kolory w nich zastosowane będą wyglądały naturalnie. Tu jednak czas nasłonecznienia jest dość krótki, zwłaszcza zimą. Na północy, w większości projektów zlokalizowana jest strefa wejścia. Często też znajdują się tu pomieszczenia gospodarcze.
Czytaj również: Czy szprosy mogą być ozdobą okien?
Jeśli chcemy, aby wnętrze było skąpane w słońcu przez cały dzień powinniśmy umieścić je na południu. W tej części domu dobrze sprawdzi się salon. Południowe światło jest jasne i intensywne, dzięki czemu przez większość dnia pokoje te będą dobrze oświetlone i zapanuje w nich nastrój sprzyjający relaksowi. Od zachodu możemy zaplanować jadalnię czy gabinet. Mocne promienie zapewnią tam w godzinach popołudniowych przyjemny, energetyczny klimat.
Magia światła
Gdy zaplanujemy już rozkład pomieszczeń w naszym domu pora zastanowić się nad tym w jakich ścianach zamontujemy okna. Od tego bowiem również zależy natężenie światła we wnętrzu. Oświetlenie równomierne nie męczy oczu i daje dużą dowolność w aranżacji pomieszczenia. Taki efekt osiągniemy montując okna w dwóch ścianach pokoju. Możemy również wstawić przeszklenia tylko w jednej, dłuższej ścianie. Wówczas zapewnimy sobie podobne natężenie światła w całym wnętrzu, nie ograniczając przy tym powierzchni do ustawienia mebli – tłumaczy Wioleta Maniecka z OKNOPLAST.
Czytaj również: Co postawić między kuchnia a jadalnią?
Niekiedy zależy nam, aby podzielić pokój np. na strefę wypoczynku i część do pracy. Wówczas możemy zamontować okno w węższej ścianie lub przy jej krawędzi. Nastrojowe oświetlenie uzyskamy montując okna narożne – rozjaśnią one jeden róg pokoju, pozostałe będą natomiast zacienione. W najjaśniejszym miejscu możemy ustawić stół do pracy, w drugiej części zaś wygodną kanapę, w którą zapadniemy się na chwilę relaksu – radzi Wioleta Maniecka z OKNOPLAST.
Nierównomierne oświetlenie może stworzyć w pomieszczeniu niezwykłą atmosferę. Jednak zbyt kontrastowe zmiany natężenia światła mogą być męczące. Dlatego lepiej unikajmy okien montowanych w dużej odległości od sufitu. Wówczas bowiem strefa cienia nad oknem i na suficie będzie mocno kontrastowała z jasną powierzchnią szyby. Dopasujmy również rozmiar okna do wielkości pomieszczenia. Duże przeszklenia będą imponująco prezentowały się w przestronnym pokoju. Lepiej jednak unikajmy ich w małych pomieszczeniach. Mocne światło może zdominować całą przestrzeń, a odbite od ścian sprawi, że wnętrze będzie wydawało się mniejsze, niż w rzeczywistości.
Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesny dom – czym powinien się wyróżniać? Liczba postów: 23 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z płytek klinkierowych to doskonały sposób na podniesienie wartości estetycznej i funkcjonalnej budynku. Materiał ten jest niezwykle....
- Firma wykonująca system smart home Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Planuję zainstalować smart home w domu w Krakowie i szukam ekipy, która pomoże mi to zrobić profesjonalnie. Ktoś coś poleca?
- Drewniana elewacja - co można zrobić, by uniknąć p... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z klinkieru to połączenie trwałości, estetyki i odporności na warunki atmosferyczne. Płytki King Klinker nie blakną pod wpływem promi...
- Dotacje na budowę domu Liczba postów: 9 Grupa: Moja budowa Jestem na etacie załatwiania papierów na pozwolenie budowę domu itp . Chciałbym się dowiedzieć czy są dofinansowania do nowych budynków ? Słyszałem o czystym po...
- Farby antykorozyjne − Neokor® marki Polifarb Dębic... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re...